Pomaganie komuś w przezwyciężeniu żalu nigdy nie jest łatwe, ale zawsze warto spróbować. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to niemożliwe, naprawdę możesz być pomocna. Być może Twój partner cierpi i chcesz wiedzieć, jak pomóc mu przezwyciężyć smutek. W poniższym artykule powiemy Ci, jak to zrobić. Najpierw jednak chcemy bardzo krótko wyjaśnić, czym jest smutek i jak może się objawiać.
Smutek to emocjonalna i naturalna reakcja na utratę ważnej osoby, zwierzęcia lub przedmiotu. To zachowanie w postaci cierpienia i nieszczęścia wynikające z rozpadu więzi emocjonalnej. Reakcja ta obejmuje elementy psychologiczne, fizyczne i społeczne, których intensywność i czas trwania są proporcjonalne do znaczenia straty (Dávalos i in., 2008).
Smutek może objawiać się fizycznymi doznaniami, myślami, emocjami i zachowaniami, które pozwalają osobie przetwarzać lub wyrażać ból, którego doświadcza.
- Wśród odczuć fizycznych są takie objawy jak pustka w żołądku, ucisk w klatce piersiowej i gardle, nadwrażliwość na hałas, depersonalizacja, duszność, osłabienie mięśni, brak energii i suchość w ustach (Worden, 2004).
- Emocje są głównymi elementami żalu, jak być może zauważyłaś u swojego partnera. Wśród nich są depresja, złość, udręka, samotność, ulga, nostalgia, zazdrość i bezradność (Muñiz, 2010). Poczucie winy lub beznadziejności jest również odczuwane w obliczu straty.
- Myśli również odgrywają kluczową rolę podczas żałoby. Mogą zwiększać intensywność emocji. Wśród nich są obsesyjne myśli o danym wydarzeniu, koszmary senne i aktywne poszukiwanie strategii, aby uniknąć myślenia o tym, co się wydarzyło (Casado i in., 2001).
- Wreszcie na poziomie behawioralnym pojawiają się przejawy wzdychania, płaczu, zaburzeń snu lub jedzenia, nadpobudliwości lub hipoaktywności, izolacji społecznej i zachowania rozproszonego (Worden, 2004).
Pięć wskazówek, które pomogą Twojemu partnerowi przezwyciężyć smutek
Aby pomóc swojemu partnerowi przezwyciężyć żal, musisz najpierw spróbować zrozumieć jego i to, przez co przechodzi, stawiając się na ich miejscu. Innymi słowy, musisz się być empatyczna. Empatia pomoże Ci połączyć się z tym, co czuje Twój ukochany i naprawdę zrozumieć jego ból.
1. Pomóż mu zaakceptować stratę
Poczucie nierzeczywistości w obliczu żalu lub straty jest niezwykle powszechne. W wielu przypadkach poszkodowany wybiera zaprzeczenie. Postępuje tak, jakby strata nie miała miejsca. Jest to tylko mentalna strategia mająca na celu stopniowe przyswojenie faktu, próbując złagodzić emocjonalny cios, który pociąga za sobą całkowita i natychmiastowa akceptacja.
Nie zaleca się, abyś zgadzała się z tym udawaniem. Jednak nie powinnaś też konfrontować partnera z rzeczywistością. Daj mu przestrzeń.
Niemniej jednak, jeśli Twój partner nadal zaprzecza faktom, skonsultuj się z profesjonalistą. Nie zmuszaj go do stawiania czoła rzeczywistości, ponieważ może to spowodować ogromny ból, a także odepchnąć go od Ciebie. Wtedy w ogóle nie będziesz w stanie mu pomóc.
2. Bądź przy nim
Bycie obok swojego partnera pomoże mu przezwyciężyć smutek. Fakt, że nie przechodzi przez to sam, ogromnie mu pomoże.
Upewnij się, że jesteś dla niego dostępna w każdej chwili na wypadek, gdyby chciał z Tobą porozmawiać. Uścisk i słowa „Jestem tu dla Ciebie” mogą zrobić ogromną różnicę.
3. Pomóż mu przeżyć emocje
Aby pomóc partnerowi przezwyciężyć smutek, ważne jest, abyś nie ulegała pokusie unieważnienia jego emocji. Na przykład kartka papieru może nic dla Ciebie nie znaczyć, ale dla niego może być czymś ważnym. Albo jeden komentarz z Twojej strony może wydawać Ci się niewinny, ale może naprawdę zranić Twojego partnera. Ważne jest, aby uznał, że ma prawo czuć się tak, jak się czuje.
Z drugiej strony, pozwolenie mu na wyrażanie emocji nie oznacza, że powinnaś pozwolić im niszczyć rzeczy lub ranić siebie lub innych. Uczucia to jedno, a zachowanie to drugie. Akceptacja emocji i bólu nie oznacza, że powinnaś zaakceptować lub pozwolić im działać destrukcyjnie.
4. Zadbaj o swojego partnera
W okresie żalu normalne jest, że ludzie przestają o siebie dbać. Dlatego ważne jest, abyś była w stanie zapewnić swojemu partnerowi wsparcie, by proces leczenia mógł postępować, a on był w stanie w pełni odzyskać autonomię.
Jak pewnie wiesz, kiedy czujesz się zraniona, masz tendencję do porzucania pewnych nawyków dbania o siebie. Na przykład możesz przestać chodzić do fryzjera, rzadziej zmieniać ubrania i odmawiać wielu planom. Może nie być to dla Ciebie wtedy ważne, ale działania te mogą być zarówno przyjemne, jak i niezapomniane. Rzeczy, które wyprowadzają Cię ze strefy komfortu i jakoś przypominają, że wciąż żyjesz. W tym sensie możesz odegrać naprawdę pomocną rolę dla swojego partnera.
5. Pozwól mu się smucić
Aby przezwyciężyć żal, konieczne jest, aby Twój partner go przeżył. Nie może on przezwyciężyć tego, czego nie przeżył. Dlatego pozwól swojemu partnerowi poczuć ból i przejść przez różne etapy żalu. Staraj się go nie naciskać, po prostu bądź z nim i wspieraj go emocjonalnie.
Smutek to normalny proces. Czasami jednak może stać się patologiczny. Jeśli tak się stanie, Twój partner powinien zwrócić się o pomoc do pracownika służby zdrowia.
Przejście przez żałobę wymaga czasu i chęci, by iść dalej. W tym procesie bycie tam dla swojego partnera jest niezwykle ważne. Udzielanie wsparcia społecznego zawsze jest pomocne. Koniec końców walka ze smutkiem jest trudna, a przebywanie w towarzystwie bliskich sprawia, że jest to łatwiejsze.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Casado, E., Venegas, M., Páez, D., & Fernández, I. (2001). Factores Psicosociales en la separación de pareja. Akademos, 3(2), 7-35.
- Dávalos, E. G. M., García, S., Gómez, A. T., Castillo, L., Suárez, S. S., & Silva, B. M. (2008). El proceso del duelo. Un mecanismo humano para el manejo de las pérdidas emocionales. Revista de Especialidades Médico-Quirúrgicas, 13(1), 28-31
- Worden, J. W., Aparicio, Á., & Barberán, G. S. (2013). El tratamiento del duelo: asesoramiento psicológico y terapia. Barcelona: Paidós.