Niektórzy ludzie odpowiadają na Twoje wiadomości, ale rzadko podejmują inicjatywę i pierwsi do Ciebie piszą. Innymi słowy, są reaktywni, ale prawie nigdy proaktywni. Twój telefon komórkowy nigdy nie wyświetla powiadomień z informacją, że tego typu osoba wysłała Ci niezapowiedzianą wiadomość na WhatsAppie. Ci ludzie nie wykazują zainteresowania komunikacją z Tobą, jeśli ma to inny cel niż na przykład dzielenie się informacjami, okazywanie wdzięczności lub proszenie o coś.
Co kryje się za tym rodzajem zachowania? To istotne pytanie, ponieważ obecnie duża część codziennych interakcji odbywa się w cyfrowym wszechświecie. Wszystko, co się tam dzieje, może Cię zarówno szokować, jak i martwić, a także sprawiać, że zwątpisz w swoje relacje. Zwłaszcza jeśli jest to Twoje główne narzędzie komunikacji z innymi.
W sytuacjach, gdy jesteś daleko od swojego przyjaciela, krewnego, czy partnerki, możesz poczuć niepokój, jeśli nagle przestaniesz dostawać od tej osoby wiadomości. Kiedy znika między Wami spontaniczność, kiedy przestaje dzielić się z Tobą swoimi przemyśleniami, codziennymi zdjęciami i zmartwieniami, w elektrowni jądrowej Twojego umysłu zaczynają dzwonić dzwonki alarmowe.
Jakość relacji między dwojgiem ludzi można mierzyć interakcją w ich wiadomościach. Kiedy te przestają pojawiać się tak samo jak wcześniej lub całkowicie znikną, zawsze jest ku temu powód.
Znajomi, którzy nigdy nie odzywają się pierwsi
Wiadomości SMS to szybka metoda. Nie tylko pozwalają ludziom komunikować się ze sobą, ale są także kanałem do wyrażania Twoich myśli, uczuć, lęków i radości. Wysyłasz wiadomości, aby podzielić się konkretnymi ważnymi momentami w swoim życiu, ulotnymi fragmentami różnych sytuacji. Mówisz takie rzeczy jak: „Miałem dzisiaj dobry dzień w pracy” lub „Musisz zobaczyć ten film, bardzo mi się podobał”.
Oczywiście można też wykręcić numer telefonu danej osoby i porozmawiać z nią. Czasami jednak wolisz zostawić tę ulotną wiadomość, tę myśl w locie, słowa, co nie jest szczególnie ważne. Przyzwyczaiłeś się do tego rodzaju dynamiki komunikacyjnej i nie wyobrażasz sobie życia bez niej.
Dane dostarczone przez Pew Research Center (organizację informującą o problemach, postawach i trendach na świecie) wskazują, że wiadomość SMS jest formą komunikacji najczęściej używaną przez osoby dorosłe poniżej 50 roku życia. Czasami nawet uzależniamy się od tej formy komunikacji.
Masz tendencję do oczekiwania natychmiastowej odpowiedzi. Nie lubisz czekać i martwisz się, gdy ktoś przestanie do Ciebie pisać. Znajomi, którzy nigdy nie odzywają się pierwsi, wpływają na Twoje samopoczucie.
Jednym z powodów, dla których ktoś nie wykazuje inicjatywy, aby do Ciebie napisać, może być brak zainteresowania Tobą. Osoby te reagują na Twoje wiadomości, ponieważ nie są na tyle odważni, aby natychmiast zerwać Waszą relację, więc robią to stopniowo.
Semi-ghosting lub stopniowe rozluźnianie relacji
Możesz mieć relacje, które, nie wiedząc dlaczego, stają się coraz bardziej powierzchowne. To ludzie, którzy nie odmawiają spotkań, ale kiedy do nich dochodzi, wydają się one być pospieszne i wymuszone. To ci ludzie, którzy, gdy pytasz ich, co się dzieje w ich życiu i jak sobie radzą, odpowiadają krótko i powierzchownie, bez wchodzenia w szczegóły.
Są to rodzaje przyjaźni i relacji, w których nie ma już miłości, podobnie jak szczerości. Osoby te nie są na tyle odważne i szczere, by stanowczo powiedzieć, że nie chcą już dłużej utrzymywać znajomości.
Zamiast tego pozwalają, by czas mijał, uciekając się do coraz chłodniejszej dynamiki, abyś stopniowo uświadamiał sobie, co się dzieje.
Narcyzm: odpowiadają, gdy pytasz ich o ich życie (Twoje nie ma znaczenia)
Wszyscy znamy narcyzów. To osoby, które są zainteresowane interakcją z Tobą tylko wtedy, gdy pytasz ich o ich życie.
Komunikat typu „Jak się masz?” spowoduje, że podadzą Ci szczegółowe informacje na temat swojej sytuacji emocjonalnej, zawodowej i egzystencjalnej. Co więcej, nie wahają się chwalić i mówić, jak dobrze sobie radzą. Jednak rzadko wykazują inicjatywę (lub zainteresowanie), aby wysłać wiadomość i zapytać, co u Ciebie.
Znajomi, którzy nie odzywają się pierwsi, a mimo to dzwonią
Jest też pozytywny rodzaj tego typu dynamiki. Poza cyfrowym życiem jest też prawdziwy świat i to tam naprawdę docenia się jakość relacji między dwojgiem ludzi. Możesz na przykład mieć przyjaciela, który nie lubi idei telefonów komórkowych. Jest typem osoby, która ceni sobie rozmowę twarzą w twarz, wspólną kolację lub kawę, spacer, imprezę lub weekendową wycieczkę.
Możesz być trochę zirytowany faktem, że nie kontaktuje się on z Tobą przez WhatsApp, ale prawdopodobnie dzwoni do Ciebie i rozmawiacie godzinami. Tak więc, chociaż nie pisze do Ciebie wiadomości, nie ma wątpliwości, że Cię docenia.
Musisz docenić swoje relacje, które wykraczają poza cyfrowy świat. Doceń gesty, chęć spędzania z Tobą czasu oraz współudział i zaufanie. Jeśli nie istnieją one w prawdziwym świecie, z pewnością nie pojawią się w wiadomości tekstowej.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Newport, F. (2014, November 10). The new era of communication among Americans. Gallup. Retrieved from: http://www.gallup.com/poll/179288/new-era-communication-americans.aspx.
Smith, A. (2015, April 1). U.S. smartphone use in 2015. Pew Research Center: Internet & Technology. Retrieved from: http://www.pewinternet.org/2015/04/01/us-smartphone-use-in-2015/.