Choć może się to wydawać zaskakujące, badania wykazały, że istnieją ludzie z połową mózgu, którzy potrafią prowadzić normalne życie. To pokazuje w zasadzie, że daleko nam do pełnego zrozumienia tego złożonego organu, który wciąż nas zaskakuje. Przedmiotowe badania przeprowadził zespół z California Institute of Technology (Caltech) w Stanach Zjednoczonych.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą mieć tylko pół mózgu. Czasami jest to spowodowane wypadkami lub wadami wrodzonymi. W innych przypadach może to być spowodowane interwencjami chirurgicznymi. Istnieją także pewne choroby, takie jak epilepsja, które czasami wymagają usunięcia części mózgu.
Zespół badawczy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) podjął się zbadania sześciu osób posiadających tylko połowę mózgu.
Celem badaczy było zweryfikowanie, w jakim stopniu stan ten ogranicza ich zdolności i możliwości. Aby to zweryfikować, porównali je z sześcioma innymi osobami, które miały całe mózgi. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Cell Reports.
„ Myślenie, że ludzka świadomość zostanie zrozumiana poprzez zobaczenie, które obszary mózgu są aktywowane, jest jak myślenie, że pracę Ministerstwa można zrozumieć poprzez zobaczenie, w których oknach jest włączone światło”.
-Jose Ramón Ayllon-
Ludzie z połową mózgu
Jest więcej ludzi, którzy mają tylko pół mózgu, niż prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę. W badaniu, o którym wspominaliśmy wcześniej, uczestnikami były osoby, które w dzieciństwie utraciły jedną z półkul mózgowych.
Wszyscy byli osobami, które w dzieciństwie cierpiały na codzienne gwałtowne ataki ciężkiej padaczki.
W tego typu przypadkach często wybiera się operację, ponieważ problem wynika z zlokalizowanego uszkodzenia mózgu. Zwykle po usunięciu odpowiedniej półkuli mózgowej ataki ustają.
Oczywiście tego typu zabieg również powoduje niepożądane skutki. Po wykonaniu tej czynności osoba traci ruchomość ręki naprzeciw usuniętej półkuli. Innymi słowy, usunięcie prawej półkuli powoduje utratę mobilności lewej ręki. Widzenie w tym oku również zostaje utracone, a czasami pojawiają się ograniczenia w mowie.
Wyniki badań kalifornijskich
Naukowcy zrekrutowali sześć osób z połową mózgu, aby ocenić ich pełną wydajność, wiele lat po operacji. Od razu byli w stanie ocenić, czy wszyscy mają nienaruszone zdolności językowe.
Potwierdzili również, że ich kontrola nad wzrokiem, ruchem, rozumowaniem i emocjami działała doskonale. Wyniki nie były zgodne z oczekiwaniami, ponieważ zakładano wcześniej, że brak jednej z półkul mózgowych objawi się jakimś rodzajem ograniczenia lub niedoboru.
Niemniej jednak, ku ich zaskoczeniu, tak się nie stało. Jednym z najbardziej uderzających aspektów było to, że obszary mózgu tej samej półkuli były ze sobą lepiej połączone u tych sześciu osób z tylko połową mózgu niż u osób z pełnym mózgiem.
Wskazuje to, że mieli również większą zdolność poznawczą, więcej umiejętności społecznych i ogólnie wykazali lepsze wyniki. Ponieważ jednak zbadano tylko sześć osób, wyników nie można uogólniać.
Postęp w wiedzy o mózgu
To badanie pokazuje, że mózg to znacznie więcej niż suma jego części lub narząd, który działa jak maszyna.
Badanie to obala rozpowszechnioną ideę, że istnieją różne obszary mózgu, z których każdy zajmuje się wyłącznie określonymi funkcjami. Wręcz przeciwnie, pokazuje, że mózg działa elastycznie i kompleksowo.
Oznacza to, że różne obszary mózgu mają zdolność wykonywania wielu funkcji. Co więcej, gdy jedna z części ulegnie awarii lub w ogóle jej nie będzie, jak w tym przypadku, inne obszary są modyfikowane i znajdują sposób na uzupełnienie tego braku.
Należy pamiętać, że badane osoby cierpiały na ten niedobór od dzieciństwa i były oceniane jako dorośli. Dlatego w tym czasie ich mózgi doskonale przystosowały się do braku jednej półkuli.
Chociaż jest to jedno z pierwszych badań w tym zakresie, zgłoszono wiele podobnych przypadków. Niedawno zdarzył się przypadek 24-letniej kobiety bez móżdżku, która prowadziła zupełnie normalne życie. To przypomina nam, że mózg jest niezwykłym organem, który dopiero zaczynamy rozumieć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Rebolledo, F. A., Avanzada, A. C., & Núm, D. A. (2005). Razones biológicas de la plasticidad cerebral y la restauración neurológica. Plasticidad y restauración neurológica. 4(1-2), 5-6.