Wolę rozmawiać z moim zwierzakiem niż z innymi ludźmi

Zwierzęta potrafią dotknąć naprawdę intymnych części naszych serc. Do tego stopnia, że często wolimy rozmawiać z nimi niż z innymi ludźmi. To nasi cisi towarzysze, którzy nigdy nas nie osądzają.
Wolę rozmawiać z moim zwierzakiem niż z innymi ludźmi
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wolę rozmawiać z moim zwierzakiem niż z innymi ludźmi. Jeśli dzielisz swoje życie z jednym lub kilkoma zwierzętami, które uwielbiasz, bez wątpienia miałeś tę myśl nie raz. To nie sprawia, że czujesz się w najmniejszym stopniu winny. Jednak niektórzy uważają za niepokojące, gdy ktoś rozmawia ze swoim psem lub kotem.

Oczywiście tak naprawdę nie prowadzisz prawdziwej rozmowy ze swoimi futrzanymi przyjaciółmi. To, co robisz, to interakcja z nimi w określony sposób. Używasz zwrotów i krótkich pytań, a także zabawnych komplementów i czułych komentarzy. Ta dynamika konwersacji jest tak samo korzystna dla samych zwierząt, jak i dla Ciebie.

Kiedy zwierzę staje się członkiem Twojej rodziny, chcesz wyrażać swoją miłość do niego. Dlatego komunikowanie się z nimi jest całkowicie normalne, a nawet konieczne. Poza tym, w co niektórzy mogą wierzyć, zwierzęta Cię rozumieją. Jeszcze bardziej fascynujące jest to, że często reagują.

Rozmawiamy z naszymi zwierzakami jak z małymi dziećmi. To wrodzony instynkt, który sprzyja naszej więzi z nimi, a także przynosi nam ogromne korzyści psychologiczne.

wolę rozmawiać z moim zwierzakiem
Wiele razy, chociaż zwierzęta nas nie rozumieją, reagują gestami i spojrzeniami.

Wolę rozmawiać z moim zwierzakiem niż z ludźmi – dlaczego?

Chociaż Twoje zwierzęta często nie rozumieją tego, co mówisz, reagują na Ciebie. Robią to, przechylając głowę, patrząc na Ciebie wyrazistymi oczami lub wydając dźwięki. Prosta czynność słuchania Ciebie, bycia obecnym i udzielania Ci jakiejś niewerbalnej odpowiedzi jest naprawdę satysfakcjonująca.

Jeśli wolisz rozmawiać ze swoim zwierzakiem, to prawdopodobnie dlatego, że świat relacji międzyludzkich jest dla Ciebie zbyt skomplikowany. Być może często doświadczasz problemów komunikacyjnych i dynamiki relacji. Prowadzi to do rozczarowania lub stresu. Dlatego przyjemniej jest rozmawiać z kotem niż z szefem, który zawsze na Ciebie krzyczy.

O wiele większą satysfakcję daje też mówienie swoim zwierzakom, jak bardzo je kochasz, niż spędzanie dnia z narcystycznymi krewnymi, którzy nigdy nie zwracali na Ciebie większej uwagi. Ludzki świat jest często chaotyczny. Z drugiej strony, zwierzę domowe jest niezwykle proste. Potrzebuje tylko Twojego uczucia, uwagi i towarzystwa, abyś od czasu do czasu się z nim bawił. Oznacza to, że Twoja relacja ze zwierzętami ma pewne unikalne cechy, którym warto się przyjrzeć.

Zwierzęta to nie “dodatek do domu”: są częścią naszej grupy społecznej

Uniwersytet Wiedeński przeprowadził badanie dotyczące więzi psów z ludźmi. Stwierdzono, że życie ludzi i zwierząt jest nieco ze sobą splecione. Psy to gatunek, który jest udomowiony najdłużej, dzieląc z nami swoje życie. W związku z tym więzi, które z nimi budujemy, są naprawdę silne, a współudział, jaki z nimi generujemy, może być niezwykle intensywny.

