Co by się stało, gdyby…? Ile razy w życiu zadaliśmy sobie powyższe pytanie? Z pewnością więcej razy, niż powinniśmy, biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie dotąd nie raz podjęliśmy decyzje, nie mając kontroli nad ich konsekwencjami lub nie mając pewności, czy to właśnie tego chcemy.
Patrząc z tego punktu widzenia, powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo czasu na decyzje, ponieważ wszystko, co wydarzy się od tej chwili będzie jedynym możliwym scenariuszem.
Wybierz, ponieważ będzie to jedyna istniejąca droga
Kiedy jesteśmy zmuszeni wybrać między dwiema ścieżkami – w którym kierunku się kształcić, jaki rodzaj pracy wybrać, albo gdzie pojechać na wakacje – przychodzi moment, w którym rzeczywistością staje się tylko jedna z opcji.
Dzieje się to za każdym razem, kiedy podejmujemy decyzję. Z tego powodu zawsze rozważamy, co jest ważne dla nas i naszej przyszłości, jakie konsekwencje niosą nasze decyzje.
Kiedy obrana droga przestaje spełniać nasze oczekiwania, zadajemy sobie pytanie „co by się stało, gdyby…”. To pytanie wiąże się z wyobrażeniem sobie życia, które w rzeczywistości nie jest naszym.
Może się zdarzyć, że w danej chwili wyrządzi nam to szkodę. Z tego powodu powinniśmy podejmować decyzje, które wniosą szczęście do naszego życia i brać pod uwagę, że w przyszłości będzie to jedyny możliwy scenariusz.
„Myślenie o sprawach spokojnie – tak spokojnie jak to możliwe – jest znacznie lepsze niż rzucanie się na desperackie decyzje”.
Żadne decyzje nie zapanują nad przypadkiem
Czasem cierpimy z powodu pewnych okoliczności, szczególnie, gdy czujemy się odpowiedzialni za coś, nad czym nie mamy kontroli. Przykłady tych okoliczności można znaleźć w codziennym życiu, kiedy jesteśmy w złym miejscu w niewłaściwym czasie lub nie jesteśmy z kimś, ponieważ nie byliśmy świadomi, że potrzebuje on naszej pomocy.
Są to jednak rzeczy niezależne od nas: nazwijmy to zbiegiem okoliczności, szansą lub przeznaczeniem. Faktem jest, że nie możemy czuć się odpowiedzialni za wszystko. Nie możemy zapominać, że przyszłość można sobie wyobrazić, ale poznanie jej jest o wiele trudniejsze. To, czego się spodziewamy jest tylko jedną z wielu możliwości.
Jest to kolejny powód, dla którego nie powinniśmy zadawać sobie pytania „co by się stało, gdyby…?”. Istnieją sytuacje, w których nie powinniśmy czuć się odpowiedzialni, za to, o czym nie zdecydowaliśmy.
Nieważne jak bardzo chcielibyśmy wrócić do przeszłości, aby zmienić niektóre decyzje i wydarzenia, pewne rzeczy są nieuniknione. Nie ma powodu, aby kurczowo trzymać się czegoś, co byśmy chcieli, aby w rzeczywistości było inne. Rzeczy, na które nie mamy wpływu rządzą się własnymi zasadami.
„Nikt z nas nie pozna wszystkich możliwych dróg, którymi mogłoby i pewnie nawet powinno potoczyć się nasze życie. Ale może to i lepiej. Niektóre sekrety powinny pozostać sekretami już na zawsze”.
-Liane Moriarty-
To, co się dzieje, cóż, jest to jedyna rzecz, która może się wydarzyć, zwłaszcza gdy okoliczności przerastają nasze możliwości.
Tak, to prawda, możemy zmienić rzeczy, z którymi nie czujemy się komfortowo. Jednakże jest to możliwe dopiero, kiedy zorientujemy się, że coś się nam nie podoba, natomiast nigdy w oczekiwaniu na zdarzenie, które jest przyczyną naszego niezadowolenia.
Nie oglądaj się za siebie; Twoje decyzje tworzą Twoje życie
Podsumowując, lepsze jest powolne i zdecydowane rozważenie tego, czego chcemy w życiu i bycie świadomym, że nad pewnymi rzeczami nie mamy kontroli. W związku z tym lepiej nauczyć się żyć w istniejących okolicznościach, zarówno tych, które tworzymy, jak i tych, które wpływają na to, kim jesteśmy.
W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie uniknąć spojrzenia w przeszłość i żalu za decyzje, które podjęliśmy. Ma to swoje dobre strony, ponieważ pokazuje, co jesteśmy w stanie zrobić i gdzie popełniamy błędy.
„Kiedy ktoś wybiera jedną spośród wielu opcji, wszystkie pozostałe ścieżki gasną niczym świece, jakby nigdy nie istniały”
-Pilip Pullman-
Pogodzenie się z faktem, że pewne zdarzenia następują w taki a nie inny sposób, jest równoznaczne z rozwojem emocjonalnym, ponieważ zwraca uwagę na możliwości, jakie niesie przyszłość.
Zawsze patrzmy przed siebie, przyjmujmy nasze błędy i unikajmy powtarzania ich ze wzrokiem zwróconym ku przyszłości: to, co się dzieje, składa się na nasze życie i jest jedyną drogą zbliżającą nas do szczęścia.