Dziewięć cech dobrych przyjaciół

Prawdziwe przyjaźnie ujawniają się z czasem, w dobrych i złych momentach. Oto dziewięć cech, które je wyróżniają.
Dziewięć cech dobrych przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Jest wiele cech dobrych przyjaciół, o których powinieneś wiedzieć. To dlatego, że nie wszyscy przyjaciele są naprawdę dobrymi przyjaciółmi. W rzeczywistości musisz być selektywny i przypominać sobie, że życie jest krótkie. Dlatego powinieneś upewnić się, że spędzasz go w otoczeniu prawdziwych ludzi, którzy zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie wzmacniają Cię.

Dramaturg Tennessee Williams powiedział, że naszą egzystencję kształtuje to, co robimy, a także to, czym dzielimy się z przyjaciółmi. To przypomina nam o potrzebie otwarcia drzwi naszych serc dla tych prawdziwych przyjaciół, którzy nadają sens naszemu życiu.

Chociaż prawdą jest, że niektóre przyjaźnie się rozwijają, a potem ci przyjaciele znikają, zawsze pojawiają się nowi ludzie. Jednak wiedza, jak rozpoznać, którzy z nich są warci Twojej emocjonalnej inwestycji, jest niezwykle ważna. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

„Wolałbym chodzić z przyjacielem w ciemności niż samotnie w świetle”.

-Helena Keller-

Przytulanie przyjaciół symbolizujące cechy dobrych przyjaciół

Cechy dobrych przyjaciół

Czasami natrafiasz na dobre przyjaźnie, ale przede wszystkim musisz je budować i nad nimi pracować. Co więcej, przy tego rodzaju związkach musisz zawsze pamiętać, że są one wzajemne.

Z tego powodu nie możesz zapominać, że musisz wykonać swoją część, aby przyjaźń była trwała i szczera. Wzajemność jest kluczem. Rzeczywiście, dobre przyjaźnie są źródłem dobrego samopoczucia i szczęścia.

Psychologia zawsze interesowała się tym, co definiuje prawdziwych przyjaciół. W związku z tym Uniwersytet Miami przeprowadził badania, w których określono, że dobre przyjaźnie muszą wykazywać cechy zidentyfikowane przez Arystotelesa. Były to użyteczność, przyjemność i cnota. W ten sposób uzyskujesz dobrobyt hedoniczny (radość) i dobrostan eudajmoniczny (rozkwit człowieka, szczęście).

Jeśli chodzi o przyjaciół, to są to cechy, które są prawdziwymi filarami satysfakcji. Należy pamiętać, że w tego typu związkach ważne jest również zbadanie własnej dynamiki. Innymi słowy, powinieneś dać swoim przyjaciołom to, czego oczekujesz od nich.

1. Dobrzy przyjaciele to ludzie, którym możesz zaufać

Prawdziwa przyjaźń jest podtrzymywana i budowana na jednym podstawowym fundamencie: zaufaniu. Jeśli to nie istnieje, związek nie będzie dla Ciebie przydatny, ani nie będzie prawdziwy. Dzieje się tak dlatego, że w przyjaciołach często szukasz schronienia, jakiego nie otrzymujesz od swojej rodziny, a nawet od partnera.

Dlatego musisz wiedzieć, że nie zostaniesz zdradzony, a to, czym się z nimi podzielisz, pozostanie poufne. Co więcej, nigdy nie będą Cię osądzać ani krytykować za to, co mówisz.

2. Dobrzy przyjaciele doceniają i pielęgnują uczciwość

Uczciwość to ważna cecha przyjaciela. W rzeczywistości ta wyjątkowa cnota obejmuje szczerość, honor, rozwagę, pokorę i autentyczność. Cechy, które są niezwykle ważne w każdym związku.

W rzeczywistości uczciwi ludzie to piękni ludzie. Zasługują również na Twoje uczucie.

3. Praktykują współczującą empatię

Możesz pomyśleć, że najważniejszą cechą dobrego przyjaciela jest to, że okazuje ci empatię. Musisz jednak być ostrożny. Ponieważ czasami nawet narcyzi mogą sprawić, że uwierzysz, że są empatyczni, rozumiejąc Twoje emocje i uczucia.

