Pokolenie Z nie boi się identyfikować jako LGBT

Pokolenie Z to grupa ludzi, która najbardziej poświęciła się łamaniu tabu. Młodzi ludzie bez obaw rozpoznają swoją orientację seksualną.
Pokolenie Z nie boi się identyfikować jako LGBT

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Dziś orientacja seksualna jest coraz częściej wyrażana w bardziej otwarty sposób. Tak zwane pokolenie Z, czyli ludzie urodzeni w latach 1997-2002, najbardziej doceniają różnorodność seksualną.

Sondaż przeprowadzony przez Gallupa w 2020 roku pokazał, że jeden na sześciu Amerykanów należących do pokolenia Z identyfikuje się jako LGBT. W rezultacie odsetek nieheteroseksualnych dorosłych wzrósł w USA do 5,6 proc.

Ponadto badanie, które przeprowadzono na 15 tysiącach osób, pokazało, że akceptacja jest częstsza wśród młodych ludzi. W tym pokoleniu 16 procent osób twierdziło, że jest LGBT. Jednak liczba ta spadła do 9,1 procent wśród milenialsów i ledwie osiągnęła dwa procent w starszych pokoleniach.

Ponadto badanie przeprowadzone przez Ipsos Mori w tym roku z udziałem 1005 seniorów ze Stanów Zjednoczonych, Hawajów i Alaski doprowadziło do podobnych wniosków. W badaniu tym dostrzeżono, że odsetek heteroseksualistów w pokoleniu Z wynosi 52 proc., podczas gdy w pokoleniu wyżu demograficznego sięga 84 proc.

tożsamość płciowa

Biseksualizm jest warunkiem dominującym

Sondaż Gallupa pokazał również, że kategoria osób biseksualnych jest najliczniejsza ze wszystkich osób LGBT. Rzeczywiście, 54 procent osób przyznało, że identyfikuje się z tą orientacją.

Młodsze pokolenie jest również tym, w którym występuje najwięcej przypadków biseksualności. 72 procent pokolenia Z, które identyfikuje się jako LGBT, twierdzi, że w rzeczywistości są biseksualni. Co więcej, jedno z najnowszych badań Ipsos potwierdza tę ideę, ponieważ wykazało, że młodzi ludzie z pokolenia Z zazwyczaj znają więcej osób biseksualnych lub transpłciowych niż inne grupy.

Osoba dumna z flagi LGBT.

Znaczenie rozpoznawania tożsamości bez strachu

Wolność do otwartego wyrażania różnych sposobów kochania przynosi wiele korzyści. Jeden z nich dotyczy zdrowia psychicznego, ponieważ młodzi ludzie nie mają już tendencji do ukrywania tego, co czują. Ponadto zazwyczaj są w stanie porozmawiać z rodzicami na ten temat i znaleźć wsparcie.

Co więcej, pojawiła się duża liczba wydarzeń, które koncentrują się na promowaniu równości i szacunku. Z tego powodu w ostatnich latach nękanie i tabu zostały zredukowane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ipsos Mori. Sexual orientation and attitudes to LGBTQ+ in Britain [Internet]. Londres: Ipsos Mori; 2020 [citado 04 de agosto de 2021]
  • Barker M. Richards C. Jones R. Catton H. Plowman T. Yockney J. Morgan M. Inglaterra: The Open University; (S.F) [citado 04 de agosto de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.