Emocjonalność i racjonalność - czy można je oddzielić?

Jeśli jesteś bardziej emocjonalny niż racjonalny, czy to oznacza, że podejmujesz gorsze decyzje? Prawda jest taka, że najinteligentniejsi ludzie nie wykluczają własnych emocji ze swojego rozumowania. Pamiętają o nich, regulują je i wykorzystują na swoją korzyść. To jest klucz.
Emocjonalność i racjonalność - czy można je oddzielić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2022

Mamy tendencję do zakładania, że niektórzy ludzie są zdominowani przez emocjonalność, a inni są bardziej racjonalni. W rzeczywistości przyjmujemy niemal za pewnik, że ci, którzy podejmują bardziej przemyślane i obiektywne decyzje, eliminują ze swoich mechanizmów poznawczych wszelkie przejawy emocjonalności. Czy to prawda? Czy ci, którzy eliminują emocjonalność ze swojego życia, odnoszą większe sukcesy i są szczęśliwsi?

Odpowiedź brzmi nie. Z tego powodu, że wszyscy ludzie są istotami emocjonalnymi. Dlatego nie da się wyeliminować tego czynnika ze wszystkich naszych zachowań i decyzji. Jak wskazuje neurobiolog Antonio Damasio, gdybyśmy nie mieli uczuć, nie byłoby sprawiedliwości, medycyny ani sztuki.

Problemy nigdy nie są rozwiązywane wyłącznie za pomocą rozsądku. Obie sfery są mediatorami i są ważne w kształtowaniu naszej egzystencji i kreowaniu świata, w którym żyjemy. To, co czujesz, łączy Cię najpierw z samym sobą, a następnie z Twoim ciałem i potrzebami. Później łączy Cię ze wszystkim, co Cię otacza.

W związku z tym rodzi się pytanie: Co się stanie, jeśli prawie zawsze pozwolisz się ponieść emocjom? Dowiedzmy Się.

Emocje są istotną częścią rozsądnego podejmowania decyzji.

Kobieta śmieje się
Świat nie jest podzielony na emocjonalnych i racjonalnych ludzi. Wszyscy działamy w obu sferach.

Emocjonalność – czy pozwalasz jej dojść do głosu?

Nasza kultura popularna od dawna utwierdza nas w przekonaniu, że emocje pochodzą z serca, a serce jest przeciwieństwem tego, co umysłowe i racjonalne. Być może osobą odpowiedzialną za tę przesłankę był René Descartes. To on, swoim słynnym powiedzeniem „Myślę, więc jestem”, zapoczątkował w filozofii etap, w którym rozum i oświecona myśl pojmowały emocje jako irracjonalne.

W rzeczywistości tego rodzaju perspektywy powodują, że wielu ludzi zakłada, że coś jest z nimi nie tak. Bycie bardziej intensywnym, doświadczanie każdego bodźca, zdarzenia i okoliczności w większym natężeniu emocjonalnym powoduje, że czują się inaczej.

Świadomość emocjonalna to korzyść, a nie problem

Może się zdarzyć, że jeśli poczujesz, że poniosą cię emocje, to dlatego, że masz większą świadomość emocjonalną. Ten wymiar odnosi się do umiejętności łączenia się z własnymi uczuciami i uczuciami innych. Oznacza to z kolei rozróżnianie ich i zrozumienie, jaką wiadomość przekazuje każde odczucie i stan emocjonalny. Dzięki temu będziesz w stanie działać odpowiednio do sytuacji.

Z badań przeprowadzonych przez Laureate Institute for Brain Research w Tulsa (USA) wynika, że osoby o większej świadomości emocjonalnej wykazują bardziej refleksyjne podejście umysłowe. Emocje i rozum w tym przypadku działają harmonijnie na naszą korzyść, co jest wielką zaletą.

Dlatego, chociaż może Cię to zaskoczyć, nadanie priorytetu swoim emocjom i nawiązanie z nimi kontaktu w celu zarządzania nimi jest cenną i inteligentną reakcją. W rzeczywistości racjonalny akt lub reakcja nie istnieje, jeśli wcześniej nie regulowałeś, nie kierowałeś i nie zajmowałeś się każdą ze swoich emocji.

