Kontrastowanie mentalne to ćwiczenie i perspektywa, które pomagają zobaczyć rzeczy z bardziej realistycznego punktu widzenia. Może być świetnym narzędziem do osiągnięcia Twoich celów. W pewnym stopniu sprzeciwia się też naiwnemu optymizmowi.
Wiele tekstów mówi o korzyściach płynących z optymizmu, nie precyzując, że występuje on w określonych warunkach. Czasami myśli się, że wystarczy „myśleć pozytywnie”, aby wszystko dobrze się potoczyło. Jest to nie tylko naiwne, ale w wielu przypadkach może być szkodliwe dla osiągnięcia Twoich celów.
Chociaż pozytywne nastawienie i nadzieja na dobre wyniki mogą pomóc w osiągnięciu każdego celu, nie mniej ważne jest dostrzeżenie ograniczeń rzeczywistości. Kontrastowanie mentalne pomaga przyjąć perspektywę bardziej przywiązaną do faktów, zamiast polegać na szczęściu lub bezwładności.
„Idealistą jest ten kto, wiedząc, że róża pachnie lepiej niż kapusta, dochodzi do wniosku, że zrobi z niej lepszą zupę”.
-HL Mencken –
Kontrastowanie mentalne a naiwny optymizm
Bycie optymistą jest zdrowe. Wiąże się to z uczuciem nadziei. Z nadzieją, nawet jeśli coś pójdzie nie tak, nie tracisz wiary. To niezwykle motywująca perspektywa. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy oczekujesz, że gdy kurs się zmieni, jakaś większa moc skieruje Cię w miejsce, w którym Twoje oczekiwania zostaną spełnione. Ten rodzaj mentalnego kursu jest daleki od tego, w którym dokonujesz niezbędnych refleksji, aby zmodyfikować lub dostosować zdarzenia.
Możesz mieć takie pomysły jak „Ostatnim razem miałem pecha, więc tym razem znów będę miał szczęście i przeznaczenie będzie po mojej stronie”. W rzeczywistości bardzo często uważa się, że należy zrównoważyć szczęście i pecha. Jednak w rzeczywistości los nie zawsze się opłaca.
Nie mówimy jednak, że czasami przepuszczanie wydarzeń nie jest ważne. Mówimy, że ważne jest, aby w razie potrzeby być przygotowanym na zmianę kursu. W rzeczywistości szanuj naturalny bieg wydarzeń, ale bądź przygotowany na interwencję i zmianę lub zmianę przebiegu wydarzeń.
Kontrastowanie psychiczne
Kontrastowanie mentalne odnosi się do ćwiczenia konfrontacji planów i pragnień z obiektywnymi granicami rzeczywistości. Z jednej strony jest to, co chcesz, aby się wydarzyło, a z drugiej możliwość, że to się wydarzy. Kontrastowanie jednego z drugim pomaga pracować z bardziej dostosowaną wizją rzeczywistości.
Kontrastowanie mentalne pomaga lepiej zidentyfikować najsłabsze punkty twoich strategii. Jeśli wizualizujesz negatywny wynik, możesz zadać sobie pytanie, dlaczego miałby on mieć miejsce? Odpowiedź na to pytanie da ci pomysły na interwencje, które zwiększą prawdopodobieństwo uzyskania pożądanego rezultatu.
Ryzyko autosugestii i idealizmu
Kiedy sugerujesz sobie, że wszystko będzie idealne, wywierasz presję, która może nie tylko jest nadmierna, ale też nie jest szczególnie wzbogacająca. Rzeczywiście, myślenie o rzeczywistości i świecie, w którym wszystko jest harmonijne, cudowne i szczęśliwe, oznacza, że ustawiasz poprzeczkę zbyt wysoko, tak wysoko, że nigdy jej nie osiągniesz.
Naiwny optymizm często prowadzi do rozczarowania. Oznacza to, że oczekujesz od rzeczywistości tak wiele, że w końcu nawet naprawdę dobry wynik nie osiąga poziomu Twoich oczekiwań. U tych, którzy wyznają pozytywizm psychiczny jako religię, jest to powód autosugestii. W rzeczywistości, w skrajnych przypadkach, ci ludzie wierzą, że siła ich umysłu ma moc przekształcania negatywu w pozytyw w niemal magiczny sposób.
Oczywiście, jeśli chcesz żyć w różowych okularach, możesz to zrobić. Jednak pozbawi cię to cennych lekcji, które są zawarte w twoich błędach i porażkach. W rzeczywistości dużo więcej uczysz się ze swoich potknięć niż ze swoich sukcesów.
Sukces potwierdza coś, co już wiedziałeś, podczas gdy błąd uczy cię czegoś nowego. Jednak oczywiście powinieneś rozsądnie używać kontrastów mentalnych. Jest takie stare powiedzenie, które mówi, że zawsze dobrze jest „mieć nadzieję na najlepsze, ale bądź przygotowany na najgorsze”. Na tym polega realistyczna perspektywa.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Batanero, C., & Díaz, C. (2015). Aproximación informal al contraste de hipótesis. Didáctica de la Estadística, Probabilidad y Combinatoria, 2, 207-214.
- Vera-Villarroel, P., Pávez, P., & Silva, J. (2012). El rol predisponente del optimismo: hacia un modelo etiológico del bienestar. Terapia psicológica, 30(2), 77-84.