I Ching: coś więcej niż tylko wyrocznia

Jeśli chcesz skonsultować się z I Ching, musisz zrozumieć kilka rzeczy. Po pierwsze, nie jest to księga wróżbiarska, ale środek, dzięki któremu możesz dotrzeć do swoich najgłębszych prawd. Po drugie, zarówno zadawane pytania, jak i odpowiedzi, które otrzymujesz, mają taką samą wagę.
I Ching: coś więcej niż tylko wyrocznia

Ostatnia aktualizacja: 04 grudnia, 2021

I Ching, zachowana w Chinach, jest jedną z najstarszych ksiąg znanych człowiekowi. Uważa się, że została napisana około 1200 lat temu i ma pochodzenie taoistyczne. Jej nazwa w języku angielskim oznacza „Księgę Przemian”. Na Zachodzie stała się popularna jako wyrocznia. Jednak nie jest to wrożba: jest raczej przewodnikiem moralnym i dyskursem filozoficznym i kosmogonicznym. Jej funkcja nie polega na przewidywaniu, ale raczej na przekazaniu pewnych zasad czytelnikowi, nad którymi następnie może się on zastanawiać. Później może opracować odpowiedź na swoje pytanie na podstawie własnej intuicji.

„Przyszłość jest równie nieodwracalna
Jak pancerne wczoraj. Nie ma znaczenia
Chyba że będzie to ciemna i bezdźwięczna litera
Odwiecznego Pisma, którego żaden język nie powie,
Czyją książką jest czas”.

-Jorge Luis Borges, wiersz do wersji I Ching Richarda Wilhelma-

To, co znamy dzisiaj jako I Ching, nie jest oryginałem. Księga ta przeszła kilka przemian w czasie. Niektóre teksty zostały usunięte i dodane później, aby je wzbogacić i uczynić bardziej zrozumiałym.

I Ching.

Czym jest I Ching?

I Ching zostało początkowo opracowane z myślą, że jedyną stałą rzeczą na świecie i w życiu jest zmiana. Opiera się również na zasadzie, że wszystko, co robisz, może prowadzić do zmian we wszechświecie. Ta zasada obejmuje również to, czego nie robisz.

Podnosi również przeciwną zasadę. Innymi słowy, nic, co robisz lub przestajesz robić, nie może zmienić fundamentalnego kursu wszechświata. Czasami możesz być w stanie coś zmienić. Jednak pewnych rzeczy nigdy nie można fundamentalnie przemienić.

Księga Przemian ma na celu głównie zastanowienie się nad tym, kim jesteś, jak się czujesz i jak możesz działać, aby zharmonizować się ze wszechświatem. Czyni to, przekazując Ci określone wiadomości. Są one do pewnego stopnia zaszyfrowane i musisz je sam zinterpretować. Twoja interpretacja prowadzi Cię następnie do określonego sposobu działania.

Niejednoznaczność i niepewność

I Ching nie jest ściśle księgą wróżbiarską, ponieważ nie sugeruje, że Twoje przeznaczenie zostało już napisane. Jest zupełnie odwrotnie. Możesz “skonsultować się” z I Ching tylko wtedy, gdy chcesz wiedzieć, co robić w określonych okolicznościach. Oznacza to, że ostatecznie to Ty podejmujesz ostateczną decyzję w oparciu o I Ching.

Odpowiedzi udzielane przez księgę nie są ostateczne. Na przykład nie możesz powiedzieć: „Tak ciężko pracowałem w ogrodzie. Czy wygram teraz konkurs na najlepszy ogród?” W tekście nie znajdziesz odpowiedzi na takie pytanie. I Ching zawsze odpowie w nie do końca jasny sposób.

Niektórzy wyjaśniają tę niejednoznaczność na przykładach takich jak ten. Jeśli para adoptowała dziecko – ma ona dzieci, czy nie? Najgłębsze i najbardziej wartościowe pytania nie mają kategorycznych odpowiedzi. To właśnie podkreśla I Ching.

Dlatego, aby zasięgnąć opinii I Ching, musisz nie tylko nauczyć się interpretować jej odpowiedzi, ale także zadawać właściwe pytania. W przeciwnym razie nie zyskasz żadnych korzyści.

Carl Gustav Jung.

Carl Jung i I Ching

Carl Gustav Jung często korzystał z pomocy I Ching. Postrzegał to jako sposób na dostęp do zawartości nieświadomości. Było to szczególnie ważne w ramach jego psychoanalizy. Jung napisał prolog do najbardziej klasycznego tłumaczenia I Ching, autorstwa Richarda Wilhelma.

Dla wielu teoretyków koncepcja „synchroniczności” Junga jest ściśle związana z jego doświadczeniami z I Ching. Zgodnie z tą koncepcją nic, co się dzieje, nigdy nie jest dziełem przypadku. Teoria sugeruje, że niewidzialne linie łączą niektóre wydarzenia z innymi. Skutkuje to rzeczywistością, którą następnie przedstawiasz.

Dla Carla Junga jednym ze sposobów uzyskania dostępu do zrozumienia jego synchroniczności była I Ching. Ta książka pozwala Ci się dowiedzieć, “jak”, ale nie “co”. Pozwala wiedzieć, po co, ale nie dlaczego. Kiedy odpowiednio się z tym zapoznasz, zaczynasz łączyć rzeczy w swoim życiu, które wcześniej wydawały się niepowiązane. Zaczynasz je także rozumieć.

Dzieła tego nie można czytać jak zwykłej książki. To dlatego, że zostało zaprojektowane jako wyrocznia. Co więcej, możesz ją przeczytać tysiąc razy i za każdym razem prawdopodobnie wyda Ci się inną książką. Jeśli jednak użyjesz jej właściwie, odkryjesz, że jest ważnym źródłem oświecenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cleary, T. (2005). I Ching/I Ching: El libro del cambio/The Book of Change. Edaf.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.