Narodziny dziecka: największy akt miłości kobiety

Narodziny dziecka: największy akt miłości kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2017

Narodziny dziecka. Często mówi się, że poród jest jak randka w ciemno, podczas której matka pozna człowieka, który będzie miłością jej życia. Jest kilka aktów, takich jak poród, które są jednocześnie bolesne, święte i pełne niesamowitych emocji. To rzeczywiście kluczowy moment, który wymaga specjalnego traktowania. Jeśli poczęcie było aktem miłości, narodziny dziecka powinny być również pełne ciepła i miłości.

Mniej więcej w połowie maja każdego roku obchodzony jest Światowy Tydzień Godnego Porodu. Jednym z faktów, które musimy wziąć pod uwagę, i co do którego ostrzega WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jest to, że w ciągu ostatnich kilku dekad wiele kobiet skarżyło się, że istnieje zbyt wiele procedur związanych z porodem. Co nie tylko nie świadczy o trosce, ale czasem bywa również traumatycznym przeżyciem.

Nie ma bólu bardziej intensywnego niż ból podczas porodu. Ani miłości tak głębokiej i czystej jak miłość matki wobec nowo narodzonego dziecka, które właśnie wydała na świat.

Nils Bergman jest pediatrą i neonatologiem. Szczególnie znany jest z badań nad neurologią okołoporodową. Według niego jednym z najważniejszych momentów budowania odpowiedniej więzi między matką a dzieckiem jest niewątpliwie “pierwsze tysiąc minut życia”.

Jeśli matka i dziecko odczuwają nadmierny stres, wszystko to może wpłynąć na jakość tej pierwszej emocjonalnej więzi u noworodka.

Przybycie dziecka na ten świat musi być zatem bardzo pielęgnowanym aktem miłości. Zachęcamy do refleksji nad tym.

Kobieta w ciąży.

Narodziny dziecka: ból, emocje i protokoły medyczne

Poród jest momentem krytycznym zarówno dla matki, jak i dziecka. Ponadto, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ostatnich latach kobiety zachodzą w ciążę w późniejszym okresie życia, widzimy, że poziom opieki medycznej i środki ostrożności nie są wystarczające, aby zagwarantować przyjcie na świat dziecka bez żadnych komplikacji.

Od początku wiadomo, że opieka i wsparcie ze strony lekarzy w uznanych placówkach medycznych są niezbędne. Wiele kobiet uważa, że tego brakuje, również WHO od kilku lat apeluje o zmiany. Wyjaśnimy teraz niektóre aspekty dotyczące opieki medycznej podczas porodu. Dobrze by było, gdybyśmy je zapamiętali

Porody coraz bardziej są pozbawione godności

Michel Odent, znany ginekolog i zwolennik godnych porodów, przypomina nam, że “narodziny dziecka to akt miłości. Należy zrobić wszystko, by matka i dziecko czerpali radość z tego uczucia od samego początku.” Jednak w ostatnich latach obserwujemy zupełnie co innego:

 • Liczba cięć cesarskich znacznie wzrosła. Według oficjalnych danych, prawie 21% porodów odbywa się w ten sposób (należy pamiętać, że cesarskie cięcie zastępuje poród w przypadku gdy istnieje ryzyko śmierci matki lub dziecka)
 • Wiele kobiet twierdzi, że ​​czuje się bardzo niekomfortowo podczas porodu. Są narażone na kontakt ze zbyt dużą liczbą profesjonalistów, którzy je dotykają, monitorują, golą, podają leki, które powodują obrzęk, przyspieszają poród podając syntetyczną oksytocynę. Lub zmuszają do leżenia w pozycji litotomii (uniesione biodra i nogi w strzemionach) podczas porodu. Konieczność poddania się tym nieczułym procedurom powoduje, że odczuwają duży stres.
  Narodziny dziecka - poród.

