Dzieci - mieć je, czy nie? Decyzja trudniejsza, niż mogłoby się wydawać

Dzieci - mieć je, czy nie? Decyzja trudniejsza, niż mogłoby się wydawać
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca, 2018

Do niedawna większość ludzi na ogół zakładała, że ​​wszyscy chcą się pobrać i mieć dzieci, ale dzisiaj to się radykalnie zmieniło. W świecie zachodnim rośnie liczba osób, które decydują się nie mieć dzieci. Jest wielu mężczyzn i kobiet, którzy nie chcą się na nie zdecydować.

Przyczyny tego są różne – od osobistych pragnień po pomysł, że sprowadzenie nowego życia na świat wytrąci z równowagi światowe społeczeństwa i ekosystemy. Niezależnie od przyczyny, jasne jest, że wokół tej decyzji istnieje coraz mniejsze tabu. Dotyczy to praktycznie wszystkich społeczeństw na świecie.

“Czasy są złe. Dzieci nie są już posłuszne rodzicom, a wszyscy piszą książki.”

-Cyceron-

W rezultacie demografia w większości krajów rozwiniętych wykazuje rosnący stosunek osób starszych do młodych.

W niektórych krajach wskaźnik urodzin jest znacznie niższy niż 20 lat temu. To, w połączeniu ze wzrostem oczekiwanej długości życia, powoduje starzenie się populacji. Czy to dobrze? Czy decyzja, aby nie posiadać potomstwa jest zgodna z logiką, czy jest to po prostu inna forma nowoczesnego samolubstwa?

Decyzja, by nie mieć dzieci

Wiele osób uważa, że ​​posiadanie potomstwa pozbawia ich wolności i komplikuje im życie. Rodzicielstwo wymaga czasu, na co wiele osób nie jest przygotowanych. Dla nich posiadanie i wychowywanie dziecka sprawiłoby, że zaczną się dusić, a co więcej, zupełnie ich to nie interesuje.

Niektórzy uważają, że kariera i życie towarzyskie wystarczą, aby nadać sens życiu. A dla innych, dzieci nie są warte inwestycji, której wymaga odpowiedzialne rodzicielstwo.

Kobieta i koliber.

Według badania Bezdzietność w Europie” (2015) większość przyczyn nie posiadania dziecka ma związek z pracą. Istnieje jednak wiele innych powodów, w tym ekonomiczne, zła historia relacji z własnymi rodzicami oraz lęk przed przeniesieniem choroby genetycznej.

Inne badanie przeprowadzone przez Federację Rodzinną w Finlandii wskazuje, że w ciągu ostatnich kilku lat trudności gospodarcze stały się głównym powodem braku dzieci. Niepewność zatrudnienia i brak jasności co do przyszłości spowodowały rozprzestrzenienie się tego zjawiska.

Jeśli chodzi o pytanie, kto jest szczęśliwszy, Uniwersytet Zachodniego Ontario w Kanadzie doszedł do wniosku, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wydaje się, że zależy to od wieku danej osoby. W przypadku młodszych osób posiadanie dzieci częściej wiąże się z niższym stopniem szczęścia. Dla dorosłych w wieku 30 lat to postrzeganie jest neutralne. A dla ludzi po czterdziestce są one ogromnym źródłem szczęścia.

Decyzja, na którą wpływ ma wiele czynników

Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, czy mieć dzieci. Każda osoba, a zwłaszcza każda para, powinna samodzielnie podjąć decyzję. Ważne jest, aby głęboko zastanowić się nad tą sprawą i upewnić się, że jesteście zgodni co do takiej decyzji. Kiedy ludzie mają dzieci, ale ich nie chcą, może to mieć naprawdę druzgocące skutki. Z drugiej strony, próba zlekceważenia pragnienia bycia rodzicem ostatecznie stworzy w Tobie ogromną pustkę egzystencjalną.

Dzieci - mieć je, czy nie?

Ludzie prawie nigdy nie znajdują się w idealnej sytuacji do tego, aby mieć dzieci. Byłoby idealnie mieć stabilnego partnera, wystarczająco dużo pieniędzy, dużo wolnego czasu i silne pragnienie bycia rodzicem, ale bardzo rzadko zdarza się, aby wszystkie te warunki zostały spełnione tym samym czasie.

Ale to nie znaczy, że nie da się wprowadzić poprawek i przystosować, abyście mogli powitać nowe życie na świecie. W rzeczywistości ludzie wprowadzają te zmiany przez cały czas. Liczne rodziny, które były dość powszechne nie tak dawno temu, mogły przetrwać przy mniejszych zasobach.

Musisz wiedzieć, dlaczego pragniesz mieć dzieci

Ważne jest, aby wiedzieć skąd bierze się chęć posiadania dzieci, ponieważ czasami pragnienie to wywodzi się z niewłaściwych pobudek.

Jest wielu partnerów, którzy mają problemy ze związkiem i oszukują samych siebie, myśląc, że dziecko poprawi ich relacje lub położy kres kłótniom. Są też tacy, którzy czują się sfrustrowani własnym życiem i chcą, aby dzieci nadrobiły osiągnięcia, których oni nie byli w stanie zdobyć. Oba przypadki są prawdopodobnie przepisami na porażkę.

Zyskujemy coraz większą swobodę w podejmowaniu decyzji o tym, z kim chcemy zakładać rodzinę i jaka ma ona być, co stanowi ogromny postęp. Jednak powoduje również nowe obawy i niepewności. Ważną rzeczą jest rozwijanie umiejętności słuchania swojego serca, a inne rzeczy przyjdą same.

Posiadanie dzieci zawsze będzie wyzwaniem. Sprowadzenie nowego życia na świat nie jest prostym procesem. Obejmuje wiele wyzwań społecznych i biologicznych, a także takich, które tworzą same dzieci. Istnieje jednak niezliczona ilość ukrytych możliwości rozwoju i niezapomniane chwile.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.