Charakterystyka jednostronnego związku

Dzisiejszy artykuł omówi cechy relacji jednostronnej.
Charakterystyka jednostronnego związku

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2021

Jesteś w jednostronnym związku, jeśli Twój partner oczekuje, że zgadniesz, co jest z nimi nie tak. Kiedy nie jesteś w stanie tego zrobić, wpadają w złość. Chociaż to dość nierozsądne i dziecinne, jest to o wiele bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Rzeczywiście, wiele osób oczekuje, że ich partnerzy będą czytać w ich myślach.

Niektórzy ludzie po prostu nie mogą być asertywni i wyrażać swoich obaw, rozczarowań lub zmartwień, więc przyjmują bierną postawę. W ten sposób ich druga połówka powinna być w stanie odgadnąć przyczynę ich dyskomfortu. Prowadzi to do podwójnej frustracji, ponieważ uświadomienie sobie, że partner nie może odgadnąć, co się dzieje, tylko pogłębia problem.

To nie dotyczy wyłącznie jednek płci. Nie są to wyłącznie kobiety, które oczekują od swoich partnerów dochodzenia, co jest z nimi nie tak.

Większość ludzi nie potrafi czytać w myślach. Co więcej, kochanie kogoś nie daje Ci nad nim magicznej mocy. W ten sposób Twój partner będzie wiedział, co się dzieje tylko wtedy, gdy mu powiesz i na odwrót. Jak widać, miłość polega na wzajemnym dzieleniu się i zrozumieniu.

„Ludzie nie słyszą tego, czego nie mówisz. Myślenie nie jest komunikacją”.

-Frank Sonnenberg-

Kobieta krzyczy na mężczyznę.

Czy jesteś w jednostronnym związku?

“Co jest z tobą nie tak?”

“Nic.”

– Martwisz się o coś?

“Powinieneś wiedzieć.”

Być może w pewnym momencie odbyłeś tę rozmowę. Chociaż prawdą jest, że może istnieć oczywisty powód tego napięcia lub gniewu, jest również całkiem możliwe, że jedno z Was nie jest w pełni świadome tej rzeczywistości.

Jednak mówienie „w porządku” lub „powinieneś wiedzieć” jest złą strategią komunikacji. Osoba, która nie współczuje i nie zdaje sobie sprawy, że istnieje problem, jest równie złym menedżerem emocjonalnym, jak osoba, która nie wyraża tego wyraźnie.

Tak więc osłona, ironia lub defensywność nie wnoszą niczego pozytywnego. Niesamowite jest to, że ta sytuacja jest powszechna. Czytaj dalej, aby zrozumieć, dlaczego.

Relacje jednostronne to pułapki oczekiwań

Coś jest zdecydowanie nie tak, gdy Twój partner oczekuje, że zgadniesz, co jest z nimi nie tak. Jedną z przyczyn mogą być ich fałszywe oczekiwania, takie jak:

  • Zakładanie i przyjmowanie za pewnik, że bycie w związku polega na wzajemnym zrozumieniu się w każdej sekundzie i w każdym niuansie. Dlatego Twoja „bratnia dusza” powinna od razu zauważyć, że coś Cię boli, że coś Cię martwi, przeraża, złości lub niepokoi. W końcu o to właśnie chodzi w miłości.
  • Innym niebezpiecznym oczekiwaniem jest obdarzenie miłości magią. Wyidealizowane koncepcje „bratniej duszy” i „lepszej połowy” prowadzą do błędnego przekonania, że powinieneś być zdolny do odczuwania tego, co czuje druga osoba, a to niszczy wiele relacji.

Są to rzeczywistości zbudowane przez Ciebie, które musisz przedefiniować w zdrowy sposób. Tylko wtedy przestaniesz robić sobie krzywdę.

Brak asertywności i bierności

Ludzie pasywni obfitują w romantyczne związki. Innymi słowy, niektórzy ludzie podejmują minimalny wysiłek na poziomie emocjonalnym i wybierają milczenie zamiast asertywności. Ci ludzie nie dzielą się swoimi problemami, ponieważ zawsze są w defensywie lub robią tak z powodu słabych umiejętności komunikacyjnych.

W takich przypadkach istnieje czynnik decydujący: potrzeba, aby druga osoba wykonała pracę, którą powinni wykonywać oboje. W ten sposób są przekonani, że obowiązkiem ich partnera jest dowiedzieć się, co jest z nimi nie tak i ułatwić im życie, jeśli naprawdę ich kochają.

Twój partner oczekuje, że zgadniesz, co jest z nim nie tak, ponieważ nie wie, jak to wyrazić

„Nic nie jest ze mną nie tak, ale wszystko jest ze mną nie tak i oczekuję, że to Ty rozwiążesz tę sytuację”. Twój partner ma słabe umiejętności zarządzania emocjami, kiedy oczekuje, że zgadniesz, co jest z nim nie tak. Mogą mieć trudności z postrzeganiem, rozumieniem i regulowaniem własnych uczuć. Stąd pojawia się blokada emocjonalna.

Musisz być cierpliwy i starać się pomóc partnerowi nauczyć się wyrażać to, co się dzieje. Tak więc badania takie jak te prowadzone na Columbia University przypominają, że brak samoregulacji i asertywności jest dużym problemem w relacjach międzyludzkich.

Każdy powinien nad tym popracować. Pod koniec dnia nikt nie potrafi czytać w myślach. W związku z tym zawsze musisz być obiektywny i jasno określić źródła swojego cierpienia.

Dwie główki roślin.

Naucz się wyrażać swoje obawy

Twój partner może oczekiwać, że zgadniesz, co jest z nim nie tak, ponieważ ma błędne pojęcie o tym, czym naprawdę jest miłość. Mogą chcieć, abyś był bardziej empatyczny. Ale bądź ostrożny, ponieważ empatia nie polega na zgadywaniu, co myśli Twoja druga połówka. Możesz zauważyć, że zrobiłeś coś złego, ale możesz nie wiedzieć, co.

Każdy musi nauczyć się mówić, co sprawia mu ból. Dzieje się tak, ponieważ wyrażanie tego, co Cię niepokoi, jest zdrowe.

Tak więc, jeśli Twój partner cię obraził, ale milczysz i czekasz, aż zda sobie z tego sprawę, po prostu uciekasz się do dziecinnej strategii, która mówi o twoim braku asertywności.

Romantyczny związek nie jest magiczny i wymaga codziennej pracy. Dzieje się tak, ponieważ kochanie to inwestowanie w to, czego pragniesz. Sprawy nie rozwiążą się same, a Twoja druga połówka nie będzie mogła czytać w Twoich myślach i rozwiązywać Twoich problemów. Musicie to robić razem, więc musicie nauczyć się komunikować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Harris, Victor. (2012). 9 Important Communication Skills for Every Relationship. . American Scientist, 91(July-August), 330-335.
  • Rosenberg, M. B. (2003). Nonviolent Communication – A Language of Life. Encinitas US: PuddleDancer.
  • Segrin C. (2014) Communication and Personal Well-Being. In: Michalos A.C. (eds) Encyclopedia of Quality of Life and Well-Being Research. Springer, Dordrecht. https://doi.org/10.1007/978-94-007-0753-5_446
  • Weger, H., Castle, G. R., & Emmett, M. C. (2010). Active Listening in Peer Interviews: The Influence of Message Paraphrasing on Perceptions of Listening Skill. International Journal of Listening, 24(1), 34-49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.