Decyzja o nieposiadaniu dzieci – czym może być uwarunkowana?

Coraz więcej par decyduje się na to, by nie mieć dzieci. Decyzja o nieposiadaniu dzieci może być uwarunkowana wieloma czynnikami.

Ona i on. Decyzja o nieposiadaniu dzieci

Decyzja o nieposiadaniu dzieci jest całkowicie kwestią osobistego wyboru. Żadna decyzja nie jest dobra ani zła. W końcu dziecko całkowicie zmienia obie strony, a także ich związek. Z tego powodu oczywiste jest, że każda para musi decydować za siebie. Decyzja o nieposiadaniu dzieci lub o ich posiadaniu nigdy nie powinna być podejmowana pod żadną presją.

Należy zawsze pamiętać, że decyzja o nieposiadaniu dzieci jest odwracalna, a decyzja o ich posiadaniu nie. Rzeczywiście, dziecka nie da się wymazać z rzeczywistości, bez względu na to, jak bardzo rodzice postanowią się od niego zdystansować lub odwrócić od niego plecami. Dlatego zawsze trudniej jest podjąć decyzję o wprowadzeniu na świat nowego życia.

Dziecko dostarcza uczuć, których żadna inna więź nie budzi tak głęboko. Oznacza również zobowiązania, które obowiązują przez całe życie, zwłaszcza w przypadku osób, które chcą być dobrymi rodzicami. Jednak nie każdy czuje się gotowy na tak głębokie przeżycia z drugim człowiekiem, więc dla nich decyzja o nieposiadaniu dzieci byłaby słuszna.

„Nie każdy, kto ma łono, musi posiadać dziecko, zupełnie jak nie każdy, kto posiada struny głosowe, musi zostać śpiewakiem operowym”.

-Gloria Steinem-

Para rozmawiająca w salonie

Decyzja o nieposiadaniu dzieci jest całkowicie akceptowalna

Do niedawna istniało silne tabu wokół decyzji o nie mieć dzieci. W przypadku mężczyzn wiązało się to raczej z niepełnosprawnością. Podczas gdy kobiety były postrzegane jako samolubne lub wyjątkowo zimne.

Dziś, choć liczba par, które mają dzieci, jest coraz wyższa, rośnie również liczba tych, które decydują się ich nie mieć. W rzeczywistości mamy teraz więcej swobody w podejmowaniu tego rodzaju decyzji. Ponieważ nie uważa się już, że prokreacja jest obowiązkiem w życiu każdej „normalnej” osoby.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, decyzja o tym, czy nie mieć dzieci, jest sprawą osobistą. Jednak niektórzy ludzie mogą podjąć decyzję, ponieważ nie chcą sprowadzać dziecka na świat o coraz bardziej nieprzyjaznych warunkach. W rzeczywistości przeludnienie ma na celu skłonienie nas, jako gatunku, do skłaniania się ku możliwościom, które najlepiej zagwarantują nam przetrwanie.

Powody ekonomiczne

Jednym z motywów podjęcia decyzji o nieposiadaniu dzieci jest sytuacja ekonomiczna jednostki/pary. Badania wskazują, że najbardziej oporni na prokreację są mężczyźni z klas znajdujących się w najgorszej sytuacji oraz kobiety z klas średnich i wyższych, które odnoszą sukcesy zawodowe.

W obu powyższych przypadkach głównym czynnikiem decyzji są uwarunkowania ekonomiczne. Przede wszystkim dzieje się tak dlatego, że sytuacja finansowa mężczyzn nie pozwala im na wypełnienie zobowiązań, które pociąga za sobą posiadanie dziecka. Na przykład podstawowe aspekty, takie jak jedzenie czy edukacja. Z drugiej strony w przypadku kobiet dzieje się tak dlatego, że ich kariery są wystarczająco absorbujące i satysfakcjonujące do tego stopnia, że w ich życiu nie ma miejsca na nic innego.

Uderzające jest jednak to, że kobiety o niskich dochodach nie są tak powściągliwe w posiadaniu dzieci, jak te z zamożniejszych klas. Prawdopodobnie dla nich dziecko zastępuje satysfakcję, której nie znajdują w swojej działalności gospodarczej. Co więcej, być może nie czują, że dziecko reprezentuje tak dużą zmianę w ich życiu, przez co posiadanie go nie będzie tak wymagające.

Para rozmawia

Pesymizm

Decyzja o nieposiadaniu dzieci jest również niezwykle typowa dla tych, którzy pesymistycznie patrzą w przyszłość. Niekoniecznie jest to neurotyczna reakcja na rzeczywistość. Często wynika to z obiektywnej oceny wielu czynników, które obciążają dzisiejszą ludzkość. W rzeczywistości w dzisiejszym świecie jest tak wiele ukrytych zagrożeń, że raczej trudno jest patrzeć w przyszłość z nadzieją.

Jednym ze wskaźników pozytywnego postrzegania przyszłości przez społeczeństwo jest wzrost urodzeń. Tak się stało w wielu krajach po ich odbudowie. Na przykład po II wojnie światowej nastąpił słynny wyż demograficzny. Były to czasy, kiedy na horyzoncie widać było nowy świt, a ludzie byli gotowi postawić na przyszłość.

Jednak dzisiaj dzieje się praktycznie odwrotnie. Wiadomości mówią nam o kryzysach, degradacji i dekadencji. Codziennie poruszamy się po morzu niepewności, a negatywne zmiany nieustannie nas zaskakują. W rzeczywistości jest to idealna pożywka dla rozsądnego pesymizmu.

Jednak najważniejszym czynnikiem w decyzji o nieposiadaniu dzieci jest głęboka i zdrowa refleksja. To samo dotyczy tych, którzy decydują się na założenie rodziny. Bo dzieci muszą być zawsze owocem pragnienia, decyzji podjętej głową i sercem. W ten sposób staną się później symbolem miłości na całe życie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Alizade, A. M. (1998). El deseo de no tener hijos. In La mujer sola: ensayo sobre la dama andante en Occidente (pp. 177-179).
  • Urquidi, V. (2005). Perspectiva de la población mundial. Estudios demográficos y urbanos, 20(1), 9-21. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0186-72102005000100009
Scroll to Top