Co oznacza sen o śmierci?

Czy kiedykolwiek śniłeś o śmierci lub o kimś już nieżyjącym? W tym artykule opowiemy, jakie są najczęstsze sny związane ze śmiercią i co każdy z nich może symbolizować.
Co oznacza sen o śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2021

Co oznacza sen o śmierci? Czy kiedykolwiek doświadczyłeś tego rodzaju snów? Sen o śmierci lub czymś z nią związanym jest dość powszechny. Według Luisa Trujillo, autora książki Interpretation of Dreams (2004), śmierć w świecie snu symbolizuje świat okultyzmu. Jednak reprezentuje również ciemność poprzedzającą duchowe odrodzenie człowieka.

Śnienie o śmierci oznacza zmianę stanu fizycznego na duchowy. Tak więc śmierć we śnie oznaczałaby zakończenie pewnego etapu i odrodzenie się nowego. Według Trujillo, jeśli postać, która umiera, pojawia się w Twoim śnie, możesz to zinterpretować jako koniec pewnego stanu (psychicznego, religijnego, miłości, pracy) i początek nowego.

Z drugiej strony może to być również ostrzeżenie z Twojej podświadomości, aby raz na zawsze rozwiązać sytuacje, które nie powinny być w Twoim życiu. Te, które sprawiają Ci cierpienie lub w jakiś sposób szkodzą. Ale co jeszcze może oznaczać, gdy śnisz o śmierci? Jakie inne sny z tego rodzaju motywem mogą się pojawiać? Czytaj dalej!

Człowiek mający koszmary

Co oznacza sen o śmierci?

Śnienie o śmierci nie oznacza, że śnisz o sobie lub nawet o śmierci innych. Zdaniem Anny Monteschi, autorki El Gran Libro de Los Sueños (Wielka księga snów) (2006), sen o śmierci może mieć wiele różnych konotacji lub znaczeń, w zależności od rodzaju snu. Oto najbardziej reprezentatywne:

 • Chęć odejścia. Sen, że chcesz umrzeć, wiąże się z poważnym kryzysem wewnętrznym.
 • Rozmowa ze śmiercią. Przezwyciężyłeś wszelkie obawy związane ze śmiercią.
 • Choroba. Jeśli śnisz o śmierci, a w realnym świecie jesteś chory, oznacza to, że wkrótce wyzdrowiejesz.
 • Dla artystów sen o śmierci symbolizuje sukces i rozgłos.
 • Jeśli jesteś żonaty, oznacza to, że opuścisz rodzinę.
 • Jeśli masz dzieci, wiąże się to z obawami o ich zdrowie.
 • Ucieczka przed śmiercią. Przywiązujesz zbyt dużą wagę do pomocy, która tak naprawdę nie ma żadnego pożytku.
 • Sen o własnej śmierci. To dobry znak i jest szczególnie związany z małżeństwem i zdrowiem.
 • Widzenie śmierci. Bezpośrednie widzenie śmierci symbolizuje wielkie szczęście.

Sen o śmierci: zmarli ludzie

Jeśli Twój sen nie jest związany z ideą śmierci, ale pojawia się w nim martwa osoba, może to oznaczać wiele rzeczy. W związku z tym, podobnie jak w poprzednim przypadku, istnieje kilka różnych możliwości:

 • Sen o zmarłej osobie. Ogólnie rzecz biorąc, symbolizuje to nadejście dobrych wieści (które pojawią się wkrótce).
 • Martwy mężczyzna w trumnie. Jeśli zmarły jest w trumnie, sen symbolizuje koniec pewnego niebezpieczeństwa w Twoim prawdziwym życiu.
 • Zmarła osoba w łóżku. Jeśli martwa osoba, która pojawia się w Twoim śnie, leży w łóżku, oznacza to, że jesteś niepewny i wrażliwy.
 • Chodzący zmarły. Tego typu sen symbolizuje wielki kryzys finansowy.
 • Martwa osoba, która mówi. Oznacza to, że powinieneś słuchać ich słów.
 • Zmartwychwstanie. Jeśli osoba, która zmarła w prawdziwym życiu, zmartwychwstaje w Twoim śnie, oznacza to, że wydarzy się coś, co sprawi, że ludzie będą dużo mówić.
 • Wrogo nastawiony zmarły. Jeśli zmarła osoba we śnie jest wobec Ciebie wrogo nastawiona, oznacza to, że ktoś odkrył podstępną grę, w którą możesz grać.
 • Oglądanie martwej osoby. Śnienie, że oglądasz martwą osobę, wiąże się z poczuciem winy w Twoim prawdziwym życiu.
 • Wiele zmarłych osób. To symbolizuje szczęście.

