Pusta miłość: kiedy relacje opierają się wyłącznie na zaangażowaniu

Zaangażowanie jest niezbędne, aby związek trwał. Jednak samo w sobie rzadko wystarcza, aby związek był satysfakcjonujący. Dowiedz się, jakie elementy są ważne w tego typu więziach emocjonalnych.

Nieszczęśliwa para, doświadczająca pustej miłości.

Wszyscy mamy inną koncepcję idei miłości. Co więcej, dynamika związku jest bardzo zróżnicowana w zależności od pary. Na przykład są ludzie, dla których priorytetem jest wspólne spędzanie czasu i tacy, którzy cenią sobie wolność. Są też osoby, dla których seksualność jest kluczowym filarem, i inni, dla których jest tylko dodatkiem. Jednak gdy związek opiera się wyłącznie na zaangażowaniu, jest to raczej pusta miłość.

Paradoksalnie z taką sytuacją boryka się wiele osób, które są ze sobą od lat. Upływ czasu ma tendencję do emocjonalnej alienacji partnerów. Rutyna niszczy ich więź, a ich związek opiera się wyłącznie na ich codziennym życiu i wzajemnym zaangażowaniu.

Zdarza się to tak często, że ulega to normalizacji. Rzeczywiście, często żyjesz w pustej miłości, zakładając, że jest to po prostu nieuniknione i że nic nie możesz na to poradzić. Jednak bycie parą to znacznie więcej niż wspólne mieszkanie i dzielenie się obowiązkami. Bez względu na to, ile czasu minie, Twoim zadaniem jest pielęgnowanie bardziej kompletnej i wzbogacającej więzi.

Trójkątna teoria miłości Sternberga

Pojęcie pustej miłości wywodzi się ze słynnej teorii trójkąta Sternberga. Ten amerykański psycholog wniósł istotny wkład w zrozumienie relacji międzyludzkich i afektywnych. Opracował teorię, która jest nadal używana jako punkt odniesienia.

Dla Sternberga miłość jest jak piramida z trzema wierzchołkami. W każdym z nich jest istotny element kształtujący miłość:

Namiętność

Odnosi się to do fizycznego pociągu, podekscytowania i chęci lub potrzeby bycia blisko partnera. Obejmuje cały zakres seksualności, ale nie ogranicza się tylko do niej. Obejmuje to również Twoje intensywnie romantyczne pragnienie poszukiwania fizycznego i emocjonalnego połączenia ze swoim partnerem. Jest to zawsze obecne na początku związku, ale z czasem ma tendencję do zanikania.

Para całuje się w łóżku

Intymność

Intymność to połączenie, wspólność i zaufanie, które istnieją między partnerami. Oznacza uczucia przyjaźni, emocji i wzajemnej bliskości. Intymność pozwala Wam się poznać, a tym samym pielęgnować wzajemne zaufanie.

Ten element dominuje w bardziej zaawansowanych stadiach Twojego związku, kiedy namiętność stabilizuje się i na nowo odkrywasz siebie.

Decyzja i zaangażowanie

Ten ostatni aspekt odnosi się do Twojej decyzji o kontynuacji długoterminowego związku. To chęć pozostania w relacji pomimo trudności, na rzecz wspólnej historii i wspólnego życia.

Pusta miłość: konsekwencja nieostrożności

Mogą wystąpić różne kombinacje trzech elementów zaproponowanych przez Sternberga. Daje to początek siedmiu różnym rodzajom miłości. Na przykład zauroczenie pojawia się, gdy istnieje tylko namiętność. Z drugiej strony miłość towarzyska pojawia się, gdy łączy się intymność i zaangażowanie. Jednak w przypadku pustej miłości obecna jest tylko wola kontynuacji. Niemniej jednak nie ma współudziału, pożądania seksualnego czy romantycznego.

Ten rodzaj miłości jest typowy dla związków wygodnych, ale także, jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku tych długotrwałych. Na przykład jeden partner może pozostać w związku dla dzieci, dla ich wspólnych przyjaciół lub dla wspólnego domu. Niemniej jednak w rzeczywistości partnerzy są dla siebie praktycznie obcy.

To prawda, że sam upływ czasu powoduje przemianę relacji. Substancje takie jak dopamina, serotonina, oksytocyna czy endorfiny, bardzo obecne na początku związku, zmniejszają się po pierwszych latach. Oznacza to, że odczucia, które wywołują, również są mniej intensywne. Jednak miłość nie jest determinowana przez biologię, ale zależy od tego, jak bardzo pielęgnujesz i troszczysz się o swój związek.

Badania sugerują, że istnieją pary, które po 20 latach w związku mają taką samą aktywację mózgu, gdy widzą swoich partnerów, jak osoby, które dopiero się poznały. Innymi słowy, czują tę samą pasję, intymność i pragnienie bliskości, co we wczesnych latach. Wynika to z tego, że zachowują pewne nawyki i zachowania, aby zadbać o swój związek.

Para patrząca w dal

Od pustej miłości do miłości spełnionej

Dla Sternberga spełniona miłość jest najwyższym celem w afektywnym związku, ponieważ obejmuje wszystkie trzy elementy piramidy. Nie można zaprzeczyć, że zaangażowanie jest niezbędne, aby para mogła przetrwać. Bez tego żadna miłość nie może być wystarczająco elastyczna i intensywna, aby przetrwać zmiany narzucone przez życie. Można jednak pracować nad przywróceniem utraconej namiętności i intymności.

Aby to zrobić, należy zająć się obszarami, które prowadzą do pustej miłości. Na przykład:

  • Zaniedbywanie wyglądu fizycznego. Może to spowodować zmniejszenie uczucia wzajemnego przyciągania.
  • Nadmiar obowiązków, rutyny i zobowiązań, które uniemożliwiają wspólne spędzanie czasu.
  • Bycie zamkniętym w sobie. Nie dzielenie się swoimi zmartwieniami, utrapieniami, marzeniami i pragnieniami.
  • Monotonna i powtarzalna rutyna, która prowadzi do utraty bodźców dla was obojga.
  • Źle zarządzany stres. Prowadzi to do irytacji i negatywnej dynamiki interakcji między wami.
  • Zaniedbywanie związku i przyjmowanie go za pewnik. Na przykład porzucenie podstawowych elementów, takich jak życzliwość, wdzięczność i codzienne okazywanie uczuć.

Pod koniec dnia zawsze można zająć się wadliwymi aspektami Twojego związku. Musisz jednak zrozumieć przyczyny i pracować zespołowo, aby ożywić swój związek. Terapia par może być pod tym względem niezwykle przydatna. Może dostarczyć narzędzi komunikacyjnych i wskazówek, aby obudzić uśpioną miłość między partnerami.

Na koniec zawsze warto pamiętać, że namiętność i intymność mogą się zmieniać w różnych momentach związku. Jednak nigdy nie powinieneś zadowalać się pustą miłością.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Sternberg, R. J. (1986). A triangular theory of love. Psychological review93(2), 119.
  • Acevedo, B. P., Aron, A., Fisher, H. E., & Brown, L. L. (2012). Neural correlates of long-term intense romantic love. Social cognitive and affective neuroscience7(2), 145-159.
Scroll to Top