Leki przeciwdepresyjne to leki stosowane przede wszystkim w celu łagodzenia objawów depresji. Ich stosowanie jest również powszechne w interwencjach dotyczących zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), fobii społecznej, lęku napadowego, zespołu lęku uogólnionego (GAD) i zespołu stresu pourazowego (PTSD).
Depresja jest niezwykle powszechnym zaburzeniem nastroju, które zmienia biochemię mózgu. Leki przeciwdepresyjne podaje się wtedy w celu skorygowania dysfunkcji pewnych obwodów i substancji chemicznych, które przekazują informacje w mózgu.
Leki przeciwdepresyjne – czy działają?
Istnieje wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych. Do najczęstszych należą:
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI):
- Sertralina
- Fluwoksamina
- Fluoksetyna
- Paroksetyna
- Citalopram
- Escitalopram
Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny/norepinefryny (SNRI):
- Wenlafaksyna
- Deswenlafaksyna
- Duloksetyna
- Milnacipran
- Lewomilnacipran
Nietypowe leki przeciwdepresyjne:
- Bupropion
- Mirtazapina
- Agomelatyna
Modulatory serotoniny:
- Nefazodon.
- Trazodon.
- Wilazodon.
- Wortioksetyna.
Inhibitory monoaminooksydazy (IMAO):
- Selegilina
- Moklobemid
- Tranylocypromina
- Izokarboksazyd
- Fenelzyna
Oczywiście każdy, komu przepisano leki przeciwdepresyjne, chce wiedzieć, czy one rzeczywiście działają. W tym artykule odpowiemy na to pytanie.
Jak skutecznie leki przeciwdepresyjne łagodzą objawy?
Trudno jest określić, w jakim stopniu lek przeciwdepresyjny może pomóc danej osobie. Pracownicy służby zdrowia zwykle sugerują przyjmowanie leków, które okazały się skuteczne i stosunkowo tolerowane. Jeśli nie pomaga tak bardzo, jak oczekiwano, może być konieczna zmiana na inny.
W dużej mierze korzyści ze stosowania jakiegokolwiek leku przeciwdepresyjnego zależą od nasilenia zaburzenia depresyjnego. Z reguły im bardziej dotkliwe, tym bardziej zauważalne będą zmiany. Według Instytutu Jakości i Efektywności w Ochronie Zdrowia leki przeciwdepresyjne są skuteczne w przypadku depresji przewlekłej, umiarkowanej i ciężkiej, ale nie są szczególnie pomocne w przypadku łagodnej depresji.
Ten sam instytut twierdzi, że badania z udziałem dorosłych z umiarkowaną lub ciężką depresją wykazały, co następuje:
- Bez leków przeciwdepresyjnych: Około 20 do 40 na 100 osób, które przyjmowały placebo, zauważyło poprawę objawów w ciągu sześciu do ośmiu tygodni.
- Z lekami przeciwdepresyjnymi: Około 40 do 60 na 100 osób, które przyjmowały leki przeciwdepresyjne, zauważyło poprawę objawów w ciągu sześciu do ośmiu tygodni.
Innymi słowy, leki przeciwdepresyjne łagodziły objawy u około 20 na 100 osób.
Skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych
Antydepresanty mogą mieć skutki uboczne, takie jak:
- Zaburzenia seksualne.
- Senność.
- Przybranie na wadze.
- Bezsenność.
- Lęk.
- Zawroty głowy.
- Ból głowy.
- Suchość w ustach.
- Rozmyty obraz.
- Mdłości.
- Wysypki.
- Wstrząsy.
Po kilku tygodniach objawy te mogą zacząć ustępować, a antydepresanty zaczną działać. Dlatego rozpoczynając ten rodzaj leczenia, nie należy oczekiwać natychmiastowych rezultatów ani poprawy. W rzeczywistości działanie tych leków może zająć od czterech do sześciu tygodni.
Skąd wiesz, czy antydepresanty działają?
To normalne, że na początku leczenia czujesz się źle lub gorzej. Jednak po kilku tygodniach antydepresanty zaczną działać. Oznaki działania leków przeciwdepresyjnych obejmują:
- Więcej energii. Antydepresanty działają, gdy pacjent czuje się bardziej energiczny, ma więcej siły, by stawić czoła codziennemu życiu.
- Rozszerzanie umysłu. Osoby z depresją mają tendencję do przyjmowania perspektywy widzenia tunelowego. Innymi słowy, myślą, że nie ma rozwiązania ich problemów i skupiają się tylko na negatywnych aspektach, zwłaszcza tych, które potwierdzają te podstawowe przekonania. Niemniej jednak, przyjmując antydepresanty, mogą zacząć poprawiać swoją perspektywę i zacząć patrzeć na sytuacje z różnych perspektyw.
- Poprawia nastrój. Kluczowym znakiem, aby wiedzieć, czy antydepresanty działają, jest sprawdzenie, czy robią to, czego się od nich oczekuje: to polepszenie nastroju. Jeśli nie ma poprawy, prawdopodobnie nie działają.
- Poprawia poczucie wartości. Ponieważ negatywny nastrój stopniowo się zmniejsza, możliwe jest, że zmniejszy się również problem z niską samooceną. Dlatego wzrost samooceny może być oznaką działania antydepresantów. Niemniej jednak należy to interpretować w połączeniu z innymi aspektami, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby lek sam w sobie zwiększał poczucie własnej wartości.
Następnie przyjrzymy się niektórym oznakom, że antydepresanty nie działają.
Oznaki, że leki przeciwdepresyjne nie działają
Oto niektóre oznaki, że leki przeciwdepresyjne mogą nie działać:
- Pogorszenie snu.
- Zmiany apetytu.
- Zmniejszona energia.
- Zwiększone zmęczenie.
- Niska motywacja.
- Apatia.
- Trudności w skupieniu.
- Konieczność wzywania chorych do pracy.
- Anulowanie zobowiązań społecznych.
- Pogorszenie depresji.
- Brak poprawy nastroju.
Powody, dla których antydepresanty mogą nie działać, są następujące:
- Dawkowanie jest za niskie.
- Wymagany jest inny rodzaj leków.
- Nie zabrano ich wystarczająco długo.
- Mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami.
- Pacjent mógł zapomnieć o przyjęciu odpowiedniej dawki.
Wreszcie, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych może być niezwykle przydatne w kontrolowaniu depresji, zwłaszcza jeśli są stosowane razem z leczeniem psychoterapeutycznym. Z drugiej strony nie wszystkie antydepresanty działają na wszystkich, ani niewszystkie działają w ten sam sposób. W rzeczywistości jest możliwe, że profesjonalista nie przepisze odpowiedniego leku przy pierwszej próbie. Jednak pacjent nie powinien się poddawać.
Wreszcie, aby ustalić, czy leki przeciwdepresyjne działają, należy porównać ograniczenia nałożone przez depresję przed i po leczeniu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Higgins, A., Nash, M., & Lynch, A. M. (2010). Antidepressant-associated sexual dysfunction: impact, effects, and treatment. Drug, healthcare and patient safety, 2, 141. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3108697/
- Institute for Quality and Efficiency in Health Care. (2015). Depression: How effective are antidepressants. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK361016/
- Gupt, S. (2022, 30 de marzo). Signs Your Antidepressant Isn’t Working. Verywellmind. https://www.verywellmind.com/signs-your-antidepressant-isnt-working-5223801
- Sheffler, Z. M., & Abdijadid, S. (2021). Antidepressants. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538182/