Test kolorów Lüschera

Test kolorów Lüschera może być cennym narzędziem w terapii. Sprawdza osobowość w oparciu o preferencje danej osoby do określonych kolorów.

Kolory reprezentujące test koloru Lüscher.

Badanie osobowości to jedno z najbardziej fascynujących zadań w dziedzinie psychologii. Służy nie tylko wykrywaniu konfliktów i zaburzeń, czy diagnozowaniu i wdrażaniu terapii, ale jest również niezwykle przydatne w zakresie kadr i doboru personelu. Może pomóc pracodawcom w optymalnym doborze kandydatów. Test kolorów Lüschera jest jedną z najczęściej stosowanych opcji w tym zakresie.

Psychologowie stosują różne metody i narzędzia do badania osobowości. Są to na przykład wywiady, testy, kwestionariusze i ćwiczenia praktyczne. Pierwszym wyborem psychologów są zazwyczaj standaryzowane testy psychometryczne. Wynika to z ich wiarygodności i zasadności naukowej.

Z różnych powodów, takich jak słaba standaryzacja, trudna interpretacja, wrażliwość na okoliczności, w których są podawane oraz wątpliwa trafność naukowa, testy projekcyjne są używane w znacznie mniejszej liczbie przypadków. Test kolorów Lüschera jest jednym z takich testów.

Psycholog rozmawia z pacjentem

Czym jest test kolorów Lüschera?

Test ten jest testem projekcyjnym i dlatego jest obciążony subiektywizmem. Jego wartość polega na tym, że pozwala psychologowi uzyskać informacje, do których w innym przypadku trudno byłoby się dostać. Na przykład pewne wewnętrzne konflikty, fantazje lub mechanizmy obronne. Tego typu elementy są trudne do rozpoznania i zwerbalizowania. Testy projekcyjne mogą stworzyć do tego niezbędny scenariusz.

Szwajcarski psychoterapeuta Max Lüscher opracował test kolorów w 1947 roku. Zaprojektował test do oceny psychologii i emocjonalności ludzi w oparciu o ich preferencje dla określonych kolorów. Jego teoria polegała na tym, że każda inna tonacja kolorystyczna prezentowana w teście była związana z określonymi nastrojami i potrzebami.

Jest to obiektywny element testu, ponieważ ta sama chromatyczna stymulacja wygeneruje taką samą reakcję u wszystkich osobników. Istnieje jednak również subiektywny składnik polegający na tym, że niektórzy ludzie mogą preferować określone kolory, a odrzucać inne. Łączenie tych dwóch zmiennych w interpretacji wyników prowadzi do ciekawych i interesujących wniosków.

Jak to działa?

Zastosowanie testu jest proste. Ogólnie rzecz biorąc, psychologowie używają zredukowanej wersji opartej na oryginale. To jest test, o którym dzisiaj porozmawiamy. Osoba otrzymuje osiem kart, każdą w innym kolorze. Następnie jest proszena o uporządkowanie ich zgodnie z własnymi preferencjami.

Ważne jest, aby badany skupił się tylko na stymulacji koloru. Innymi słowy, na wrażeniach, jakie wywołuje dany kolor. Nie powinni opierać swojej decyzji na skojarzeniach. Na przykład wybierając niebieski, ponieważ przypomina im morze. Nie powinni też wybierać ze względu na osobiste preferencje. To wrażenia, jakie wywołuje w nich kolor, powinny kierować ich wyborem.

Interpretacja testu kolorów Lüschera

Interpretując wyniki, psychologowie biorą pod uwagę zarówno znaczenia związane z każdym kolorem, jak i pozycje wybrane przez jednostkę.

Oczekuje się, że podstawowe kolory (czerwony, niebieski, żółty i zielony) będą znajdować się na pierwszych pozycjach. To dlatego, że symbolizują podstawowe potrzeby psychologiczne. W ten sam sposób na ostatnich miejscach należy umieścić czarny, brązowy, fioletowy i szary. Jeśli wybór pacjenta jest inny, może to wskazywać na pewne negatywne tendencje.

