Intensywność światła wpływa na Twoje emocje

Badania dowiodły, że światło może wpływać na Twój nastrój. Dowiedz się więcej tutaj.

Człowiek śpi ze światłem.

Światło to jeden z tych elementów otoczenia, który zawsze jest po prostu w tle. Wiesz, że potrzebujesz dużo światła, gdy chcesz poczytać książkę, zrobić zdjęcie lub przyjrzeć się jakimś szczegółom. W ten sam sposób zdajesz sobie sprawę, że potrzebujesz ciemności, kiedy kładziesz się spać lub masz silny ból głowy. Czy wiedziałeś jednak, że intensywność światła wpływa także na Twoje emocje?

Cienie sugerują tajemniczość i romantyzm. Światła świtu lub zmierzchu działają na wyobraźnię. Najmniejszy przebłysk światła może wskazać Ci drogę. Krótko mówiąc, światło zawsze jest wokół nas i coś nam mówi.

Jednak możesz nie wiedzieć, że światło ma wpływ na sposób, w jaki emocjonalnie postrzegasz rzeczywistość. Ma również silny wpływ na podejmowanie decyzji. Intensywność światła wpływa na Twoje emocje.

intensywność światła

Intensywność światła wpływa na Twoje emocje

Udowodniono, że oświetlone i jasne otoczenie sprawia, że emocje płyną z większą intensywnością. Pod tym względem grupa badaczy z Uniwersytetu w Toronto zmierzyła reakcje grupy ludzi na środowiska wypełnione światłem. Stwierdzili, że im bardziej wzmagało się oświetlenie, tym silniejsze były emocje. Co więcej, niektórzy uczestnicy stawali się agresywni, gdy światło było bardziej intensywne.

Wydaje się, że ludzie dostrzegają wzrost światła z równoległym wzrostem temperatury. Eksperci nazwali tę reakcję „efektem blasku”. Połączenie światła i ciepła sprawia, że emocje ożywają.

Oświetlenie samo w sobie nie wzbudza nowych emocji, ale pobudza już istniejące, czyniąc je bardziej wyrazistymi i widocznymi.

Praktycznym efektem tego odkrycia było to, że niezwykle jasne środowiska bardziej sprzyjają wykonywaniu czynności, w których dominującą rolę odgrywają emocje. Na przykład zjazd rodzinny lub spotkanie ze starymi przyjaciółmi.

Z drugiej strony, jeśli sytuacja wymaga podjęcia racjonalnych decyzji, wymagających chłodnej głowy, najlepiej trochę zasłonić rolety lub zasłony. Dzieje się tak, ponieważ mniej oświetlone środowisko zmniejsza emocje i zachęca do bardziej obiektywnego rozumowania.

Migające światła i niebieskie światło

Gdy światło jest stabilne, zwykle nie przyciąga uwagi. Jest tam po prostu jako element dekoracji, ale jest ledwo zauważalne. Z drugiej strony migotanie światła natychmiast przykuwa naszą uwagę.

Uniwersytet w Utrechcie przeprowadził eksperyment w tym zakresie. Stojąc przy latarni,  badacze zadawali kilku przechodniom pytanie. Niektórzy z nich byli pytani przy stałym świetle, podczas gdy inni byli pytani przy migotaniu światła. Reakcje tych pierwszych były konwencjonalne i umiarkowane, podczas gdy te drugie były bardziej radykalne i nietolerancyjne.

Żarówka, przedstawiająca, że światło modyfikuje emocje.

Naukowcy doszli do wniosku, że ludzie kojarzą migające światła z niebezpieczeństwem. Uruchamiają one nasze alarmy emocjonalne i stawiają nas w pogotowiu. Podobnie, w klubach nocnych, migające światło jest częścią doświadczenia „adrenaliny”, które wiele osób chce poczuć.

Uniwersytet Harvarda przeprowadził jednak badanie, w którym potwierdzono, że niebieskie lub niebieskawe światła mają uspokajający wpływ na nasze emocje. Podobno zwiększają naszą zdolność koncentracji i przechwytywania danych. Niemniej jednak niebieskie światła mogą również prowadzić do utraty jakości snu.

Zdjęcie dzięki uprzejmości josemanuelerre

Scroll to Top