Jak często idziemy przez życie tworząc różne opinie na temat innych ludzi? Wydaje się, że ocenianie jest ulubionym sportem dla niektórych osób. Ale czy też do nich należysz?
Być może nawet tego nie zauważyłeś, ponieważ nadmierne ocenianie to coś, co ludzie robią niemalże w pełni automatycznie. W wielu przypadkach nawet nie zdają sobie z tego sprawy.
Problem, z jakim wiąże się nadmierne ocenianie polega na tym, że w ten sposób nie pomagasz ani osobie, którą osądzasz, ani też samemu sobie.
Zastanów się, ile razy zniszczyłeś lub po prostu miałeś negatywny wpływ na jakąś relację, uczuciową, bądź towarzyską z uwagi na krytykę i ocenianie. A co w sytuacji, jeśli tylko próbowałeś pomóc, a wyszło z tego negatywne ocenianie, którego nikt nie lubi i nie chce?
Konstruktywna krytyka, a niepotrzebne ocenianie – jaka jest między nimi różnica?
Trzeba jasno stwierdzić, że samo ocenianie, czyli wypowiadanie się na temat innej osoby nie jest zazwyczaj niczym złym.
Szczególnie, gdy jest to jedynie bardzo prosty komentarz dotyczący jakiegoś pojedynczego aspektu. Należy jednak przy tym pamiętać, że wyłącznie w gestii tej drugiej osoby leży to, czy weźmie Twoją opinię pod uwagę, czy też nie.
Z drugiej jednak strony, nieustanne negatywnie ocenianie życia innych jest poważnym błędem. Jest to zachowanie o niezwykle destrukcyjnej sile.
Po prostu gdy druga osoba zaczyna mieć wrażenie, że to, co robi, jest zawsze traktowane jako błąd, bez wzięcia pod uwagę wszelkich aspektów i logicznego rozumowania, stanowi to spory fundament do przyszłych konfliktów.
Różnica między zwykłym osądzaniem, a konstruktywną krytyką obiektywnie rzecz biorąc polega na argumentach, które popierają Twoją opinię.
Czy znasz wszystkie czynniki, które zostały wzięte pod uwagę? Czy mówisz po prostu to, co Ci się wydaje na podstawie pojedynczego spojrzenia? Czy to, co mówisz, może zranić drugą osobę, czy też stanowi dla niej jakąś mniej lub bardziej cenną pomoc?
Zanim zaczniesz oceniać życie innych ludzi, skup się na własnym
Przechodzimy przez swoje życie słuchając i obserwując innych ludzi. W ten sposób łatwo też możemy wygłosić swoją opinię. Pozytywną lub negatywną, to w tym momencie nie ma znaczenia. Istotne jest natomiast jedno. Zanim kolejny raz otworzyć usta, by wypowiedzieć krytyczne słowa, pomyśl o tym, jak Ty sam żyjesz.
Czy Twoje ocenianie innych ma jakieś konkretne ku temu podstawy? Czy nie wynika po prostu ze zwykłej zawiści lub niskich pobudek? (waltmassey.com)
Przez większość czasu krytykujemy w innych to, czego sami w sobie nie lubimy. Może to być trudne do zaakceptowania na początku, to prawda. Ale pomyśl o tym nieco dokładniej.
Z czego wynika Twoje ocenianie swojego przyjaciela lub partnera z powodu sposobu, w jaki się ubiera? Czy chodzi o to, że Ty nie możesz nosić tych samych rzeczy co on, na przykład dlatego, że Twoja sylwetka nie jest tak idealna jak jego? Czy może brakuje Ci odwagi lub fantazji do przełamania utartych schematów?
Inaczej mówiąc, czy Twoje ocenianie innych wynika z tego, że czujesz, że Ty nie możesz tego zrobić, nawet jeśli będziesz próbować? To, co krytykujesz, mówi o Tobie dużo więcej niż Ci się wydaje.
Nie trać czasu na zbędne czynności
Ludzie często narzekają, że nie mają wystarczająco dużo czasu na to, czego naprawdę pragną. Prawdziwym problemem nie jest jednak sam tylko brak czasu. Tak naprawdę jego największa przyczyna polega na tym, że po prostu marnujemy jego ogromne wręcz ilości.
Kiedy poświęcasz swój czas na ocenianie innych, myśląc nieustannie o tym, co robią i dlaczego według Ciebie źle, pozwalasz sobie tym samym na stratę własnego czasu.
Podstawową sprawą, o jakiej powinieneś zawsze pamiętać jest to, że ocenianie powinno mieć miejsce tylko wtedy, kiedy ktoś sobie tego wyraźnie życzy.
