Narcystyczna roszczeniowość

Jeśli jakaś osoba uważa, że ma więcej praw niż inne, jest to narcyz. Zakładają oni, że zasługują na specjalne traktowanie i większe uznanie i ustępstwa niż pozostali. Znasz kogoś takiego?

Kobieta wykazująca narcystyczne poczucie uprawnień

Narcystyczna rozczeniowość określa osoby, które ze względu na swoje irracjonalne poczucie wyższości uważają, że zasługują na szczególne traktowanie. Są wyzyskiwaczami, manipulatorami i handlarzami uwagi. Chcą wszystkiego dla siebie. Myślą, że wszystko należy do nich z boskiego prawa. Co więcej, nie skąpią na pomysłowości i wykonują najbardziej perwersyjne działania, aby uzyskać te korzyści.

Wiele osób w dzisiejszym społeczeństwie ma całkowicie wypaczone oczekiwanie, że celem otaczającego ich świata jest spełnienie ich marzeń i pragnień. Na przykład dzieci często dorastają z narcystycznymi matkami lub ojcami. W takich przypadkach są zmuszeni krążyć wokół swoich rodziców, wypełniając ich rozkazy i pragnienia.

Ci ludzie zachowują się tak, jakby rządzili światem. Ich samoocena może wydawać się niemal komiczna. Jednak z drugiej strony muszą manipulować innymi, aby osiągnąć swoje cele.

para kłóci się
Osoba z poczuciem przywileju ma wizję świata, w którym tylko ona jest bohaterem.

Narcystyczna rozczeniowość: „Bo jestem tego wart”

Rozczeniowość jest widoczna nie tylko w osobowości narcystycznej, ale pojawia się również w aspołecznym zaburzeniu osobowości. Konstrukt ten określa cechę, dzięki której jednostka zakłada, że zasługuje na szczególne traktowanie i że świat jest jej coś winien, po prostu z powodu tego, kim jest.

Oczywiście wszyscy zasługujemy na szacunek i uznanie. Są jednak tacy, którzy żyją w swoistej bańce, w której nie odczuwają empatii i żywią się wyłącznie poczuciem wyższości. Jeśli się nad tym zastanowić, postawa „ponieważ jestem tego warta” jest na ogół zbyt częsta w dzisiejszym życiu.

Z reguły za każdym razem, gdy napotykasz te zachowania u innych, postrzegasz je jako samolubne, żałosne i wysoce niedojrzałe. Fakt, że ktoś stawia Ci szereg żądań tylko dlatego, że myśli, że jest jakimś bogiem, uważasz za dziecinny. Jednak poczucie narcystycznego uprawnienia obecne jest w wielu relacjach afektywnych i rodzinnych. W takich przypadkach koszt psychiczny jest ogromny.

Kiedy narcyz nie postrzega swojego poczucia prawa jako usatysfakcjonowanego, może doznać załamania, zareagować gniewem i pogardą lub wpaść w dziecinny napad złości.

Psychologiczne komponenty tych, którzy uważają, że zasługują na wszystko

Pojęcie narcystycznych rozczeń od lat przykuwa uwagę ekspertów. Próbują odróżnić pozytywną samoocenę, jaką możemy mieć o sobie w wyniku naszych własnych wysiłków, sukcesów i kompetencji, od innych czysto egoistycznych i manipulacyjnych rodzajów.

Czasami akceptowalne jest odczuwanie pewnej satysfakcji ze wszystkiego, co udało Ci się osiągnąć, bez konieczności zmuszania innych do uległości. To właśnie badali psychologowie Robert Ackerman i Brent Donnellan.

Opublikowali artykuł, w którym przedstawili Skalę Uprawnień Psychologicznych (PES), aby zmierzyć, jakie ludzie uzyskują wyniki w tym konstrukcie. Doszli do wniosku, że wymiar ten jest zwykle definiowany przez szereg określonych cech:

  • Postrzeganie, że zasługują na specjalne traktowanie.
  • Poczucie, że zasługują na więcej niż mają.
  • Wykorzystywanie swojej pozycji społecznej, urody, pieniędzy lub pozycji w firmie jako pretekstu do żądania od innych szeregu nielogicznych, a przede wszystkim nielegalnych zobowiązań.
  • Poczucie, że ich prawa i potrzeby są ważniejsze niż innych.
  • Brak uznania dla wszystkiego, co posiadają.
  • Brak tolerancji wobec innych, którzy nie oferują im tego, czego potrzebują. Kiedy nie dostają tego, czego chcą, mają tendencję do załamywania się.

Dlaczego zachowują się w ten sposób?

Istnieje kilka różnych rodzajów narcyzmu. Na przykład są wrażliwi narcyzowie – z niskim poziomem samooceny – i wspaniali narcyzowie – z zawyżoną samooceną. Obie typologie wymagają specjalnego traktowania i oczekują, że świat natychmiast spełni ich marzenia. Jeśli tak się nie stanie, zapadają się lub eksplodują w przypływie wściekłości.

U podstaw tego zaburzenia osobowości, które zwykle ma swoje źródło w dzieciństwie, leży narcystyczna rozczeniowość. Badania opublikowane w czasopiśmie PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) potwierdzają różne hipotezy w tym zakresie.

Mężczyzna z koroną świadczącą o narcystycznym poczuciu uprawnień
Wiele osób przejawia poczucie uprawnień, uzasadniając je swoją pozycją społeczną lub pieniędzmi.

Narcystyczne rozczenia poza narcyzmem

Musimy podkreślić, że poczucie przywileju pojawia się nie tylko u narcyzów. W końcu narcystyczne zaburzenie osobowości dotyka tylko pięć procent populacji. Niemniej jednak jest wielu mężczyzn i kobiet, którzy mają znacznie ograniczoną wizję świata, w którym wszystko wydaje się kręcić wokół nich.

To postacie, które uważają się za lepsze od innych i wykazują zimną, defensywną, nierozważną postawę, całkowicie pozbawioną empatii. Prawdopodobnie często będziesz musiał radzić sobie z tego rodzaju zachowaniem. Należy jednak zawsze unikać poddawania się im, ponieważ całkowicie łamią zasady uprzejmości, szacunku i współistnienia.

Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy równie wartościowi i nikt nie jest bardziej wyjątkowy niż reszta.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Ackerman, R. A., & Donnellan, M. B. (2013). Evaluating self-report measures of narcissistic entitlement. Journal of Psychopathology and Behavioral Assessment, 35, 460-474. doi: 10.1007/s10862-013-9352-7
  • Campbell, W. K., Bonacci, A. M., Shelton, J., Exline, J. J., & Bushman, B. J. (2004). Psychological entitlement: Interpersonal consequences and validation of a new self-report measure. Journal of Personality Assessment, 83, 29-45.
  • Exline, J. J., Baumeister, R. F., Bushman, B. J., Campbell, W. K., & Finkel, E. J. (2004). Too proud to back down: Narcissistic entitlement as a barrier to forgiveness. Journal of Personality and Social Psychology, 87,894-912.
  • Day, N.J.S., Townsend, M.L. & Grenyer, B.F.S. Living with pathological narcissism: a qualitative study. bord personal disord emot dysregul 7, 19 (2020). https://doi.org/10.1186/s40479-020-00132-8
Scroll to Top