Percepcja społeczna: co myślisz o innych i co oni myślą o Tobie

Co myślą o Tobie inni? Jak myślisz, jak dobry jesteś w odpowiadaniu na to pytanie? W tym artykule zajmiemy się pojęciem percepcji społecznej.
Percepcja społeczna: co myślisz o innych i co oni myślą o Tobie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czym jest percepcja społeczna? Wiele z tego, w co wierzysz o innych, nie jest prawdą. Możesz myśleć, że jesteś prawdziwym Sherlockiem Holmesem w społecznej percepcji, ale nie zawsze udaje Ci się wnioskować i odczytywać zachowania innych. Zawodzisz, ponieważ w prawdziwym życiu nic nie jest tak skomplikowane, jak próba zrozumienia ludzi i uzyskania prawdziwego obrazu tego, jacy naprawdę są.

Bez wątpienia w pewnym momencie swojego życia zacząłeś zastanawiać się, dlaczego ktoś zachowuje się w określony sposób. Na przykład, jeśli widzisz kogoś płaczącego na przystanku autobusowym, możesz założyć, że ma problem miłosny. Albo wyobrażasz sobie, że zmartwiona kobieta rozmawiająca przez telefon komórkowy w samochodzie wygląda tak, ponieważ właśnie usłyszała złe wieści.

Istnieją tysiące przykładów tych twórczych interpretacji, które Twój umysł tworzy w odniesieniu do wielu sytuacji, z którymi spotykasz się w codziennym życiu. Jednak w prawie 80 procentach tych przypadków się mylisz. To nie jest zwykłe założenie, fakt ten jest potwierdzony naukowo. Co więcej, badania pokazują, że większość z nas robi niedokładne założenia dotyczące tego, jak widzą nas inni.

Fakt, że wiele rzeczy uważasz za pewne, nie oznacza, że takie naprawdę są. Budujesz swoją prawdę poprzez percepcję społeczną. Czasami może to oznaczać, że cierpisz bez prawdziwego powodu. Wzmacnia to także pewne uprzedzenia i stereotypy.

postrzeganie społeczne

Percepcja społeczna

Percepcja społeczna definiuje te procesy umysłowe, które pozwalają Ci wyciągać wnioski i wrażenia na temat innych ludzi. Są to rozważania i interpretacje, których dokonujesz, obserwując zachowanie innych, ich wygląd oraz ich język werbalny i niewerbalny.

Badania psychologiczne na ten temat rozpoczęły się pod koniec lat pięćdziesiątych. Stało się tak dzięki pracy austriackiego psychologa Fritza Heidera. Był czołową postacią w szkole psychologii Gestalt. Opublikował pracę pt . Psychologia relacji międzyludzkich. To położyło podwaliny pod zrozumienie, jak oceniamy innych.

Później Solomon Asch był pionierem teorii, jak budujemy pierwsze wrażenie, jakie robimy podczas spotkania z kimś. Według Ascha przyglądamy się pewnym cechom centralnym (wygląd) i stąd wyprowadzamy inne cechy peryferyjne (osobowość).

Asch zasugerował również, że percepcja społeczna nie jest odzwierciedleniem rzeczywistości, ale dla nas, jako ludzi, jest to nasza prawda. Oczywiście czasami może to być problematyczne.

Postrzegasz świat przez zniekształconą soczewkę

Percepcja społeczna działa jak soczewka, przez którą patrzysz na rzeczywistość. Trzeba jednak uważać, bo ten obiektyw jest zniekształcony. Rzeczywiście, nie jest to dokładne odzwierciedlenie, a jednak nie zdajesz sobie z tego sprawy. W rzeczywistości patrzysz na świat i ludzi w nim przez źle przepisane okulary.

