Cztery najbardziej uzależniające produkty spożywcze

Ich wpływ na mózg jest podobny do narkotyków. Nie tylko lubisz je jeść, ale trudno ci przestać. Co więcej, są naprawdę wysokokaloryczne.

Kobieta je pizzę, jedną z czterech uzależniających potraw.

Czy znasz najbardziej uzależniające produkty spożywcze? Niektóre pokarmy charakteryzują się tym, że są bardziej uzależniające od innych. Z tego powodu powinieneś moderować ich obecność w swojej diecie. W przeciwnym razie możesz narażać swoje zdrowie. Ponadto należy pamiętać, że różnorodność jest jednym z filarów dobrego odżywiania.

Cztery produkty, o których mówimy w tym artykule, nie są szczególnie bogate w mikroelementy i przeciwutleniacze. Zanim je wymienimy, warto wspomnieć, że istnieją pewne substancje, które powodują uwalnianie neuroprzekaźników. Powoduje to uczucie szczęścia na krótką metę. Cukier jest jednym z tych produktów spożywczych. Dlatego, jeśli spożywasz go regularnie, możesz się od niego uzależnić. Jest to pierwiastek, który nie jest korzystny dla organizmu, gdy jest spożywany w nadmiarze, więc zawsze musisz uważać na to, ile cukru jesz.

W poniższym artykule opowiemy o czterech najbardziej uzależniających pokarmach, jakie możesz jeść. Nie oznacza to, że nigdy nie powinieneś ich jeść, ale z pewnością powinieneś ograniczać ich spożycie.

1. Pizza

Pizza to jedna z najpopularniejszych potraw we Włoszech. Jednak teraz jest lubiana i spożywana na całym świecie. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical Chemistry, węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym mają zdolność do generowania uzależnienia, a także otyłości. Pizza jest pełna tych elementów. Są obecne głównie w cieście.

Możesz jednak zrobić pizzę dobrej jakości, o ile mądrze dobierzesz dodatki. Powinieneś także wybierać ciasto, które zawiera mąkę pełnoziarnistą. Mimo to należy wziąć pod uwagę, że pizza pozostaje pokarmem wysokokalorycznym.

2. Czekolada

Czekolada to kolejna z najbardziej uzależniających potraw. Wynika to również z zawartości cukru. Jej spożycie powoduje uwalnianie dopaminy, neuroprzekaźnika związanego z poczuciem krótkotrwałego szczęścia. Wysoka synteza tego pierwiastka może powodować potrzebę większego bodźca, co prowadzi do jedzenia więcej.

Zgodnie z ogólną zasadą i badaniami opublikowanymi w czasopiśmie Psychology of Addictive Behaviors, im wyższy stopień przetworzenia, tym bardziej atrakcyjna żywność. Z tego powodu ideałem byłoby unikanie spożywania wysoko przetworzonej czekolady ze znaczną ilością cukrów prostych. Zaleca się wybór gorzkiej wersji z dużą procentową zawartością kakao.

Kobieta je czekoladę

3. Ciasteczka

Ciasteczka zawierają cukry proste i dużą ilość tłuszczów trans. Dzięki obu tym elementom posiadają godne pozazdroszczenia właściwości organoleptyczne, ku uciesze wielu z nas. Jednak jedzenie zbyt dużej ilości ciastek może generować uzależnienie. Co więcej, nie są one wcale korzystne dla Twojego zdrowia.

Ciastka to jeden z najgorszych produktów, które są w naszej diecie, mimo że wielu rodziców oferuje je swoim dzieciom codziennie na śniadanie. Mogą negatywnie wpływać na zdrowie metaboliczne, powodując wzrost zachorowalności na cukrzycę typu 2.

4. Chipsy ziemniaczane

Są one również  pełne tłuszczów trans. Ponadto, chociaż do ich smażenia używa się dobrej jakości oleju, lipidy dostarczane w tych produktach nie są dobrej jakości. Zwiększają poziom stanów zapalnych w organizmie, co jest szkodliwe dla zdrowia.

Należy pamiętać, że im więcej kwasów tłuszczowych trans zawierasz w swojej diecie, tym większe ryzyko zachorowania z czasem.

chipsy ziemniaczane

Uważaj na najbardziej uzależniające produkty

Jak już zauważyłeś, niektóre często spożywane pokarmy mogą być bardzo uzależniające. Wszystkie z nich są przetwarzane z wyjątkiem pizzy i niektórych rodzajów czekolady. Dlatego należy je włączać do diety bardzo sporadycznie, aby nie generować problemów zdrowotnych.

Na koniec pamiętaj, że oprócz dbania o dietę, musisz uwzględnić inne dobre nawyki związane ze stylem życia, aby Twoje ciało mogło prawidłowo funkcjonować. Na przykład, powinieneś regularnie ćwiczyć i spać co najmniej siedem godzin w nocy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Lennerz, B., & Lennerz, J. K. (2018). Food Addiction, High-Glycemic-Index Carbohydrates, and Obesity. Clinical chemistry64(1), 64–71. https://doi.org/10.1373/clinchem.2017.273532
  • Schulte, E. M., Sonneville, K. R., & Gearhardt, A. N. (2019). Subjective experiences of highly processed food consumption in individuals with food addiction. Psychology of addictive behaviors : journal of the Society of Psychologists in Addictive Behaviors33(2), 144–153. https://doi.org/10.1037/adb0000441
Scroll to Top