Sen o kimś konkretnym

Jak widać, sen o śmierci może mieć wiele skojarzeń, w zależności od rodzaju snu, osoby, która umiera, jej czynów itp. Na przykład sen o śmierci ojca oznacza, że w Twoim życiu zachodzi znacząca zmiana i że Twoje relacje z nimi ewoluowały.

Z drugiej strony sny o śmierci partnera mogą oznaczać, że potrzebuje on trochę więcej poświęcenia z Twojej strony. Może to wskazywać, że brakuje Ci pewnych aspektów, które zanikają w Twoim związku i powodują, że się od siebie oddalacie.

Sen o śmierci brata oznacza, że coś się zmienia w Twojej osobowości. Zazwyczaj dotyczy to czegoś, czego nie lubisz w zmienianiu się na lepsze. Sen o zmarłym przyjacielu symbolizuje frustrację i niepewność.

Jeśli osoba, którą widzisz, mówi w Twoich snach, oznacza to, że sumienie daje Ci dobrą radę i powinieneś zacząć jej słuchać.

Jeśli zmarła osoba, o której śnisz, płacze, jest to związane z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi. Co więcej, jeśli jest to krewny, symbolizuje to poczucie winy. Prawdę mówiąc, zobaczenie martwej osoby we śnie może oznaczać, że powinieneś posłuchać jej rad lub przypomnieć sobie, co dała Ci w życiu.

Wreszcie widok zmarłego ze smutną twarzą we śnie symbolizuje, że obraza lub konflikt jest zapomniany. Jest jednak inaczej.

„Śmierć to przeżyte życie. Życie to śmierć, która nadchodzi”.

-Jorge Luis Borges-

Siedząca kobieta

Sen o grobie, nagrobku lub cmentarzu

W Twoim śnie może nie być osoby. Możesz śnić o grobie lub nagrobku. To powoduje, że po przebudzeniu czujesz się zdenerwowany. Jednak znaczenie tych snów nie jest negatywne.

Mówi się, że sen o grobach lub nagrobkach oznacza, że nadszedł czas, aby zostawić za sobą przeszłość. Czas pogrzebać wszystkie swoje negatywne uczucia i raz na zawsze położyć kres wszystkiemu, co sprawia Ci cierpienie. Właściwie czas zacząć nowe życie.

Sen o cmentarzu oznacza również, że nadszedł czas, aby zostawić za sobą przeszłość, pogrzebać wszystkie złe wspomnienia i skupić się na przyszłości.

Z drugiej strony, jeśli śnisz, że zabierasz kwiaty na cmentarz, to znaczy, że bardzo za kimś tęsknisz. Często zdarza się, że ten sen pojawia się w chwilach niepewności. Jeśli jednak pojawią się w nim duchy, oznacza to, że wkrótce otrzymasz wsparcie swoich bliskich. Tego rodzaju sny przynoszą Ci obawy i wątpliwości, które mogą sprawić, że po przebudzeniu poczujesz się bardzo źle.

Sen o śmierci: wiadomość od nieświadomości?

Nie wszyscy psychologowie uważają, że sny mają ważne znaczenie, ale duża część z nich twierdzi, że istnieją pewne skojarzenia, częściowo lub całkowicie. Niektórzy postrzegają je również jako zjawisko związane z Twoimi potrzebami i nieświadomymi pragnieniami. Sen o śmierci ma niezwykle bogatą symbolikę. Niemniej jednak prawdą jest, że zwykle kojarzy się to z ogólną ideą, że reprezentuje koniec jednego etapu i początek nowego.

Co ciekawe, pod koniec życia człowieka często pojawiają się sny związane ze śmiercią, nie tylko poprzez jej wyobrażenie, ale także poprzez inne symbole śmierci i zmartwychwstania. W pewnym sensie to tak, jakby nieświadomość przygotowywała ich na nadejście końca ich dni.

„Nieświadomość rezerwuje istotne wiadomości dla uszu, które potrafią słuchać”.

-Carl Gustav Jung-

Nie ma zbyt wielu dokładnych badań na temat snów i ich możliwego związku z rzeczywistością. Nie jest to jednak spowodowane brakiem zainteresowania tematem, ale złożonością metodologiczną, kontrolą zmiennych i związanymi z tym problemami pomiarowymi. Z tego powodu żadnych informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako absolutnych faktów, ponieważ są one w dużej mierze wynikiem przypadkowej obserwacji klinicznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Monteschi, A. (2006). El gran libro de los sueños. Editorial De Vecchi.
 • Trujillo, L. (2004). Interpretación de los sueños. Editorial Libsa.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.