Siedem wskazówek, które pomogą Ci, gdy zostaniesz fałszywie oskarżony o kłamstwo

Czy kiedykolwiek byłeś oskarżony o kłamstwo? Jeśli chcesz zakwestionować tego rodzaju oskarżenia, pierwszym krokiem jest zachowanie spokoju, przekierowanie energii czerpanej z gniewu i zaufanie do siebie. Nadszedł czas na asertywną komunikację.

Kobieta fałszywie oskarżona o kłamstwo przez swojego partnera.

Jak powinieneś się zachowywać, gdy jesteś fałszywie oskarżony o kłamstwo? Pierwszym kluczem jest nie tracić spokoju i nie reagować gniewem lub wściekłością. Mówi się, że gniewna reakcja oznacza, że jesteś winny. Dlatego powinieneś zachować panowanie nad sobą i zrozumieć, że te sytuacje, chociaż są niezwykle bolesne, przydarzą Ci się od czasu do czasu, gdy będziesz przechodzić przez życie.

Rzeczywiście, wielu z nas doświadcza tego rodzaju sytuacji. Nagle i bez wyraźnego powodu zostajesz obwiniany za zrobienie czegoś, czego nie zrobiłeś. Może się nawet zdarzyć, że inni ludzie włożą Ci w usta słowa, których nie wypowiedziałeś. A może Twój partner oskarża Cię o zdradę.

W tych momentach nie ma miejsca na agresywną reakcję. Nie wolno też próbować uciekać przed nią, ignorować jej lub pozwolić jej przejść obojętnie. Kiedy stajesz w obliczu fałszywego oskarżenia, jest tylko jedna odpowiednia reakcja. Asertywna, stanowcza i pewna komunikacja. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Musisz zaufać sobie i swojej własnej prawdzie, aby bronić się przed tymi, którzy oskarżają Cię o kłamstwo.

fałszywie oskarżają Cię o kłamstwo

Jak się zachować

Fałszywe oskarżenie może zranić tak samo, jak fizyczny cios. To atak na twoją integralność, samoświadomość i poczucie własnej wartości. Badania tych doświadczeń mają tendencję do zagłębiania się w przypadki osób, które zostały fałszywie oskarżone o przestępstwo. Wpływ psychologiczny w tych przypadkach jest druzgocący.

W związku z tym Wydział Medycyny Psychologicznej w King’s College London przeprowadził badania. Podkreślono znaczenie rozwijania się mechanizmów zdrowia psychicznego w tego rodzaju przypadkach. Ponieważ ci, którzy doświadczają tego rodzaju błędnych oskarżeń, cierpią z powodu utraty tożsamości, problemów psychicznych i fizycznych, trudności z zatrudnieniem i przystosowaniem się, nie mówiąc już o problemach rodzinnych.

Jednak poza sferą kryminalną jest codzienny scenariusz, w którym czasami inni fałszywie oskarżają Cię o kłamstwo. Co powinieneś zrobić w takim przypadku? Jakich strategii możesz użyć, aby zademonstrować swoją niewinność i uwolnić się od tego? Oto kilka porad.

1. Staraj się zarządzać swoimi emocjami: nie atakuj ani nie ignoruj swoich oskarżycieli

Jak wspomnieliśmy wcześniej, z reguły pierwszą reakcją na to, że zostaniesz nazwany kłamcą, będzie złość i gniew. Jednak nie powinno tak być. Dlatego za wszelką cenę musisz tego unikać. Co więcej, badanie przeprowadzone przez Harvard Business School i University of Toronto wykazało, że ci, którzy ze złością zaprzeczają oskarżeniom i ci, którzy milczą, są postrzegani przez innych jako winni.

Pierwszym krokiem jest zachowanie spokoju i zaufanie do siebie.

2. Zadaj sobie pytanie, dlaczego zostałeś oskarżony

To może być zwykły błąd. Jeśli tak, problem można szybko rozwiązać. Z drugiej strony mogą istnieć pewne okoliczności, które nie są tak łatwe do rozwiązania. Na przykład w kontekście pary mogą pojawić się tego typu oskarżenia z powodu braku zaufania.

W scenariuszach w miejscu pracy często pojawiają się fałszywe oskarżenia w wysoce konkurencyjnych kontekstach. Na przykład kolega może być nękany, aby druga osoba odniosła jakąś korzyść.