Oczywiście każda matka będzie miała swoje szczególne i wyjątkowe doświadczenia. Wiele będzie czerpać radość z narodzin dziecka, ale niektóre mogą odczuwać rozczarowanie. Rodząca kobieta może mieć niedobre wspomnienia, gdy odmawia się jej na przykład czegoś tak niezbędnego, jak kontakt cielesny matki i dziecka.

Godny poród – sprzyja więzi emocjonalnej między matką a dzieckiem

Poród jest bolesnym a jednocześnie magicznym momentem kierowanym przez specjalne hormony i neuroprzekaźniki, które mają bardzo konkretny cel. Musimy wziąć pod uwagę, że na poziomie umysłowym pojawia się neurobiologiczny scenariusz, który pomoże matce w stworzeniu pierwszego kontaktu z dzieckiem w celu zbudowania więzi między nimi.

Poród oznacza nie tylko sprowadzenie na świat dziecka, ale także narodziny matki.

Jeśli kobieta czuje się zestresowana lub przestraszona, może to wpłynąć na przykład na jakość jej mleka. Jeśli dziecko również cierpi z powodu tego stresu i jeśli zostanie zbyt wcześnie oddzielone od matki i zabrane do inkubatora, możne to wywołać niewielkie zmiany metaboliczne i poznawcze.

Nasze DNA liczy na natychmiastowy związek matki i dziecka. Jeśli tak się nie stanie, dziecko może zinterpretować świat jako “wrogi lub zimny”. Dlatego warto mieć na uwadze serię wskazówek, dzięki którym możemy zapewnić pełen godności poród i gdzie można zbudować więź opartą na miłości i ciepłym przyjęciu.

Narodziny dziecka - dwie kobiety.

Istota narodzin opiera się na miłości

Istnieje wiele rodzajów porodów i nie będziemy się zastanawiać, czy lepiej jest rodzić w sposób naturalny bez leków, z pomocą położnej czy wybrać szpital, w którym możemy nawet “zaplanować” narodziny dziecka. Najważniejszą rzeczą jest nie narażać dwóch “gwiazd” tego cudownego wydarzenia na ryzyko: matki i dziecka.

Każda rodzina ma swobodę wyboru sposobu, w jaki chce sprowadzić swoje dziecko na świat, ale warto pamiętać o tych prostych punktach:

 • WHO broni tak zwanego “ludzkiego porodu“, w którym kobiety mają prawo wybrać – o ile nie wiąże się z tym żadne ryzyko – pozycję, w której chcą urodzić.
 • Matka powinna być objęta troskliwym, kochającym i prywatnym traktowaniem, tak aby zawsze czuła się komfortowo.
 • Pępowiny nie należy odcinać natychmiast. Wiadomo, że istnieją w niej setki komórek macierzystych, składników odżywczych i licznych substancji korzystnych dla przyszłego rozwoju dziecka, które mogą działać jako “szczepionka”.
 • Nie należy również rozrywać łożyska, które chroni dziecko. Ponieważ tkanka ta nadal wysyła krew bogatą w tlen do jego organizmu. Jeśli tylko jest taka możliwość zawsze lepiej jest pozwolić mu przerwać się w sposób naturalny, ponieważ w ten sposób dziecko może zacząć oddychać używając płuc w bardziej komfortowy i naturalny sposób.
 • Noworodek powinien mieć natychmiastowy kontakt z matką, ciało przy ciele. Powinni spędzić w ten sposób kilka godzin, ponieważ pomoże to dziecku uniknąć stresu. Umożliwia również rozpoczęcie laktacji, reguluje temperaturę, rytm serca i poziom glukozy we krwi, a także wzmacnia układ odpornościowy dziecka …
  Matka i dziecko w dłoniach.

Podsumowując, narodziny dziecka to nie tylko “zdarzenie medyczne” zdefiniowane przez odpowiednie procedury, które pozwalają uniknąć ryzyka lub niebezpieczeństwa. Musimy upowszechniać pełne godności i troski narodziny, w których więź między matką a noworodkiem jest od samego początku czymś wyjątkowym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.