Terapia wzmacniająca motywację

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia popada we wzorce zachowań autodestrukcyjnych, takich jak uzależnienia czy samookaleczanie. Terapia wzmacniająca motywację to podejście, które ma na celu umożliwienie im przejęcia kontroli nad własnym życiem.

Mężczyzna poddawany terapii motywacyjnej.

Terapia wzmacniająca motywację jest szeroko stosowanym podejściem terapeutycznym u pacjentów z zachowaniami autodestrukcyjnymi. Jest to krótka forma leczenia, która wzbudza u pacjenta chęć poprawy i ostatecznego przezwyciężenia problemu. Zwykle odbywa się to za pomocą terapii psychologicznych zorientowanych na ich specyficzne potrzeby. Na przykład uzależnienie od narkotyków, alkoholu, czy samookaleczenia.

Bardzo często ludzie są w pełni świadomi swoich problemów. Niemniej jednak nie uważają tego za konieczne lub nie mają odwagi iść do terapeuty. Jednak terapia wzmacniająca motywację ma na celu dać im siłę i motywację. Ponadto budzi w nich pewne umiejętności, wartości i mocne strony. Wszystko sprowadza się do osiągnięcia poczucia sprawczości. To naprawdę przydatne ćwiczenie, które pośredniczy w późniejszym procesie terapeutycznym.

Średnio w celu osiągnięcia pozytywnych rezultatów wystarczą cztery lub pięć sesji terapii motywacyjnej. W tym czasie pacjent jest w stanie nawiązać dobre relacje ze swoim terapeutą. Ma to decydujące znaczenie w ich późniejszej podróży w kierunku procesu zdrowienia. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Osoby z zachowaniami autodestrukcyjnymi wykazują niską samoocenę i pewność siebie. Dlatego umożliwienie im wiary w ich zdolność do poprawy i przejęcia kontroli nad własnym życiem jest kluczowe w tego rodzaju terapii.

Kobieta w terapii motywacyjnej

Terapia wzmacniająca motywację: cel i techniki

Terapia wzmacniająca motywację skierowana jest do pacjentów cierpiących na zachowania autodestrukcyjne. Mogą one mieć szeroki zakres.

Wahają się one od samokrzywdzenia się do szkodliwych zachowań, myśli samobójczych i zachowań samookaleczających. Do najczęstszych należą jednak niewątpliwie nałogi. Są to wysoce niekorzystne działania, które zagrażają nie tylko fizycznemu samopoczuciu chorego.

Ponadto pacjenci prawie zawsze doświadczają poczucia braku sensu życia, braku wartości i oraz zmniejszonego zainteresowania własnym dobrostanem. Dlatego też terapia ta ma na celu promowanie w nich motywacji i poczucia kontroli.

Terapia wzmacniająca motywację ma na celu uświadomienie pacjentowi nieuchronnego celu egzystencjalnego. To idea poprawy sytuacji, w której się znajdują. Przyjrzyjmy się niektórym kluczom do tego rodzaju terapii i jej technikom.

Zabieg menedżerski zorientowany na zmianę i motywację

Terapia wzmacniająca motywację została zaprojektowana w 1993 roku jako badanie kliniczne dla osób uzależnionych od alkoholu. Rezultaty były jednak tak znakomite, że eksperci postanowili ulepszyć terapię, aby zastosować ją do większej liczby schorzeń psychicznych. Opiera się ona na następujących zasadach:

  • Zawiera część psychologii motywacyjnej. Podstawowym celem jest pobudzenie akcji, emocji i entuzjazmu pacjenta. Dzięki temu są oni w stanie pracować nad zmianą i udoskonaleniem siebie.
  • Wykorzystuje motywacyjne techniki rozmowy kwalifikacyjnej oraz styl poradnictwa. Zostały one opracowane przez dr Williama R. Miller i Stephena Rollnick.
  • Wykorzystuje podejście terapeutyczne mające na celu ocenę potrzeb i zachowań pacjenta, które jest zintegrowane z samym wywiadem motywacyjnym. Opiera się na dialogu i zaufaniu.