Emocjonalność poddana refleksji

Jedną rzeczą jest pozwolić sobie na odczuwanie każdej emocji i uznanie ich, abyś mógł je zrozumieć. Jednak zupełnie inną rzeczą jest dać się im ponieść. To sprawia, że działasz impulsywnie. Oznacza to również, że będziesz popełniał błędy, podejmował pochopne decyzje. Możesz się nawet znaleźć w pułapce emocjonalnych stanów negatywnej walencji.

Jak możesz sobie wyobrazić, nikt nie chce doświadczać tego typu dynamiki. Nadmierna emocjonalność bez uwzględniania czynnika odpowiedzialności jest naprawdę niebezpieczne. To dobrze, jeśli rozpoznajesz, słuchasz, akceptujesz emocje. Dobrze, że je czujesz i wyrażasz. Bądź jednak ostrożny. Każda emocja ma cel, którym jest przekazanie ci informacji, na które musisz zwrócić uwagę i je docenić.

Nie możesz dać się złapać w przekazywane przez nie wiadomości. Musisz je zinterpretować, a następnie zdecydować, jak postąpić. Tylko w ten sposób będziesz w stanie skuteczniej dostosować się do złożonej sytuacji.

Nawet jeśli jesteś osobą naprawdę emocjonalną, nie pomijaj aktu refleksji przy podejmowaniu decyzji lub podejmowaniu działań.

Rozmyślająca kobieta
Nasze emocje są potężnym przewodnikiem przy podejmowaniu decyzji. Uznanie ich jest korzystne.

Emocjonalność i racjonalność – czy należy je rozdzielać?

Niektórzy z nas uważają się za bardziej emocjonalnych, podczas gdy inni zakładają, że działają w codziennym życiu w sposób bardziej racjonalny i obiektywny. Takie postrzeganie osobowości jest zarówno akceptowalne, jak i zrozumiałe. Niemniej jednak nie należy przyjmować za pewnik założenia, że w mózgu są dwa obszary: jeden emocjonalny, a drugi racjonalny.

Musisz też przeformułować ideę, że działanie emocjonalne oznacza bycie irracjonalnym. W rzeczywistości wiele Twoich zachowań jest uwarunkowanych emocjami, takimi jak współczucie, uczucie, empatia, a nawet unikanie ryzyka, gdy czujesz się przestraszony. Emocje są również logiczne, a nawet racjonalne.

Uniwersytet Kolumbii (USA) przeprowadził badania, w których stwierdzono, że musimy przestać kategoryzować zachowania emocjonalne jako nieracjonalne. Wiele naszych zachowań jest zapośredniczonych przez obie sfery. Rzeczywiście, kora przedczołowa, obszar mózgu, w którym realizowane są bardziej złożone funkcje wykonawcze, jest połączona z regionami emocjonalnymi.

Wszyscy jesteśmy istotami emocjonalnymi, które starają się działać racjonalnie. Niektórzy z nas są bardziej impulsywni, inni mają osobowość bardziej wrażliwą i wykazują inteligencję emocjonalną w mniejszym lub większym zakresie. To powiedziawszy, zmienna emocjonalna nie może być oddzielona od behawioralnej. W przeciwnym razie nie bylibyśmy ludźmi. Bylibyśmy maszynami.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • A. Tversky, and D. Kahneman, Extensional versus intuitive reasoning: The conjunction fallacy in probability judgment. Psychological review 90 (1983) 293
  • Lerner, Jennifer & Li, Ye & Valdesolo, Piercarlo & Kassam, Karim. (2014). Emotion and Decision Making. Annual review of psychology. 66. 10.1146/annurev-psych-010213-115043.
  • Smith, M. Persich, R.D. Lane, and W.D.S. Killgore, Higher emotional awareness is associated with greater domain-general reflective tendencies. Scientific Reports 12 (2022) 3123.
  • Pham, MT (2007). Emoción y racionalidad: una revisión crítica e interpretación de la evidencia empírica. Review of General Psychology , 11 (2), 155-178. https://doi.org/10.1037/1089-2680.11.2.155

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.