Dawaj i bierz. To podstawa każdego udanego związku. Jednakże, kiedy sytuacja tak nie wygląda i okazuje się, że tylko dajesz, nie otrzymując niczego w zamian, pojawia się poczucie bycia wykorzystywanym. Na przykład, gdy jesteś tą osobą w związku, która zawsze jest przy swoim partnerze. Osobą, która sprawia, że druga strona czuje się dobrze i ułatwia jej życie. Niemniej jednak Twój partner nie reaguje tak, jak można by się spodziewać.
W takich chwilach czujesz się smutny, rozczarowany, zły i nieufny. To dlatego, że jedną z najważniejszych zasad relacji międzyludzkich jest wzajemność.
Jednak wzajemność może być postrzegana jako miecz obosieczny. To dlatego, że tak bardzo w nią wierzysz. Jest to tak zakorzenione w Twoim sposobie rozumienia relacji, że jest to powód, dla którego inni zaczynają Cię wykorzystywać i nadużywać, aby uzyskać to, czego chcą.
Kiedy czujesz, że inni Cię wykorzystują lub nadużywają Twojego zaufania i dobrej wiary, nie jest łatwo zareagować we właściwy lub na czas.
Poczucie bycia wykorzystywanym: skutki manipulacji
Bardziej prawdopodobne jest, że zdradzisz swoje sekrety komuś, kto również powiedział Ci coś osobistego. W ten sam sposób prędzej wyświadczysz przysługi komuś, kto już coś dla Ciebie zrobił, bez względu na to, jak mały był ten gest. Jeśli te akty są zrównoważone, nie ma problemu.
Jednak jesli osoba, która coś Ci oferuje, jest toksyczna, to “coś” opiera się na fałszywej wzajemności. Wtedy pojawia się poczucie bycia wykorzystywanym. Dzieje się tak, ponieważ Twoim życiem w dużej mierze rządzi to, jak się czujesz i ostatecznie zachowujesz się w jedyny sposób, jaki znasz.
Elizabeth Hoffman z Uniwersytetu Michigan (USA) przeprowadziła badanie oparte na teorii gier głoszonej przez noblistę Johna Forbesa Nasha Jr. Skupiła się na fakcie, że ludzie cierpią na brak wzajemności. Jest to jak „atak” na społeczne zasady szacunku i zaangażowania w społeczeństwie.
Nie myl życzliwości z naiwnością
Może nie zrobienie komuś przysługi sprawi, że poczujesz się źle. Dlatego nawet nie zakładasz, że tego nie zrobisz. Jednak dlaczego miałbyś robić coś, za co nie jesteś nagrodzony emocjonalnie? Musisz starać się nie mylić życzliwości z naiwnością. W przeciwnym razie poczujesz się ponownie wykorzystany.
W pewnym momencie, w tego rodzaju relacji, zdajesz sobie sprawę, że coś jest nie tak i że nie otrzymujesz rekompensaty ani nagrody za to, co robisz. Może to prowadzić do podejrzanego i paranoicznego zachowania z Twojej strony, bez większego uzasadnienia. To z kolei podsyca błędne koło.
Niemniej jednak, nie zawsze oznacza to, że jesteś wykorzystywany. Czasami wynika to z faktu, że inni nie reagują tak, jak tego chcesz. To z kolei irytuje Ciebie i błędnie czujesz się wykorzystany. Dlatego zawsze powinieneś być ostrożny i cierpliwy. Musisz ocenić sytuację, zanim dojdziesz do wniosku, że jesteś wykorzystywany.
Ryzyko braku zaufania do innych
Jeśli ktoś raz Cię zdradzi, Twoja reakcją jest taka, że cierpisz. Jeśli jednak Twój partner robi to wielokrotnie, dzieje się coś bardziej złożonego. Zaczynasz być nieufny. Oznacza to, że możesz popełniać błędy w interpretacji działań innych. Co więcej, przy tego rodzaju zachowaniu inni często również Ci nie ufają. Stopniowo kształtujesz zjawisko znane jako samospełniająca się przepowiednia.
Silne relacje zawierają zaufanie
Zaufanie jest niezwykle ważne w każdym związku. Dlatego w momencie, w którym ktoś inny przekracza Twoje osobiste granice i narusza Twoje prawa, można powiedzieć, że następuje nadużycie Twojego zaufania. W tym momencie czujesz się wykorzystany, cierpisz, a Twoja siła psychiczna i emocjonalna, które dawała Ci rozpęd, słabnie.
Granica między wykorzystywaniem a nadużywaniem zaufania jest cienka. Z tego powodu musisz uważać, aby nie popełnić błędu polegającego na poddaniu się wszystkiemu, ponieważ czujesz się moralnie zobowiązany.
Wzajemność: podstawowa zasada w każdym związku
Każdy związek wymaga wzajemności. Jednak relacje nigdy nie powinny być redukowane do „Oddam Ci dokładnie to, co mi dasz”. Nie zapominaj, że miłość dorosłych nie jest bezwarunkowa i bez wzajemności więź miłosna ulega rozluźnieniu.
Przyjaźnie również opierają się na wzajemności. Dlatego fałszywi przyjaciele są zainteresowani tylko własnymi korzyściami i nie biorą pod uwagę Twojego dobrego samopoczucia ani szkód, jakie mogą Ci wyrządzić. Oto kilka rad:
- Trzymaj się własnych zadań. Nie oznacza to, że nie możesz wyświadczyć przysługi koledze z pracy. Jednak nie powinieneś być tą osobą, która kończy wykonywaniem wszystkich podstawowych prac lub najnudniejszych obowiązków.
- Wzajemność nie oznacza, że musisz “oddawać” przysługi w ten sam sposób. Niemniej jednak wiąże się z przyjemnością dawania i otrzymywania. Obie strony muszą to poczuć i obie strony muszą to przekazać.
Wniosek
Musisz nauczyć się nie wchodzić w szkodliwe relacje i nie kontynuować ich. Upewnij się, że potrafisz stanowczo odmówić. Naucz się cenić siebie. Pamiętaj, że to, co robisz, ma swoją cenę i ta cena sprawia, że czujesz się dobrze.
Zrozum, że jeśli coś wydaje Ci się niesprawiedliwe, nie powinieneś o tym milczeć, chociaż oczywiście trzeba być ostrożnym. W końcu czasami okazywanie nadmiernej nieufności może sprawić, że inni Ci nie zaufają. W ten sposób możesz wyobcować ludzi, którzy mogą być lub mogą stać się ważni w Twoim życiu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hoffman, E., McCabe, KA, y Smith, VL (1998). Fundamentos conductuales de la reciprocidad: psicología evolutiva. Investigación económica , 36 (3), 335–352. https://doi.org/10.1111/j.1465-7295.1998.tb01719.x
- Kashy, DA, y DePaulo, BM (1996). Quien miente Diario de la personalidad y la psicología social , 70 (5), 1037-1051. https://doi.org/10.1037/0022-3514.70.5.1037