Jednak jedno jest czuć, a drugie rozumieć i działać. Dlatego jedną z cech dobrych przyjaciół jest współczująca empatia. Oznacza to, że zawsze powinieneś starać się budować więzi z ludźmi, którzy zarówno rozumieją, jak i łączą się z Twoimi emocjami, a także działają w taki sposób, aby zapewnić Ci pomoc i wsparcie.

4. Dobrzy przyjaciele są lojalni

Szekspir powiedział, że lojalność oznacza podążanie za kimś aż do ostatniego tchu. Jednak tak naprawdę nie trzeba popadać w te skrajności. Niemniej jednak dobrzy przyjaciele wykażą się mocnym zaangażowaniem, które nie jest splamione egoizmem ani ukrytymi interesami.

Lojalność oznacza postępowanie w sposób uczciwy, z szacunkiem, wiarygodnością i oddaniem przyjaciołom.

5. Dobrzy przyjaciele wiedzą, jak słuchać

Brzmi to łatwo, ale nie każdy wie, jak naprawdę słuchać. W rzeczywistości większość z nas ma tendencję do osądzania, robienia wyrzutów lub przedstawiania swojego punktu widzenia, kiedy wszystko, czego chce dana osoba, to być wysłuchaną.

Dobrzy przyjaciele słuchają zmysłami i sercem. Są również dobrzy w czytaniu między wierszami.

6. Dobrzy przyjaciele są dla Ciebie w dobrych i złych czasach

Większość z nas uwielbia mieć przyjaciół, z którymi można miło spędzić czas. Pośmiać się, jeździć na wakacje, bawić się… Jednak naprawdę dobrzy przyjaciele są również po Twojej stronie w złych czasach. 

Wiedzą, jak być z Tobą, gdy czujesz się smutny, a także dzielić się swoimi triumfami i szczęściem w dobrych czasach.

Przyjaciele jedzący w restauracji symbolizującej cechy dobrych przyjaciół

7. Dobrzy przyjaciele wzmacniają Twoją samoocenę i pomagają być lepszą osobą

Uniwersytet Columbia przeprowadził badania, które uwypukliły korzyści płynące z przyjaźni. Wspominają o jej potencjale, aby uratować Cię przed samotnością, być Twoim codziennym wsparciem, a nawet poprawić Twoje zdrowie fizyczne.

Jest jednak jeszcze jeden ważny aspekt. Dobrzy przyjaciele czynią cię lepszym człowiekiem i sprawiają, że cenisz siebie o wiele bardziej. Odżywiają Twoją samoocenę i poprawiają samopoczucie psychiczne.

8. Dobrzy przyjaciele mają poczucie humoru i dzielą się swoimi wartościami.

Często nawiązujesz nowe znajomości ze względu na wspólne zainteresowania. Jednak najbardziej znaczące i stabilne przyjaźnie oznaczają te same wartości.

Zawsze przyjemnie jest znaleźć kogoś, kto podziela Twoje poglądy na życie. Lubisz spędzać z nimi czas i śmiać się z nimi. Dzieje się tak, ponieważ wspólne poczucie humoru i spojrzenie na życie tworzą prawdziwą więź.

9. Dobrzy przyjaciele nie są zazdrośni: nie potrzebują umowy „na wyłączność”

Niektóre przyjaźnie wiążą się z zazdrością, na przykład w przypadku relacji romantycznej jednej z osób. Rzeczywiście, niektórzy ludzie lubią myśleć, że są Twoim jedynym przyjacielem. Innymi słowy, przyjmują za pewnik, że należysz do nich i że będziesz dzielić swój czas i doświadczenia wyłącznie z nimi.

Należy jednak unikać tego typu osób. Ponieważ prawdziwa przyjaźń, podobnie jak prawdziwa miłość, nie zniewala Cię. W rzeczywistości wyzwala Cię i wzbogaca. Z tego powodu upewnij się, że próbujesz wypełnić swoje życie ludźmi, którzy na każdym kroku rozjaśniają Twoje życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anderson AR, Fowers BJ. An exploratory study of friendship characteristics and their relations with hedonic and eudaimonic well-being. Journal of Social and Personal Relationships. 2020;37(1):260-280. doi:10.1177/0265407519861152
  • Lu, P., Oh, J., Leahy, K. E., & Chopik, W. J. (2021). Friendship Importance Around the World: Links to Cultural Factors, Health, and Well-Being. Frontiers in psychology, 11, 570839. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.570839

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.