To zupełnie normalne, że gdy ktoś cię poniża możesz się czuć zaskoczony. W rzeczywistości ci, którzy sprawiają, że inni czują się źle, często szukają właśnie tego efektu. Wywołują poczucie wstydu i poczucia winy poprzez swoje działania. Czy są jednak skuteczne sposoby reagowania, gdy ktoś cię poniża?
Odpowiedź brzmi tak. Chociaż trudno jest uniknąć poczucia bezradności i upokorzenia, gdy jesteś poniżany przed innymi, możesz zachować kontrolę. Oczywiście możesz mieć wrażenie, że chcesz uciec i schować się lub kontratakować z całej siły. Jaka jest jednak najlepsza strategia na dłuższą metę?
Zawsze znajdą się ludzie, którzy poniżają innych, nie przejmując się zbytnio wyrządzanymi przez siebie szkodami. Najlepiej byłoby się od nich oddzielić. Niemniej jednak nie zawsze możesz mieć taką opcję, ponieważ ich zachowanie może cię zaskoczyć. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak reagować, gdy ktoś Cię poniża.
1. Gdy ktoś cię poniża nie odpowiadaj impulsywnie
Upokarzająca osoba może chcieć, abyś działał bez zastanowienia. Może to jednak wyrządzić jeszcze więcej szkody. W rzeczywistości może się okazać, że będziesz mieć w głowie zupełną pustkę. Jeśli tak jest, poświęć chwilę na uspokojenie się.
2. Skieruj uwagę na drugą osobę
Kiedy ktoś cię poniża, twoja uwaga może skierować się do wewnątrz, ponieważ jesteś celem agresji. Pamiętaj jednak, że problemem nie jest tutaj twoje upokorzenie. W rzeczywistości uwaga wszystkich powinna się skupić na osobie, które pozwoliła sobie na publiczne drwiny.
Dlatego w chwilach, których używasz, aby się uspokoić, spróbuj dowiedzieć się, co mogło skłonić drugą osobę do takiego zachowania. W końcu ludzie zwykle nie działają wyłącznie z zamiarem wyrządzenia krzywdy. Możliwe, że zrobiła to bez zastanowienia i jeśli nie dokonasz natychmiastowego odwetu, może pójść po rozum do głowy. Co więcej, powinieneś też oddalić się na wypadek, gdyby znów miała cię skrzywdzić.
Często osoby, które upokarzają innych, mają problem z kontrolowaniem własnych impulsów. Na przykład mogą chcieć się bronić, ale niekoniecznie upokarzać innych. Zapytaj bezpośrednio i spokojnie, dlaczego zrobiła to, co zrobiła. Jest bardzo prawdopodobne, że nie odpowiedzą bezpośrednio. Jednak uwaga powinna być skupiona na tym, co się stało, a nie na Tobie.
3. Poproś o rozmowę na osobności
Jednym z najlepszych sposobów reagowania, gdy ktoś cię poniża, jest zachowanie spokoju i poproszenie o rozmowę na osobności. W ten sposób pokazujesz, że nie chcesz narażać tej osoby na to samo upokorzenie, które właśnie dotknęło ciebie.
Upokorzenie ze strony innych osób w miejscach publicznych traci wiele ze swoich skutków, gdy osoba będąca odbiorcą jest niezrażona.
4. Wyście z sytuacji
Czy czujesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z sytuacją w tym właśnie momencie? Jeśli nie, powiedz, że nie chcesz o tym rozmawiać. Jeśli w pobliżu są inni ludzie, udawaj, że nie istnieją. W rzeczywistości daj im odczuć, że to sprawa prywatna i że druga osoba stosuje strategię nacisku społecznego.
5. Szukaj pomocy
Aby przezwyciężyć pewne sytuacje, zwłaszcza te, które wiążą się z poważnymi nadużyciami (przestępstwa na tle seksualnym, napaści fizyczne itp.), możesz potrzebować sieci wsparcia, która pomoże ci przezwyciężyć skutki tego doświadczenia. Dlatego jakkolwiek zareagujesz, upewnij się, że otaczasz się ludźmi, którzy są po Twojej stronie i mogą Ci pomóc.
6. Unikaj mściwości
W obliczu upokorzenia możesz odczuwać intensywny gniew i pokusę odwetu. Jednak ten pierwszy impuls zwykle nie przynosi najlepszych rezultatów. Na przykład możesz rozpocząć wojnę, która tak naprawdę nie chcesz lub która powoduje szkody, których później będziesz żałować.
Pomocną rolę może tu odegrać inteligencja emocjonalna. Innymi słowy, możesz wykorzystać energię, którą przynoszą twoje emocje, w sposób, który jest dla ciebie korzystny.
7. Używaj liczb autorytetu
Upokorzenie to rodzaj nadużycia, którego zazwyczaj dokonuje ktoś na wyższym stanowisku. Na przykład kieruje się od szefów po podwładnych. Dlatego, zanim weźmiesz sprawiedliwość we własne ręce, poszukaj pomocy kogoś, kto pomoże ci zrównoważyć sytuację władzy. Na przykład nauczyciele, kadry, policja i tak dalej. Ważne jest, abyś działał przeciwko tego typu zachowaniom. Jednak twoje działania nie muszą być bezpośrednie.
Nie zasługujesz na upokorzenie. Jeśli popełniłeś błąd lub zrobiłeś coś złego, oczywiście musisz zaakceptować konsekwencje i spróbować naprawić wyrządzone szkody. Jednak nawet w takich przypadkach upokarzanie nie jest usprawiedliwione. Dlatego najlepszym sposobem na zareagowanie, gdy ktoś cię poniża, jest wyjaśnienie, że dla nikogo nie wyjdzie z tego nic pozytywnego.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Klein, D. (1991). The humiliation dynamic: An overview. Journal of Primary Prevention, 12, 93–121. http://dx.doi.org/10.1007/BF02015214
- Hartling, L. M., & Luchetta, T. (1999). Humiliation: Assessing the impact of derision, degradation, and debasement. Journal of Primary Prevention, 19(4), 259-278.