Znaczenia związane z kolorami

Aby lepiej zrozumieć interpretację testu, należy poznać znaczenia związane z każdym kolorem:

  • Niebieski. Reprezentuje potrzebę satysfakcji i uczucia. Symbolizuje spokój, bierność i odpoczynek. Jeśli jest na pierwszym miejscu, oznacza to, że osoba poszukuje i potrzebuje spokoju i harmonii.
  • Zielony. Oznacza potrzebę pewności siebie i asertywności. Wiąże się to z instynktami samozachowawczymi i potrzebą samoobrony. Jeśli zajmuje bardzo niską pozycję, może wskazywać na problemy z uzależnieniem od innych.
  • Czerwony. Odnosi się do działania zewnętrznego: potrzeby działania i zdobywania. Jego pozycja wskazuje, czy dana osoba pragnie większej czy mniejszej aktywności w swoim życiu.
  • Żółty. Symbolizuje optymizm i prognozę na przyszłość. W zasadzie im wyższa pozycja, tym bardziej dana osoba będzie zdolna do energicznego stawiania czoła sytuacjom życiowym.
  • Fioletowy. Reprezentuje transformację, ale także niestabilność. Jest to również związane z próżnością (na pierwszej pozycji) lub wrażliwością i empatią, jeśli zajmuje centralne pozycje.
  • Szary. To kolor neutralności i obojętności. Te cechy są obecne w jednostce, jeśli szary znajduje się na szczycie listy i nieobecne, jeśli znajduje się na ostatnim miejscu.
  • Brązowy. Symbolizuje potrzeby cielesne i biologiczne. Im wyżej pojawia się na liście, tym większe pragnienie zaspokojenia ich przez osobę. Im niżej na liście, tym więcej represji i odrzucenia reprezentuje.
  • Czarny. Oznacza agresywność i konfrontację. W zależności od swojej pozycji pokazuje, czy jednostka tego chce, aktualnie tego doświadcza, czy też odrzuca i represjonuje.

Karty kolorów

Trafność i wiarygodność testu kolorów Lüschera

Ponieważ jest to test projekcyjny, jego interpretacja jest raczej subiektywna. Aby profesjonalista mógł uzyskać cenne informacje podczas przeprowadzania tego typu testu, z reguły potrzebne są lata doświadczenia.

Z tego powodu zasoby te mogą być niezwykle niebezpieczne w rękach profesjonalistów, którzy nie mają niezbędnych umiejętności i ostrożności, aby z nich korzystać. Na przykład błędna interpretacja może spowodować, że terapia zostanie zbudowana na podstawach, które nie mają nic wspólnego z problemem pacjenta. W takim przypadku mogą pojawić się szkodliwe konsekwencje. Może to także oznaczać opóźnienie w rozpoczęciu odpowiedniej interwencji.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Goldstein, K. (1942). Algunas observaciones experimentales sobre la influencia de los colores en la función del organismo. Revista Americana de Medicina Física y Rehabilitación, 21(3), 147-151.
  • Lüscher, M. (1990). The Luscher color test. Simon and Schuster. https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=Hm7CDUxU4kUC&oi=fnd&pg=PA11&dq=definition+L%C3%BCscher+eight-color+test&ots=jBEbZcPljc&sig=lATWhSFPunukYdQQt1uGJMGijVw#v=onepage&q=definition%20L%C3%BCscher%20eight-color%20test&f=false
  • Molina Moreno, A. (2015). El color azul: dimensión psicológica y educactiva [Trabajo fin de grado. Universidad de Valladolid]. Repositorio documental. http://uvadoc.uva.es/handle/10324/8073
  • Passalacqua, A. M., & Febbraio, A. (2013). Acerca de la validez y confiabilidad de las técnicas proyectivas. In V Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología XX Jornadas de Investigación Noveno Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires. https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/94529870/908-libre.pdf?1668912699=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3DAcerca_De_La_Validez_y_Confiabilidad_De.pdf&Expires=1686172365&Signature=GjDmvwc7rtnryg~u9N-P6TNPl~JEYETTjBqJM0ClQBBFvtCUgW5rwd4X~-SuA3XkEw2FjmFxgIG3m0OvmbNMS-F7Dx5wlOi2WdvVz6IMMPo9UvTD5G7M4weCbed~UxvbdUpLsSKO8nLAyT311kjiDjgm54orlfqeCQS9igCM5nAH78Am0cCnRTgeeqQqbe-LOM1SgPkWHeayHeFYTbhGG01ozmTWQbbcYAHiy-dWsI91~22e63cycgBjwZa8-yxpKX9QuizrWf~V8Zvki2dM8gY~jH3-fo0YeH5~aEI5dlr7c23RRwFOR1YNm3JfOwouqxgAoAmCxDJWxf6pv6-1hg__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA
  • Popova, T. V. (2020). Age features of the influence of color on the psychophysiological functions of the organism. Вестник психофизиологии, (1), 132-134. https://www.elibrary.ru/item.asp?id=43878867
Scroll to Top