Zachować spokój w obliczu kryzysu - czy wiesz, jak to zrobić?

Zachować spokój w obliczu kryzysu - czy wiesz, jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Zachować spokój w czasach kryzysu? To nie lada wyzwanie! Jednak, gdy już nam się to uda może okazać się rozwiązaniem, którego szukaliśmy.

To, by zachować spokój w środku kryzysu, jest niezbędne do racjonalnego myślenia. Pomoże nam też zatrzymać negatywne emocje tak, aby nie wpływały na podejmowanie decyzji. Podejmowanie decyzji, które mogą być bardzo krytyczne w zależności od sytuacji. Przytłoczenie i rozpacz mogą być złymi doradcami, gdy chcemy działać precyzyjnie, wydajnie i w sposób inteligentny. 

Z drugiej strony spokój pozwoli nam prawidłowo wybrać ścieżkę, którą przejdziemy przez ten burzliwy moment. W ten sposób szanse na znalezienie zadowalającego rozwiązania mogą znacznie wzrosnąć.

Organizm w obliczu zagrożenia aktywuje system obronny, aby uniknąć niebezpieczeństwa. To naturalny sposób ochrony. Chociaż ewolucja pozwoliła człowiekowi w ten sposób chronić się przed niebezpieczeństwami natury, to świat nadal jest pełen innych zagrożeń.

W ten sposób system alarmowy się włącza, gdy osoba odczuwa niebezpieczeństwo niezależnie od tego, czy ryzyko jest realne, czy nie.

Kobieta z objawami stresu

W tego typu sytuacjach natychmiast włączają się mechanizmy stresu. Przygotowują one ciało do walki lub ucieczki. Jeśli dana osoba czuje się zagrożona, niezależnie od tego, co wywołało ten stan, zacznie odczuwać objawy stresu: kołatanie serca, pocenie się, drażliwość i niepokój.

Chociaż jest to naturalna odpowiedź organizmu, kiedy musi on stawić czoła niebezpieczeństwu idealnym rozwiązaniem jest radzenie sobie z kryzysowymi lub nieprzyjemnymi sytuacjami unikając stresu. Może on powodować pogorszenie stanu zdrowia, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas.

Dlaczego ważne jest, by zachować spokój w obliczu kryzysu?

Jeśli uda Ci się zachować spokój w obliczu kryzysu, to taka postawa rozjaśni Twoje myśli, co ma zasadnicze znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Może to oznaczać różnicę między dobrze i źle podjętą decyzją. Z pewnością wiele osób w obliczu napięcia nie reaguje odpowiednio i pada ofiarą lęku. A to zazwyczaj pociąga za sobą tragiczne konsekwencje dla ich dobrego samopoczucia.

Stresujące wydarzenia powinny popchnąć jednostkę do działania, aby odwrócić daną sytuację. Jednak w wielu przypadkach nie jest to możliwe. Dlatego powinno używać się narzędzi koncepcyjnych, aby poradzić sobie z kryzysem zachowując większą kontrolę.

Kobieta z zamkniętymi oczami
Normalny stres, który odczuwamy w nowej lub nieprzyjemnej sytuacji, może stać się przewlekły, jeśli nie potrafimy nim odpowiednio zarządzać. Stres rozciągnięty w czasie może osłabić nasze mocne strony i naszą motywację do rozpoczynania lub kontynuowania już rozpoczętych projektów.

„Dziś świat pracy – ze swoim postępem przemysłowym, globalizacją, rozwojem technologicznym i komunikacją wirtualną – narzuca nam wyzwania i warunki, które często przekraczają granice naszych umiejętności i możliwości. Wynikiem tej sytuacji jest stres, który może prowadzić do dysfunkcji fizycznych, psychicznych i społecznych. Może nawet zaszkodzić naszemu zdrowiu, zmniejszając produktywność i wpływając na naszą rodzinę i środowisko”.

-Dr Francisco Becerra, Subdirector de la Organización Panamericana de la Salud (OPS)-

Zatem kontrolowanie niezadowolenia i naszych emocji lub niepodsycanie frustracji to konkretne cele, które chronią nasze samopoczucie w potencjalnie stresujących sytuacjach. Inną strategią, która może nam pomóc jest dokonanie obliczeń prawdopodobieństwa przerzucając troskę o przyszłe ja na ja obecne.

Zachować spokój – najlepsze rozwiązanie

Zachowanie spokoju w środku kryzysu może przynieść korzyści dla zdrowia całego organizmu. Do najbardziej znaczących zalet należy złagodzenie złego samopoczucia. Oznacza to złagodzenie cierpienia w obliczu przykrych sytuacji lub takich, które nie są zgodne z naszymi pragnieniami.

Zachowanie spokoju w środku kryzysu ułatwia odizolowanie myśli od negatywnych emocji, które mogą prowadzić do niewłaściwego lub przeciwnego do zamierzonego sposobu działania.

Ponadto bycie spokojnym pozwala na utrzymanie ogólnego dobrego  samopoczucia ciała i umysłu, co jest niezwykle korzystne dla zdrowia.

Człowiek często martwi się tym, co przeżył i tym, co dopiero się stanie. To właśnie w tej dychotomii między przeszłością a przyszłością często rodzi się ten dyskomfort, który nas dezorientuje i powoduje cierpienie.

Zrobienie sobie przerwy, nie myślenie o niczym innym niż tu i teraz i unikanie paniki. To niektóre strategie, które mogą pomóc nam stawić czoła konfliktowym sytuacjom. Ponadto mogą nam pogodzić się z życiem na świecie, gdzie prawie wszystko, pomimo stresu, jest możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilson, P. (2005). Sabios consejos para mantener la calma. Madrid: Salamandra Ediciones.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.