Wyobraź sobie, że spotkałaś nowego partnera, który wydaje się dla Ciebie idealny. Samo myślenie o nim sprawia, że się uśmiechasz, uwielbiasz spędzać z nim czas i czujesz w sobie rosnące pragnienie, by powiedzieć mu, ile dla Ciebie znaczy. Jednak możesz się zastanawiać, czy nie jest za wcześnie, aby powiedzieć „kocham Cię”.
W tym procesie nie ma żadnych dogmatów ani protokołów. Wszyscy jesteśmy różni, podobnie jak nasze relacje. Niemniej jednak wypowiedzenie tych dwóch małych słów niewątpliwie oznacza kamień milowy w związku. Z tego powodu wskazane jest, aby nie spieszyć się i upewnić się, że wybierasz odpowiedni czas. Możesz to oprzeć na następujących czynnikach.
Co to znaczy powiedzieć komuś: „kocham Cię”?
Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, jeśli chodzi o ekspresję emocjonalną. Niektórym łatwo jest wyrażać i okazywać uczucia, podczas gdy inni są w tym bardziej ostrożni. Prawda jest taka, że jest to zasadniczy element ewolucji relacji.
Kiedy Twój partner mówi Ci „Kocham Cię”, pomaga to zmniejszyć Twoją niepewność. W pełni rozumiesz, jak rozwija się Wasz związek w jego oczach. To znak, że wszystko idzie dobrze, że widzą potencjał w związku i chcą dalej iść naprzód. Podobnie, jeśli powiesz to pierwsza, Twój partner doświadczy tych samych uczuć.
Jednak w zależności od wybranego momentu, te dwa słowa mogą być odbierane jako próba manipulacji lub jako akt nacisku. Niektórzy mówią to tylko z zamiarem uzyskania korzyści seksualnej.
Z drugiej strony, jeśli wyrażanie tego, co czujesz, zajmuje zbyt dużo czasu, Wasz pączkujący związek może ucierpieć. Na przykład Twój partner może czuć się zdezorientowany i niedoceniany i myśleć, że nie jesteś zainteresowana lub nie chcesz się zaangażować.
Musisz znaleźć równowagę i nauczyć się wyrażać swoje uczucia we właściwym momencie. Więc kiedy jest właściwy czas?
Kiedy jest odpowiedni czas, by powiedzieć „kocham Cię”?
Powinnaś pamiętać, że jeśli Twoje uczucia nie są szczere, z pewnością nie powinnaś mówić „kocham cię”. Na przykład w sytuacji, gdy motywują Cię ukryte motywy, presja społeczna lub brak własnych emocji.
Ludzie często wypowiadają te słowa kilka dni po poznaniu nowego partnera. Niektórzy mogą nawet powiedzieć to bez osobistego spotkania, ponieważ ich relacja polega na wymieniu się wiadomościami. W takich sytuacjach wyrażają swoje wewnętrzne pragnienie, by czuć się kochanym i być w związku. W efekcie tak naprawdę nie chcą drugiej osoby (tej, którą idealizują), ale tego, co według nich może reprezentować.
Ludzie często mylą uczucie miłości z innymi, które są naprawdę powszechne na początku związku. Są to na przykład nadzieja, połączenie lub chemia. Jeśli czyjś wygląd lub osobowość Cię pociąga i cieszysz się towarzystwem tej osoby, możesz ulec pokusie powiedzenia „kocham Cię”. Jednak to uczucie nie będzie naprawdę autentyczne, dopóki nie poznasz swojego wybranka.
W tym przypadku możliwe jest, że bardzo go lubisz i wzbudza Twój podziw i zainteresowanie, ale rozsądnie jest dać sobie trochę czasu na odkrycie wszystkich jego cech, wspólne spędzenie kilku chwil i umożliwienie uczuciom rozwinąc się.
Rozsądny czas
Miłość przechodzi przez różne fazy, a zakochiwanie się (etap pierwszy) jest najbardziej niestabilne. W tym początkowym okresie jesteś zalana neuroprzekaźnikami, które powodują, że doświadczasz uczucia euforii, pasji, pożądania i przyjemności, gdy jesteś z tą drugą osobą. Dlatego może się zdarzyć, że ten czas „wyobcowania” z Twojego prawdziwego ja nie jest najwłaściwszym do wyznania miłości.
Większość ludzi uważa, że rozsądny czas na złożenie takich deklaracji wynosi od jednego do trzech miesięcy. W innych przypadkach może to potrwać do sześciu miesięcy. Jednak od tego momentu, jeśli nie pojawiła się chęć powiedzenia „kocham Cię”, można powiedzieć, że coś jest nie tak.
Oczywiście, kilka miesięcy to za mało, żeby w pełni poznać drugiego człowieka. Niemniej jednak, jeśli mądrze wykorzystasz ten czas, będziesz w stanie uzyskać dość dokładne wyobrażenie o jego wartościach, planach i priorytetach, a także o jego osobowości oraz o tym, czy jesteście do siebie podobni.
Na koniec, zanim wypowiesz te dwa małe słowa, upewnij się, że jesteś w zgodzie z samym uczuciem miłości. Jeśli czujesz, że się śpieszysz, być może będziesz musiała zastanowić się, czy nie jesteś emocjonalnie zależna, czy boisz się samotności. W takim przypadku konsultacja z psychologiem może być dla Ciebie bardzo pomocna. Pomoże Ci nauczyć się zdrowszej więzi ze sobą i innymi.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Brantley, A., Knox, D., & Zusman, M. E. (2002). When and why gender differences in saying “I Love You” among college students. College Student Journal, 36(4), 614–615.
- The University of Chicago Press. (2020, 13 febrero). When Should You Say, “I Love You”?: An Excerpt from “The Arc of Love”. The Chicago Blog. https://pressblog.uchicago.edu/2020/02/13/when-should-you-say-i-love-you-an-excerpt-from-the-arc-of-love.html