Komunikacja z psami jest kluczem do ich edukacji, nawiązywania zdrowych relacji władzy i ułatwiania współistnienia. W rozmowie z nimi nie ma nic negatywnego ani nagannego. Jest to konieczne, ponieważ są przecież kolejnym członkiem rodziny. To przyjaciele, którzy stają się naszymi codziennymi sojusznikami.

Psy potrzebują nas do komunikowania się z nimi. Zrozumienie poleceń i otrzymywanie wzmocnień ułatwia nam współistnienie.

Rozmowa emocjonalna ze zwierzętami jest wzbogacającym doświadczeniem

Jeśli słowa “wolę rozmawiać z moim zwierzakiem niż z innymi ludźmi” są Ci znajome, niekoniecznie oznacza to, że Twój dialog z czworonogiem jest szczególnie głęboki i pouczający. W efekcie osiągasz pozytywną, opiekuńczą i emocjonalną interakcję.

Sposób, w jaki rozmawiasz ze swoim zwierzakiem, jest bardzo podobny do sposobu, w jaki rozmawiasz z małymi dziećmi. Masz tendencję do używania krótkich zdań i wyższego tonu. Ponadto wypowiadasz słowa powoli i używasz z nimi prawie zawsze tych samych wyrażeń. Na przykład: „Kto jest najpiękniejszym kotem na świecie? Kto jest najmądrzejszym psem? Czy wiesz, jak bardzo kochają Cię mama i tata?”

Prowadzisz z nimi również inne rodzaje komunikacji. Gdy Twój zwierzak jest obok Ciebie czasami głośno myślisz, rzucając argumentami w powietrze, mówiąc rzeczy takie jak … „Mam na dzisiaj dosyć, zamykam komputer i nic więcej nie robię” lub „Zobaczymy, co dzisiaj przyniesie dzień”. Oczywiście Twoje zwierzęta nie rozumieją tych komentarzy, ale reagują na Twoje słowa oczami. Słuchają Cię i są przy Tobie.

To, że nasze pupile są naszymi przyjaciółmi, jest darem i czymś, co przynosi nam korzyść psychiczną.

Starszy mężczyzna z psem
Zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi, nie osądzają nas. Ich potrzeby są naprawdę podstawowe. Wystarczy, że zaoferujemy im miłość, bezpieczeństwo, jedzenie i towarzystwo. W zamian oferują nam bezwarunkową miłość.

Wolę rozmawiać z moim zwierzakiem, bo mnie nie osądza

Nicholas Epley jest behawiorystą i autorem książki Mindwise: Why We Misunderstand What Others Think, Believe, Feel and Want. W tej książce wyjaśnia, że rozmowa z jakimkolwiek zwierzęciem jest oznaką inteligencji. Jest tak, ponieważ rozpoznanie obecności sumienia w innej żywej istocie wymaga wysiłku. To także akt empatii.

Ponadto, kiedy codziennie komunikujesz się ze swoimi zwierzętami, wprowadzasz w życie teorię umysłu. Innymi słowy, próbujesz zrozumieć ich obcy wszechświat mentalny, ich myśli i intencje. Ci z nas, którzy mają zwierzęta domowe, wiedzą, że czworonogi czują, rozumieją i stają się emocjonalni, prawie tak jak my.

Wreszcie, jeśli często wolimy rozmawiać z naszymi pupilami, to dlatego, że nas nie osądzają. Są emocjonalnymi walidatorami, którzy wykazują czystą miłość i akceptację. Nasi czworonożni przyjaciele (również Ci upierzeni) są naszym codziennym schronieniem. To postacie, które oczekują jedynie uczucia i nie muszą mówić, aby pokazać nam, jak bardzo nas kochają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benz-Schwarzburg, J., Monsó, S., & Huber, L. (2020). How Dogs Perceive Humans and How Humans Should Treat Their Pet Dogs: Linking Cognition With Ethics. Frontiers in psychology11, 584037. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.584037
  • Koyasu, H., Kikusui, T., Takagi, S., & Nagasawa, M. (2020). The Gaze Communications Between Dogs/Cats and Humans: Recent Research Review and Future Directions. Frontiers in psychology11, 613512. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.613512

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.