Nawyki, które wprowadzą pozytywne zmiany w Twoim życiu

Zdrowe nawyki to małe działania, które mają miejsce w codziennym życiu każdego z nas. Prowadzą do spokoju, równowagi oraz lepszych postaw i decyzji.
Nawyki, które wprowadzą pozytywne zmiany w Twoim życiu
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2022

Jedną z głównych zasad nurtu Zen jest uspokojenie myśli i emocji, dzięki czemu możesz stworzyć trwały i stabilny wewnętrzny spokój. Spokój wewnętrzny jest podstawą, jeśli chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem. Celem nawyków, którymi podzielimy się dzisiaj, są pozytywne zmiany w Twoim życiu, które pomogą stworzyć odpowiednie środowisko do osiągnięcia wewnętrznej równowagi.

„Gdziekolwiek jesteś, bądź tam całym sobą!”

-Jim Elliot-

Jeśli zachowasz spokój myśli i emocji, będziesz mieć jasność do działania i siłę do koncentracji. Łatwiej będzie Ci uniknąć marnowania energii, a wszystko, co zrobisz, przyniesie lepsze rezultaty. Oto niektóre z nawyków, których potrzebujesz, aby dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu.

Nawyki, które wprowadzą pozytywne zmiany w Twoim życiu

1. Oddychaj

Zdziwiłbyś się, jak bardzo Twoje życie może się zmienić, jeśli poświęcisz trochę czasu, aby każdego dnia świadomie oddychać – zwłaszcza, gdy pojawiają się problemy. Oddychanie jest absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania umysłu i ciała.

Tak więc jednym z nawyków dążących do pozytywnych zmian jest po prostu oddychanie. Poświęć trochę czasu każdego dnia na spowolnienie swojego oddechu i skup się na tej czynności, gdy pojawią się trudności.

Kobieta na dworze

2. Zmień narrację

Niemal nie zdając sobie z tego sprawy, często tworzysz scenariusze swojego życia, które wyrządzają o wiele więcej szkody niż pożytku. Zawierają one wszystkie te negatywne myśli, które mówią Ci, że nie możesz czegoś zrobić, że sprawy nie potoczą się dobrze, że powinieneś odczuwać strach.

Jednym z nawyków, które możesz wprowadzić do swojego życia, aby zmienić to zachowanie, jest bycie świadomym tych powtarzających się negatywnych myśli. Zanotuj je, a następnie przeobraź. Pozbądź się wszelkich myśli skoncentrowanych na winie i minimalizacji.

3. Uśmiechnij się

Czasami dobrze jest stawiać sobie małe wyzwania. Jedno z nich będzie polegać na powitaniu kogoś z poważną miną jednego dnia i z uśmiechem na twarzy dzień później. Zwróć uwagę na to, jakie uczucia i myśli przychodzą do Ciebie i co obserwujesz w reakcjach drugiej osoby. Bez wątpienia zauważysz znaczną różnicę.

Badania pokazują, że uśmiech powoduje uwolnienie szeregu neuropeptydów, które mają pozytywny wpływ na nastrój. Tak więc, jeśli masz zły dzień, poćwicz uśmiechanie się do lustra. Uczyń swój uśmiech swoim najczęstszym wyrazem twarzy.

4. Przeprogramuj percepcję bólu

Większość z nas uważa, że dobre życie to życie wolne od bólu. To nie tylko nierealne, ale i błędne myślenie. Wszystkie wielkie wydarzenia w życiu wiążą się w pewnym stopniu z bólem – w tym Twój własny akt narodzin.

Ból nie jest czymś, czego powinieneś unikać, ale naturalną częścią życia. Jeśli potrafisz się dzięki niemu uczyć, to zaakceptowanie  faktu, że ból jest normalny, jest kolejnym krokiem w kierunku pozytywnych zmian,

5. Spędzaj czas na łonie natury

Nie czekaj, aż znajdziesz się na skraju wytrzymałości, aby wprowadzić zmiany w swojej starej rutynie. Kolejnym nawykiem, który jest ważny dla Twojego dobrego samopoczucia, jest unikanie powtarzalności i ponowne połączenie się z naturą. Pozwól, aby wypełniła Cię spokojem.

Wyjście do parku lub spacer po lesie nie powinno być okazjonalne. Bycie na łonie natury musi być stałą częścią Twojego życia. Może to być zaskakujące, ale przebywanie na łonie natury jest tak samo ważne jak praca czy dotrzymywanie zobowiązań. Wpływ natury na ludzi jest cudowny i trwały.

6. Żyj w teraźniejszości

Koncentrowanie się na przeszłości lub przyszłości nie ma żadnego sensu. Nie masz kontroli nad tymi etapami swojego życia; jedyne, co możesz z nimi zrobić, to wciąż analizować je w głowie. W większości przypadków myślenie o przeszłości lub przyszłości tylko podsyca nostalgię lub wywołuje niepokój.

Ważne jest, aby być świadomym tego, skąd pochodzisz i dokąd chcesz się udać. Biorąc to pod uwagę, absolutnie najważniejszą rzeczą w życiu jest chwila obecna. Jak tylko stracisz ją z oczu, zbyt łatwo będzie Ci wpaść w mroczny i bezproduktywny nastrój.

Kobieta na plaży

7. Medytuj

Medytacja niekoniecznie wiąże się z siedzeniem w pozycji lotosu na poduszce i osiąganiem nirwany. Możesz medytować podczas zmywania naczyń, spaceru z pracy do domu lub praktycznie w każdej sytuacji, która nie wymaga dużej uwagi skupionej na świecie zewnętrznym.

Krótko mówiąc, medytacja polega na nawiązaniu kontaktu z samym sobą. Jej celem jest to, by czuć siebie i swoje emocje. To zwracanie uwagi na to, jak bije Twoje serce i jak oddychasz do i z ciała. Bądź świadomy myśli, które przychodzą do Twojego umysłu i emocji, których doświadczasz w swoim ciele.

Powyższe siedem nawyków może pomóc w dokonaniu pozytywnych zmian w Twoim życiu. Są one proste i mają zastosowanie u osób ze wszystkich środowisk. Jedyne, czego potrzebujesz, aby wprowadzić je w życie, to chęć przekształcenia swojego życia. Ważna jest również minimalna dyscyplina.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nardone, G., & Watzlawick, P. (1999). El arte del cambio. Herder.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.