Inaczej mówiąc, jeśli nie zostałeś poproszony o wyrażenie swojej opinii, to prawdopodobnie tylko dlatego, że ten ktoś nie jest zainteresowany Twoim zdaniem. Być może też uważa, że wszystko u niego jest w idealnym porządku.
Dlaczego więc nie skupisz się w takim przypadku na zrobieniu czegoś dobrego dla siebie? Na pewno jeśli ktoś zechce wiedzieć, co myślisz, spyta Cię o zdanie, kiedy uzna za stosowne. Przestań więc marnować swoją energię, zastanawiając się nad życiem innych ludzi i skup się na osiągnięciu czegoś pozytywnego u siebie.
Czas, który normalnie zużywasz na ocenianie innych powinieneś zamiast tego przeznaczyć na coś innego. Na przykład baw się z własnymi dziećmi, wyjdź gdzieś ze znajomymi lub zasiądź w ulubionym fotelu z dobrą książką.
Nie pozwól, aby uprzedzenia przeszkadzały Ci w życiu codziennym
Uprzedzenia to duży problem w naszym społeczeństwie. To właśnie one najbardziej ograniczają nasz stosunek do innych ludzi. To na nich opiera się nieustanne ocenianie innych. I to właśnie uprzedzenia dają nam fałszywe poczucie tego, że to właśnie my wiemy najlepiej, co jest dobre, a co nie.
Czy osądzasz innych na podstawie własnych uprzedzeń? A co w sytuacji, gdy osoba, którą dziś osądzasz traktując jako kogoś, kto nie spełnia “ustalonych” (przez Ciebie!) norm, w niedalekiej przyszłości stanie się Twoim najlepszym przyjacielem?
Mam przyjaciela, który mieszkał przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych. Już w bardzo młodym wieku podążając za ówczesną modą dał sobie zrobić liczne tatuaże. Do dziś nie miał żadnych problemów, dopóki nie wyjechał z tego kraju.
I chociaż wcześniej miał bardzo dobrze płatną pracę i ogromne doświadczenie, teraz wiele osób unika zatrudnienia go tylko dlatego, że widzą jego tatuaże.
Opiera się to na uprzedzeniach, które są całkowicie bezpodstawne. Nie wszyscy ludzie z tatuażami to przestępcy. Nie wszyscy przestępcy mają tatuaże. Niektóre nasze koncepcje dotyczące norm kulturowych pomagają nam stworzyć osobistą i społeczną tożsamość.
Inne z kolei tworzą bariery, które uniemożliwiają nam wyjście poza tę warstwę wewnętrzną. Nie obawiaj się więc sprzeciwiać się wobec tego, co jest konwencjonalne i patrzeć na innych z innej perspektywy. Ale w tym celu musisz odsunąć od siebie pochopne ocenianie innych.
Jak przestać osądzać innych, a zamiast tego zacząć im pomagać?
Kiedy poświęcasz swój czas na ocenianie innych ludzi, nie pomagasz ani im, ani sobie samemu. Ktoś, kto wszędzie dostrzega tylko negatywne aspekty codzienności, nigdy nie będzie w stanie znaleźć szczęścia w swoim własnym życiu.
Zamiast tego powinieneś skoncentrować się na satysfakcjonującej pracy zawodowej i silnym wsparciu swoich bliskich. To nie jest takie trudne. Chodzi tutaj o same tylko wsparcie, a nie popędzanie lub nakłanianie do robienia nowych rzeczy.
Na przykład, jeśli samochód Twojego brata ulegnie awarii, zamiast krytykować go za niewłaściwe jego serwisowanie, zapytaj, czy przypadkiem nie chciałby, aby gdzieś go zawieźć. Jeśli to możliwe, zrób to!
Nawiasem mówiąc, możesz mu zasugerować, aby był bardziej ostrożny w kwestiach utrzymania swojego samochodu. Nie powinieneś jednak wyliczać mu pełnego zestawu popełnionych przez niego błędów – nawet jeśli uważasz, że to będzie pomocne.
Zamiast kontynuować ocenianie, spróbuj pomóc ludziom wokół siebie. Zostaw krytykę i negatywne oceny gdzieś z boku.
Przestań koncentrować się na negatywnych aspektach i poszukaj sposobów na odnajdywanie tego, co wymaga poprawy. Inaczej mówiąc, zamień ocenianie na i pomaganie innym. W ten sposób szybko dostrzeżesz obopólne korzyści i poprawisz także i swoje życie.