Empatia jest kluczem do sojuszu terapeutycznego

“Rozumiem, co czujesz. Czuję Twój ból. Potrafię odnieść się do tego, jak się czujesz i szanuję Cię. Słyszę Cię. Jestem tu dla Ciebie…”. Jednym z podstawowych filarów terapii motywacyjnej jest rozpoczęcie leczenia od empatii. Specjalista musi stworzyć klimat relacji i akceptacji, aby pacjent mógł mu zaufać.

Tylko z poczucia zaufania można zweryfikować osobistą rzeczywistość pacjenta, aby przekonać go, że może się zmienić. Ponadto, aby uświadomić mu, że jest w stanie rozwijać swoje zasoby i wartości, aby się doskonalić .

Informacje zwrotne wzmacniające postawę motywacyjną

Dialog i informacja zwrotna są stałym elementem tego typu terapii. Celem jest zachęcenie pacjenta nie tylko do odzyskania pewności siebie, ale także przekonanie go, że może odłożyć na bok swoje uzależnienie czy zachowania uzależniające.

Należy zauważyć, że ten rodzaj terapii może być złożony. Często pacjenci nie mają motywacji ani pozytywnych uczuć do siebie.

Dlatego ważne jest, aby terapeuta unikał kłótni i sprzeczności, a także nie osądzał. Dialog musi być zawsze dynamiczny, pozytywny i konstruktywny. Ponadto musi być umiejętny, aby osłabić opór pacjenta, oraz energiczny, aby tworzyć i promować nadzieję na zmianę.

Terapia stymulująca motywację i dążenie do poczucia własnej skuteczności

„Poradzisz sobie z tym, nawet jeśli nie będzie to łatwe. Nie zrobisz tego w dwa dni. Czeka Cię kilka trudnych chwil. Jednak uda Ci się to, ponieważ masz niezbędne zasoby, a my pomożemy Ci je rozwinąć”. Jeśli istnieje jedna zasadnicza dynamika, która przenika terapię wzmacniającą motywację, to promuje ona poczucie własnej skuteczności u pacjenta.

Pacjenci muszą pracować nad swoimi irracjonalnymi pomysłami i bezradnością. Co więcej, muszą przeformułować swoje przeszłe porażki. Sprzyja to potrzebie ponownego spróbowania. Ważne jest również, aby pracować nad niektórymi myślami, które mogły zostać w nich zaszczepione przez ich rodzinę. Często wiąże się to z kwestiami zaufania, ponieważ rodziny często przestają ufać krewnym, którzy są uzależnieni.

Nastolatek wykonujący terapię stymulacji motywacyjnej

Czas trwania i kroki po terapii

Terapia wzmacniająca motywację trwa cztery lub pięć sesji. Jej celem jest, jak sama nazwa wskazuje, wzmocnienie motywacji pacjenta do powrotu do zdrowia. Jednak najbardziej decydujący punkt nadchodzi później, a ciężka praca zaczyna się, gdy rozpoczyna się odpowiednia terapia psychologiczna. Rodzaj przepisanej terapii zależy od indywidualnych potrzeb każdego chorego.

University of Massachusetts przeprowadził badania, które wykazały, że ta terapia zmniejsza niepokój i niepewność przed dalszym leczeniem. Pacjent jest upoważniony do zaangażowania się w proces poprawy i leczenia. W świetle tych faktów możemy śmiało powiedzieć, że terapia motywacyjna jest niezwykle cennym rodzajem terapii psychologicznej.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Baker, A.; Lewin, T.; Reichler, H.; Clancy, R.; Carr, V.; Garrett, R.; Sly, K.; Devir, H.; and Terry, M. Evaluation of a motivational interview for substance use with psychiatric in-patient services. Addiction 97(10):1329-1337, 2002.
  • Haug, N.A.; Svikis, D.S.; and Diclemente, C. Motivational enhancement therapy for nicotine dependence in methadone-maintained pregnant women. Psychology of Addictive Behaviors 18(3):289-292, 2004
  • Miller, W.R.; Yahne, C.E.; and Tonigan, J.S. Motivational interviewing in drug abuse services: A randomized trial. Journal of Consulting and Clinical Psychology 71(4):754-763, 2003.
  • Kerig, Patricia. (2017). Self‐Destructive Behavior. 10.1002/9781118524275.ejdj0137.
Scroll to Top