Poezja: pierwsza pomoc dla Twojej duszy

Poezja: pierwsza pomoc dla Twojej duszy

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2017

Poezja jest niewątpliwie lekarstwem dla duszy. Zapewnia Ci poczucie komfortu, jest ostoją spokoju, a także sposobem na to, aby poczuć się, że nie jesteśmy sami na tym świecie.

W całej historii ludzkości wiele osób pisało różne mniej lub bardziej godne zapamiętania słowa, z którymi możemy się identyfikować. I to jest bezcennym darem – uniwersalne uczucia, z których składa się poezja nigdy nie wychodzą z mody.

Poprzez poezję możemy rozładować emocje, czy to pisząc wiersze samemu, czy też dotykając wręcz fizycznie duszę osoby, która je napisała. Czytanie poezji rozwija nasze skrzydła i zapewnia nieocenione wsparcie dla naszej duszy.

Górska droga

Wszyscy możemy mieć nasze własne biblioteczki pełne ulubionych wierszy. Taka własnoręcznie zgromadzona poezja to znakomita pierwsza pomoc dla duszy. Wiersze, z którymi się identyfikujemy i które możemy odczytać i przemyśleć, kiedy jesteśmy sami, z filiżanką herbaty, kawy lub po prostu patrząc na ocean za oknem.

Tutaj proponujemy Ci trochę właśnie takiej pierwszej pomocy dla ducha, której podstawą jest poezja. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba!

Nie trać nadziei. Poezja pozwoli Ci zacząć wszystko od nowa.

“Zacznij jeszcze raz,
choć możesz czuć się, jakby opuściły Cię wszystkie siły…

Zacznij jeszcze raz
nawet jeśli czujesz się jakby zabrakło Ci celu
i nie masz już w sobie żadnego marzenia do spełnienia.

Chwyć je ponownie i zacznij do nich dążyć…”
Mario Benedetti, “Zacznij jeszcze raz”-

Na życiowej drodze prawie zawsze pojawiają się jakieś kłody lub mniejsze przeszkody. Nie tylko w Twoim przypadku, ale u wszystkich ludzi. Oczywiste jest, że przyjdą chwile, w których będziesz czuć się bezsilny i będziesz mieć te gorsze dni… ale zawsze powinieneś pamiętać o tym, że “zło nie trwa przez 100 lat.”

Trudne chwile

Każda trudność, każde nieszczęście jest okazją do rozwijania samego siebie i samodoskonalenia się. Nie powinniśmy zatem chować się ze strachu w najgłębszą dziurę w okolicy. Pamiętaj o tym, że poezja pozwala w wielu przypadkach uzyskać impuls do działania.

“Podróżniku, ta ścieżka jest wydeptana
Wyłącznie Twoimi stopami, niczyimi więcej.

Podróżniku, nie ma tutaj ścieżki,
Zbudujesz ją dopiero idąc przed siebie na piechotę. ”
Antonio Machado, “Podróżniku, nie ma tutaj ścieżki” –

Pozostawanie w pozycji siedzącej lub leżącej na kanapie z obawy przed życiem na zewnątrz, odkrywaniem, przeżywaniem rozczarowań to typowa postawa. Można ją spotkać naprawdę u wielu osób. Jeśli tak zrobimy, to być może będziemy w stanie prowadzić życie bez nadmiernego cierpienia.

Ale jednocześnie stracimy również wiele wspaniałych rzeczy, które niechybnie nas wtedy ominą. O tym także mówi poezja, temu zagadnieniu poświęcono mnóstwo wierszy i poematów. Wyjdź na zewnątrz i odkryj wszystko, co czeka na Ciebie na Twojej długiej drodze przez życie.

Przede wszystkim, powinniśmy starać się być szczęśliwymi ludźmi.

“Popełniłem najgorszy ze wszystkich grzechów,
Jakie człowiek może popełnić.
Nie byłem szczęśliwy.

Lodowce zapomnienia
przeciągnęły mnie ze sobą,
a potem bezwzględnie się mnie pozbyły.”
Jorge Luis Borges, “Wyrzuty sumienia” –

Ale poezja to nie wszystko. To prawda, że przede wszystkim powinniśmy być zadowoleni i szczęśliwi. Albo przynajmniej powinniśmy spróbować.

Kiedy w naszym życiu nadciąga burza, powinniśmy stawić jej czoła opierając się o naszą własną integralność i wytrzymałość, wewnętrzną siłę, która pomaga nam i chroni nas. Ale kiedy burza już minie, powinniśmy starać się być szczęśliwymi i cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy.

Szczęście

Ciesz się, śmiej, raduj… To byłby naprawdę wstyd, jeśli w przyszłości miałbyś żałować minionych lat wyrzucając sobie samemu, że mogłeś wieść o wiele bardziej szczęśliwe i radosne życie, gdybyś tylko chciał.

Wystarczy po prostu zamienić ludzi ze swojego otoczenia, którzy nigdy Ci nie udzielili pomocy lub wsparcia na osoby, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. W ten sposób będziesz w stanie chwycić wodze swojego życia i pokierować nim w danym momencie oraz zmieniającej się sytuacji tak, jak tylko zechcesz.

Takie działanie z pewnością poprawi Ci humor, ale nie zapominaj przy tym, jak zbawiennie na Twoją duszę zadziałała poezja. Poświęć jej zawsze choćby odrobinę czasu!

Szczęście jest także nastawieniem do życia!

Ale należy pamiętać, że miłość czasem boli. Nie bez powodu poezja poświęcona miłości jest tak rozbudowana i zawiera taką obfitość wspaniałych dzieł literackich.

“Ja jej nie kocham, to prawda, ale tak bardzo ją kochałem
Mój głos szukał wiatru, aby dotknąć jej ucha…

Nie kocham jej już, to prawda, ale może wciąż ją kocham?
Miłość jest tak krótka, a zapominanie trwa tak długo. ”
Pablo Neruda, “Wiersz 20”-

Złamane serce jest trudne do opisania słowami, chociaż istnieje wiele wspaniałych wierszy, które są w stanie użyć słów do wyrażenia naszych uczuć w niezrównany sposób. Jeśli zatem cierpisz z powodu złamanego serca, przeczytaj odpowiedni wiersz.

Zobaczysz, że dzięki temu poczujesz się znacznie lepiej, tak, jakbyś nie był już sam z tym problemem. W końcu tak wiele osób musiało przechodzić przez to samo, co Ty… Na pewno będziesz czuł się znacznie bardziej spokojny, a może nawet znajdziesz w wierszu słowa otuchy i pocieszenia?

Nie trzymaj się kurczowo przeszłości.

“Nie trzymaj się przeszłości lub smutnych wspomnień.
Nie otwieraj ran, które już się zabliźniły.
Nie przeżywaj bez końca starego bólu i cierpienia.
Cokolwiek się stało, jest już za Tobą…

Bądź jak to słońce, które odradza się codziennie,
Bez myślenia o nocy, która właśnie przechodzi. ”
Miguel De Unamuno, “Bądź jak to słońce”-

Czy to możliwe, aby nawet najlepsza poezja była w stanie zawrzeć jeszcze więcej prawdy w tych kilku słowach? To prawda, że nie powinniśmy trzymać się przeszłości za wszelką cenę. Przeszłość to przeszłość. Nie daj się wpędzić w spiralę negatywnych myśli. Popracuj trochę nad swoją własną inteligencją emocjonalną.

Skup się na teraźniejszości i na wykorzystaniu każdej chwili, każdego kolejnego dnia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.