Dlaczego jednak tak się dzieje? Problem polega na tym, że analizujesz świat poprzez takie czynniki, jak emocje, uprzedzenia, wykształcenie, predyspozycje genetyczne, uprzedzenia, stereotypy i niekończące się inne zniekształcenia poznawcze. Znawcą tych czynników jest znany psycholog Daniel Kahneman, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

Używasz dziesiątek zniekształceń poznawczych. Tworzą one subiektywną rzeczywistość społeczną, która w niczym nie przypomina obiektywnej rzeczywistości społecznej. Niemniej jednak możesz się zastanawiać, czy jest coś złego w życiu we własnym rodzaju rzeczywistości. W końcu czy nie masz prawa wyciągać własnych wniosków i żyć według nich?

Musisz być ostrożny, ponieważ percepcja społeczna może spowodować, że będziesz wyciągać wnioski pełne uprzedzeń. Co więcej, ten psychologiczny konstrukt powoduje, że posiadasz radykalne poglądy na rzeczy i utrudnia Ci to osiągnięcie porozumienia. Wreszcie możesz zaakceptować interpretacje innych osób, które całkowicie ograniczają Twój potencjał i dobre samopoczucie.

Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają ludzie, jest upewnienie się, że ich postrzeganie społeczne jest jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Tylko w ten sposób możemy kształtować społeczeństwo pełne szacunku, wolne od pochopnych i niebezpiecznych osądów.

Kobieta patrząca w lustro

Sposób, w jaki myślimy, że jesteśmy postrzegani i bezużyteczne cierpienie

Dla niektórych ziemia jest płaska. Dla innych posiadanie określonego koloru skóry jest niebezpieczne. Są tacy, którzy się boją i tacy, którzy ufają dobroci człowieka. Postrzeganie społeczne oznacza, że każdy z nas ma preferowaną rzeczywistość, w której się pozycjonujemy. Raczej jak osadnik, który podbija swój obszar moralnej i ideologicznej ziemi, na której chce żyć.

Percepcja społeczna jest również związana ze sposobem, w jaki myślisz, że inni Cię widzą. Czasami może to być problematyczne. Dokonujesz ciągłych ocen tego, jak ludzie wokół Ciebie mogą Cię postrzegać. Czy Cię lubią? Czy uznali Cię za interesującego człowieka? Słabego czy zdeterminowanego? Nudnego czy dowcipnego?

Uniwersytety Harvard, Cornell, Essex i Yale przeprowadziły badania, które potwierdziły fakt, że zwykle nie doceniamy wpływu, jaki wywieramy na innych. W badaniu stwierdzono, że po rozmowie z nieznajomym często uważa się, że nie zrobiliśmy na nich dobrego wrażenia. Zazwyczaj jednak jest to błąd.

Percepcja społeczna i luka sympatii

Oczywiście nie wszyscy muszą Cię lubić. Jednak Twoje społeczne postrzeganie wrażenia, jakie wywierasz na innych, jest prawie zawsze neutralne lub negatywne. Nazywa się to luką sympatii. Niemniej jednak w rzeczywistości jesteś lubiany bardziej niż myślisz.

Z tego powodu powinieneś przestać wątpić w swoją wartość lub swój wpływ na otoczenie, ponieważ o wiele łatwiej jest coś lubić niż nie lubić. Masz też źle wyregulowany obiektyw, przez który na siebie patrzysz. Działa to prawie jak kij bejsbolowy uderzający w Twoją samoocenę. Staraj się tego unikać.

Czas kształtować postrzeganie społeczne bliższe rzeczywistości. W ten sposób będziesz mniej cierpieć. Będziesz także mniej podatny na pochopne osądy, stereotypy i uprzedzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boothby, E. J., & Bohns, V. K. (2021). Why a simple act of kindness is not as simple as it seems: Underestimating the positive impact of our compliments on others. Personality and Social Psychology Bulletin, 47(5), 826–840. https://doi.org/10.1177/0146167220949003
  • Boothby, E. J., Cooney, G., Sandstrom, G. M., & Clark, M. S. (2018). The liking gap in conversations: Do people like us more than we think? Psychological Science, 29(11), 1742–1756. https://doi.org/10.1177/0956797618783714

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.