Marzenia - nieodłączny element prawdziwego życia

Marzenia - nieodłączny element prawdziwego życia

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Być może nie można jednoznacznie stwierdzić, że marzenia są tak ważne w życiu człowieka jak oddychanie. Jednak osoba, która porzuca swoje marzenia – w nic nie wierzy, nie ma żadnych aspiracji czy celów, do których mogłaby zmierzać – ma w swoim życiu znaczny problem, który powinna czym prędzej dostrzec.

Nigdy nie powinniśmy porzucać tego, co dają nam w życiu marzenia. Nie mówimy tu jednak o nocnych wizjach, które występują w czasie snu. Mówiąc o marzeniach odnosimy się do tego, co chcielibyśmy w życiu osiągnąć, do tego, co stawiamy przed nami, do celów i dążeń, do pragnień.

Marzenia sprawiają, że życie ma sens

Człowiek, który przestaje marzyć, to ktoś, kto nie stawia sobie już żadnych celów. Osoba taka znajduje się w trudnej sytuacji. Dlaczego? Ponieważ nie ma silnych motywów, które pozwoliłyby jej na dalszy rozwój. Nasze pragnienia i chęć ich spełnienia stanowią bowiem motor do działania.

Możliwość spełniania marzeń jest tym, co sprawia, że życie nabiera prawdziwego smaku”

-Paulo Coelho-

Krajobraz

Życie pozbawione celu i możliwości rozwoju jest puste i najzwyczajniej w świecie nie ma sensu. Istota ludzka zawsze potrzebuje mieć jasno sprecyzowane cele i dążenia, które będą pobudzały do skutecznego działania. Wydobyta w ten sposób na światło dzienne motywacja uczyni z życia ekscytującą podróż.

Przeczytaj również artykuł: Łowca marzeń i jego legenda

To bowiem, co w życiu najciekawsze, to obserwowanie jak krok po kroku realizujemy nasze dążenia i cele, innymi słowy mówiąc, po prostu marzenia. Aby mieć odpowiednią motywację i radość z życia, trzeba sprecyzować cele długoterminowe.

Jednak prócz tego, że wytyczymy sobie te duże marzenia i aspiracje, potrzebujemy również celów pomniejszych, których realizacja krok po kroku doprowadzi do sukcesu także te wielkie dążenia.

Spełniaj marzenia, ale nie za wszelką cenę

Tak więc naszym celem jest wyznaczanie sobie celów i dążenie do ich realizacji. Ale czy zawsze warto je spełniać? Jak się okazuje, nie! Jak to możliwe? Otóż nigdy nie powinniśmy dać się zniewolić w imię wolności. Zapomnij też o popularnym stwierdzeniu zakładającym, że “cel uświęca środki”. Nie tędy droga.

To zwykły fałsz. Stosując takie metody nie osiągniesz trwałego szczęścia. W spełnianiu marzeń trzeba się kierować rozsądkiem i mieć realistyczne oczekiwania. Jak to rozumieć? Jeżeli Twoje cele są z założenia niemożliwe do zrealizowania, nigdy ich nie spełnisz.

Przeczytaj również artykuł: Ucz się od dzieci jak realizować swoje pragnienia!

Tak więc zamiast cieszyć się rezultatami, jakie przyniosłyby Twoje wysiłki przy realizacji rozsądnie dobranych celów, spotkasz się wyłącznie z rozczarowaniem i frustracją. Za taką sytuację będzie odpowiadać przede wszystkim wygórowana ambicja i brak rozsądku.

Jeżeli myślisz, że marzenia to wyłącznie myślenie o tym, co nieosiągalne, to zdecydowanie jesteś w błędzie. Twoje cele nie muszą być poza zasięgiem Twoich możliwości. Nie zakładaj też, że spełnisz marzenia z dnia na dzień.

Aby wykluczyć natomiast ryzyko frustracji i związanych z nią licznych problemów, warto wyznaczyć swoją drogę na zasadzie realizacji poszczególnych mniejszych celów. Ich stopniowe realizowanie doprowadzi Cię do spełnienia podstawowego marzenia, na które przeznaczysz o wiele więcej czasu.

Spełnienie małych marzeń, dobranych z rozsądkiem i pokorą sprawi natomiast, że szybko zauważysz, że każdy podejmowany przez Ciebie wysiłek jest opłacalny i przynosi korzyści. Nabędziesz więcej motywacji, by realizować kolejne kroki w dążeniu do spełnienia Twoich najskrytszych marzeń.

Przeczytaj również artykuł: Twoje szczęście jest w twoich rękach

Marzenia potrzebują trwałego fundamentu

To tak naprawdę kluczowy czynnik w omawianym przez nas zagadnieniu. Aby marzenia miały sens, muszą być sprecyzowane w oparciu o solidny fundament. To, co wyznaczysz sobie mając silne podstawy, prędzej czy później się spełni. Nie mogą to jednak być zwykłe rojenia bez połączenia z Twoją rzeczywistością.

Jeżeli zbudowałeś pałac w chmurach, Twoja praca nie pójdzie na marne; pod warunkiem, że osadzisz go na silnej podstawie.”

-George Bernard Shaw-

Wystarczająco mocny cement, potrzebny do przygotowania trwałego fundamentu Twoich marzeń, znajduje się wyłącznie w Tobie, w Twoim wnętrzu. To właśnie Ty powinieneś wierzyć we własne możliwości. To Ty swoją ciężką pracą będziesz realizować dany zamysł. To Ty ostatecznie wyłożysz karty na stół.

Rozmarzona kobieta

Życie składa się z marzeń

Jeżeli nie potrafisz marzyć, wyznaczając sobie celów, zmierzać do ich realizacji, sięgać po szczęście, które z tego wynika, to wiedz, że Twoje życie z dnia na dzień po trosze traci sens. Życie bowiem pozbawione marzeń przypomina zwyczajną wegetację. 

Przeczytaj również artykuł: Potrzebujesz motywacji? Oto 25 inspirujących cytatów

Żeby żyć natomiast pełnią życia, sięgając za każdym razem po szczęście, które przecież zawsze jest w zasięgu ręki, nie trzeba wcale tak wiele. Wyznaczaj sobie małe dążenia i każdego dnia ukierunkowuj swoje wysiłki w stronę ich realizacji. Osiągaj więc jedne, aby wyznaczać sobie kolejne. To nie pozwoli Ci tak po prostu stanąć w miejscu.

Marzenia sprawiają, że możesz się rozwijać, odnajdywać w sobie to, co najlepsze, każdego dnia stawać się kimś nowym, kimś lepszym. Nigdy więc nie pozwól, by Twoje życie po prostu straciło sens, zmieniając się w zwyczajną wegetację. Bądź tym, kim pragniesz być, osiągnij to!

Marzenia to rozwój, to siła, to realizacja, to prawdziwa radość i szczęście. Wszystko zleży od Ciebie. Niektórym brakuje motywacji, by z całym impetem przeć do przodu. Ty natomiast nie patrz na nich. Zawsze precyzuj cele oparte na mocnym fundamencie, działaj pełnią swych możliwości, zdobywaj to, czego pragniesz idź naprzód!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.