W niektórych środowiskach łatwo jest znaleźć dowody na poparcie hipotezy, że pracownik jest tak samo ważny jak dyrektor generalny. Istnieje wiele firm, które po utracie niektórych pracowników zastanawiają się, jak drenaż mózgów wpłynie na ich organizację i jak tego uniknąć.
Drenaż mózgów to termin, który stał się znany opinii publicznej podczas kryzysu gospodarczego, który rozpoczął się w 2008 roku. W tamtym czasie odnosił się do masowej migracji ludzi, którzy właśnie skończyli studia i znaleźli pracę w innych krajach.
Dziś, w społeczeństwie o nieco większej niesprawiedliwości, drenaż mózgów stał się widoczny wśród firm, a nie tylko krajów. Kiedy ceniony pracownik odchodzi ze stanowiska, konsekwencje dla organizacji mogą być całkiem poważne. Tutaj badamy różne strategie, aby tego uniknąć.
Drenaż mózgów
Jak wspomnieliśmy wcześniej, termin drenaż mózgów odnosi się do migracji wykwalifikowanych osób z kraju lub firmy. Ludzie Ci często odchodzą, ponieważ znaleźli lepszą okazję lub nie mogą już znieść warunków, w których pracują.
W efekcie firma traci konkurencyjność w swoim sektorze. Zwykle, dopóki nie znajdą kogoś o odpowiednich kwalifikacjach i nie przeszkolą ich, szkody są nieodwracalne. Z tego powodu unikanie drenażu mózgów jest coraz bardziej potrzebne organizacjom.
Drenaż mózgów: przyczyny
Dlaczego ktoś miałby odejść ze swojej stałej pozycji? W końcu dla wielu ludzi praca jest jedyną metodą przetrwania. Jest to idea, która jest głęboko zakorzeniona, zwłaszcza w pokoleniach wyżu demograficznego i u milenialsów. Jednak strach przed zmianą pracy jest coraz mniejszy. Przyjrzyjmy się przyczynom tej zmiany:
- Pogarszają się warunki pracy i płace, zwłaszcza w tych sektorach, które zatrudniają dużą liczbę pracowników bazowych (hotelarstwo, handel detaliczny, budownictwo). W związku z tym ludzie mają tendencję do jak najszybszego odejścia z pracy do innej, ponieważ ich zdrowie i finanse są często zagrożone przez niepewność.
- Stagnacja w karierze. Kiedy pracownicy nie są w stanie wykorzystać swojego potencjału, logiczne jest, że przyciągają ich inne stanowiska, które umożliwiają im awans zawodowy.
- Nieoczekiwane oferty innych firm.
- Utrata motywacji. Nie należy oczekiwać, że cele firmy są takie same, jak cele samych pracowników. Prawdą jest jednak, że dyskomfort na danych stanowiskach powoduje spadek wydajności pracowników.
- Źli szefowie. Przywództwo to umiejętność, którą powinien kultywować każdy menedżer i menedżer średniego szczebla. Ludzie, którzy nie wiedzą, jak zarządzać swoimi zespołami pracowników, są zwykle jedną z głównych przyczyn drenażu mózgów.
- Chwile kryzysu. Należy również wziąć pod uwagę czynniki społeczno-ekonomiczne i polityczne. Kryzysy gospodarcze, wojny i dyktatury to tylko niektóre przykłady.
Jak uniknąć drenażu mózgów
Możesz identyfikować się z niektórymi przyczynami przedstawionymi w poprzedniej sekcji, niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy pracodawcą. Niemniej jednak można temu zapobiec. Poniżej omówimy kilka kroków, które możesz podjąć.
1. Popraw warunki pracy swoich pracowników
To prawda, że nie wszystko, co motywuje pracownika, to jego pensja, ale musi ona być godna i zgodna z jego obowiązkami. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, świadczenia społeczne i inne usprawnienia pracy to środki, które należy również rozważyć, aby zapobiec drenażowi mózgów.
2. Zadbaj o środowisko pracy
Nie ma znaczenia, jak wysoka jest ich pensja, jeśli Twoi pracownicy cierpią na depresję. Nikt nie powinien odczuwać strachu ani niepokoju idąc do pracy. Wartości korporacyjne należy ustalać w oparciu o szacunek, pracę zespołową i jedność.
3. Uwzględniaj awanse wewnętrzne
Ludzie lubią (i zasługują) otrzymywać awans na swojej ścieżce kariery, bez względu na zajmowane stanowisko. Kiedy ktoś utknął w sytuacji bez wyjścia, to normalne, że chce znaleźć miejsce, w którym jego umiejętności zostaną docenione.
4. Stwórz samowystarczalnych pracowników
Chociaż w wielu firmach istnieje ugruntowana hierarchia, najważniejsze jest to, że każda osoba jest w stanie samodzielnie wykonywać swoje obowiązki. To, oprócz poprawy produktywności, będzie czynnikiem ochronnym, gdy ktoś odejdzie.
5. Stwórz zdrową kulturę pracy
Firma to nie rodzina. Jednak pracownicy mogą iść do pracy szczęśliwi. Odbywa się to poprzez tworzenie kultury szacunku, pojednania i zdrowej produktywności. Praca powinna być wydajna, godna i przyjemna dla wszystkich. To sprawia, że ludzie chcą zostać.
Organizacje działają dzięki wysiłkowi i poświęceniu wszystkich tworzących je ludzi. Z tego powodu, aby uniknąć drenażu mózgów, talenty muszą być rozpoznawane, doceniane i nagradzane. Tylko wtedy firma może mieć pewność, że pracownicy będą prosperować.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Jarne Muñoz, A., Almudi Higueras, I., Jarne Jarne, G., & Sánchez Chóliz, J. Reflexiones sobre fuga de talentos y política industrial.
- De La Rosa Garcia, C. P. (2016). Estructuración de plan para disminuir fuga de talentos en una empresa del sector Industrial (Master’s thesis, Universidad de Guayaquil).
- Ott, D. L., Tolentino, J. L., & Michailova, S. (2018). Effective talent retention approaches. Human resource management international digest.