3. Zadawaj pytania otwarte i poproś o uzasadnienie oskarżeń

Kiedy inni mówią Ci, że skłamałeś, a to nieprawda, musisz dokładnie zrozumieć, o co Cię oskarżają. Unikaj popadania w wyrzuty, ataki i werbalizacje pełne gniewu. Co więcej, o wiele lepiej, aby druga osoba wyjaśniła powody, dla których uważa Cię za kłamcę. Słuchaj ich cierpliwie i pozwól im mówić.

Aby sprzyjać tego rodzaju sytuacji, zacznij od zadawania pytań otwartych, takich jak „co sprawia, że myślisz, że kłamałam?”

4. Wykrywaj niespójności i skonfrontuj je z asertywnością

Kiedy druga osoba zacznie się usprawiedliwiać, szybko zauważysz niespójności w jej historii. To jest Twój punkt wyjścia. Rzeczywiście, ich sprzeczne i błędne pomysły będą stanowić odskocznię, abyś był asertywny i odrzucił ich argumenty.

Ważne jest, abyś nie tracił cierpliwości i dobrze regulował swoje emocje. W ten sposób będziesz w stanie wyjaśnić sytuację w jasny sposób, z pewnością i siłą. Pamiętaj, że każdy gest, który wygląda choć trochę nie na miejscu, sprawi, że będziesz wydawał się winny, nawet jeśli tak nie jest. W tym sensie zachowanie równowagi i spokoju z powodzeniem poprowadzi Cię przez to wszystko.

5. Używaj pytań pośrednich

W kontekście niesprawiedliwości i fałszywych oskarżeń dobrze jest używać pytań otwartych i bezpośrednich oraz pytań pośrednich. W przypadku tych ostatnich chcesz, aby oskarżyciel zbadał i pomyślał o swoim własnym zachowaniu. Oto przykład niektórych rzeczy, które możesz powiedzieć:

„Chciałbym wiedzieć, co masz nadzieję osiągnąć, oskarżając mnie o kłamstwo”, „Prawda jest taka, że naprawdę nie wiem, dlaczego nie zapytałeś mnie najpierw, zanim doszedłeś do wniosku, że kłamię”, „Nadal nie rozumiem, co sprawiło, że wpadłeś na ten pomysł” lub „ Naprawdę zastanawiam się, co takiego zrobiłem, że masz tak zniekształcony obraz mnie?”

Pytania pośrednie pomagają, ponieważ oznaczają, że oskarżyciel musi zastanowić się nad własnym zachowaniem.

oskarżenia o kłamstwo

6. Szukaj wsparcia

Posiadanie wsparcia jest niezbędne, gdy zostaniesz oskarżony o coś, czego nie zrobiłeś. Ponieważ, jak dobrze wiesz, są sytuacje, w których samo Twoje słowo nie wystarczy.

7. Zaakceptuj, że dla niektórych ludzi zawsze będziesz kłamcą.

Kiedy mówią Ci, że skłamałeś, a to nieprawda, doświadczasz specyficznego bólu. Ponadto Twoja wiara w tę osobę jest zerwana, ponieważ zaatakowała Twoją tożsamość i poczucie własnej wartości. Tego rodzaju rana trwa bardzo długo, pomimo tego, że w pewnym momencie często uda Ci się odkupić.

Jest jednak jedna kwestia, która pozostaje jasna. To fakt, że dla niektórych zawsze będziesz kłamcą. Z jakiegokolwiek powodu, znajdą się tacy, którzy zawsze będą żywić to błędne przekonanie. W takiej sytuacji możesz ją tylko zaakceptować i za wszelką cenę zachować nienaruszoną samoświadomość. Pod koniec dnia wiesz, że Twoja historia jest prawdziwa i że jesteś szczery.

Na szczęście zawsze jest o wiele więcej osób, które cię znają i nigdy nie będą cię kwestionować.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Brooks SK, Greenberg N. Psychological impact of being wrongfully accused of criminal offences: A systematic literature review. Medicine, Science and the Law. 2021;61(1):44-54. doi:10.1177/0025802420949069
  • Leo, RA. Rethinking the study of miscarriages of justice: developing a criminology of wrongful conviction. J Contemp Crim Justice 2005; 21: 201223.
Scroll to Top