Czy czujesz, że nie możesz przestać myśleć o swoim byłym? Czy naprawdę jest na to sposób? Cóż, w rzeczywistości nie ma magicznej formuły. Jednak pomocne może być zaprzestanie domagania się, abyś przestał o nich myśleć.
Zamiast tego powinieneś szanować własny rytm, jednocześnie skupiając się na teraźniejszości i swoim życiu poza byłym partnerem. Jesteś na nowym etapie i musisz żyć dalej; z tego powodu ważne jest, aby stopniowo przechodzić przez ból i iść naprzód.
Jak przestać myśleć o swoim ex
Wszyscy jesteśmy różni, dlatego wszyscy musimy znaleźć własne strategie radzenia sobie z tego rodzaju sytuacją. Rzeczywiście, nie każdy potrzebuje takiej samej pomocy w posuwaniu się naprzód. Oto pięć ogólnych wskazówek, o których warto pomyśleć.
Nie żądaj od siebie odsunięcia tych myśli
Nie możesz zmusić się, by przestać myśleć o swoim byłym. Myśli nie mogą być kontrolowane. Możesz jednak nauczyć się pozwalać im odejść z czasem i uniknąć wpadnięcia w pułapkę.
Przypomina to słynne ćwiczenie z różowym słoniem. Wyobraź sobie, że ktoś mówi do Ciebie: „nie myśl o różowym słoniu”. Jaka jest pierwsza rzecz, którą zrobisz? Pomyślisz o różowym słoniu! Myślenie o swoim byłym działa tak samo. Im bardziej będziesz wymagać, aby o nich nie myśleć, tym więcej będziesz o nich myślał. Dlatego szanuj swój własny rytm i zrozum, że myślenie przez chwilę o tej osobie, którą kochałeś, jest całkowicie normalne.
Potwierdź swoje emocje
W procesach żałoby, takich jak rozpad związku, ważne jest, aby szanować własny rytm i potwierdzać emocje, które odczuwasz przez cały czas. To, że nadal myślisz o swoim byłym partnerze, może wynikać z tysiąca powodów. Być może jeszcze nie pogodziłeś się z rozstaniem. Ewentualnie może Twoja teraźniejszość nie jest satysfakcjonująca lub boisz się przyszłości.
Tak czy inaczej, to, co uważasz za ważne, jest całkowicie w porządku. Podobnie jak w przypadku myśli, nie zmuszaj się do szybkiej ucieczki od tych emocji. Pozwól sobie poczuć tęsknotę, nostalgię, melancholię… naprawdę nie jest niczym niezwykłym, że na chwilę przejmują kontrolę. W rzeczywistości im bardziej pozwolisz sobie odczuwać te emocje, tym szybciej odejdą, pozostawiając cię w spokoju.
Spójrz na swoją teraźniejszość
Ogólnie rzecz biorąc, kiedy jesteś bardziej świadomy swojej przeszłości (lub swojej przyszłości), dzieje się tak dlatego, że Twoja teraźniejszość nie jest wystarczająco satysfakcjonująca. Dlatego powinieneś przyjrzeć się temu i dowiedzieć się, co Ci się w niej podoba. Jeśli nie ma nic takiego, zacznij szukać czegoś lub stwórz coś, co sprawi, że Twoje życie będzie satysfakcjonujące.
Spróbuj zamienić swoją rzeczywistość w coś wartościowego, coś wartego uwagi, wartego życia.
„Przyszłość dręczy nas, przeszłość trzyma nas, dlatego teraźniejszość nam umyka”.
-Gustave Flaubert-
Poszukaj tego, co przywraca Ci marzenia
Po zerwaniu zawsze bardzo ważne jest ponowne połączenie się z tym, co Cię ekscytuje. Z Twoimi zainteresowaniami, hobby, pasjami… Nie tyle dlatego, że pozwalają Ci odwrócić uwagę od bólu, który odczuwasz (choć to też), ale dlatego, że pozwalają Ci patrzeć w przyszłość.
Są to czynności, z którymi czujesz się dobrze, które przypominają Ci, że życie toczy się dalej. Celem jest stopniowa poprawa nastroju i spełnienie nowych marzeń. Pomoże Ci to przestać żyć przeszłością i ciągle myśleć o swoim byłym.
Pożegnaj się ze swoim byłym rytuałem
Pożegnanie niekoniecznie oznacza zrobienie tego fizycznie. Być może jednak już się pożegnałeś, ale nadal czujesz, że jeszcze nie przewróciłeś strony w książce swojego życia. Jeśli tak jest, pożegnaj się na swój sposób. Musisz zamknąć pętlę.
Możesz to zrobić za pomocą rytuału pożegnania. Nie ma znaczenia, czy od zerwania minęły tygodnie czy miesiące. Jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, bądź dla siebie miły i zrób to. Rytuały pozwalają symbolicznie położyć czemuś kres. Możesz to zrobić, jak chcesz. Na przykład możesz chcieć napisać list o tym, jak się czujesz, a następnie go spalić, podrzeć, a także zatrzymać.
Zniszcz zdjęcia byłego partnera lub trzymaj je w specjalnym pudełku. Posłuchaj piosenki, którą oboje lubiliście. Ideą jest przeprowadzenie małej symbolicznej akcji, która pozwala wyrazić to, co nosisz w sobie, pożegnać się z tym, a przede wszystkim puścić.
Poproś o profesjonalną pomoc
Psychoterapia jest bardzo cennym narzędziem, jeśli chodzi o oferowanie strategii, które mogą pomóc Ci odzyskać dobre samopoczucie. Dlatego jeśli czujesz, że utknąłeś i nie wiesz, jak radzić sobie ze swoim bólem, a jeśli chcesz zrozumieć, co się z Tobą dzieje i jak możesz to rozwiązać, zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy.
Dowiedz się, czego potrzebujesz
Jak możesz przestać myśleć o swoim byłym? Nie jest łatwo określić, co może Ci w tym pomóc. To dlatego, że wszyscy jesteśmy różni. Dlatego oznacza to słuchanie swoich emocji przez cały czas, łączenie się z nimi i potwierdzanie ich.
Jeśli chodzi o przetwarzanie emocji, ważne jest, aby je potwierdzać, dawać im przestrzeń i radzić sobie z nimi.
Przede wszystkim nie oceniaj siebie, jeśli nadal myślisz o swoim byłym. Po prostu spróbuj zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Czy to dlatego, że nie czujesz spełnienia w swojej teraźniejszości? Dlaczego za dużo myślisz o własnych uczuciach i wspomnieniach?
Przeanalizuj swoją sytuację i, w zależności od ustaleń, zacznij od małych działań, które mogą pomóc. Na przykład spróbuj znaleźć zajęcia lub cele, które napełnią Cię ekscytacją. Ewentualnie poproś o profesjonalną pomoc.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Martínez Gómez, J. A., Sandoval Cano, M., Soler Cantillo, M. L., & Bolívar Suárez, Y. (2021). Duelo Amoroso, Dependencia Emocional y Salud Mental en mujeres que han terminado una relación de pareja. Informes Psicológicos, 21(1), 101-116. https://doi.org/10.18566/infpsic.v21n1a07
- Peñafiel, O. (2011). Ruptura Amorosa y Terapia Narrativa, Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP, 9(1).