Cztery Szlachetne Prawdy w buddyzmie

Odkryj cztery niesamowite prawdy buddyzmu, które zmienią twoje spojrzenie na życie!

Cztery Szlachetne Prawdy

Cztery Szlachetne Prawdy buddyzmu mówią o ścieżce prowadzącej do nirwany. Zrozumienie tych czterech prawd może prowadzić do oświecenia, zakończenia cierpienia i osiągnięcia stanu całkowitego wyzwolenia.

Przejrzenie Czterech Prawd buddyzmu pomoże ci osiągnąć oświeconą jaźń. Jednak Cztery Szlachetne Prawdy wyzwalają ją same w sobie. Modernizm buddyjski uważa te prawdy za najważniejszą część nauczania.

Smutny mężczyzna

Jednocześnie te prawdy mogą poszerzyć Twoją perspektywę życia i są częścią historii Buddy, który przeszedł przez nie, aby osiągnąć oświecenie. Tradycja therawady, uważana za najstarszą naukę buddyjską, uważa, że są one naprawdę ważne.

Jakie są Cztery Szlachetne Prawdy buddyzmu?

Dukkah

Całe istnienie jest niezadowalające. Każdy doświadcza cierpienia. Szczęście nigdy nie jest absolutne, ponieważ cierpienie zawsze istnieje lub grozi, że tam będzie. Nowe życie może być szczęśliwym początkiem, ale jest też początkiem końca. Od chwili narodzin nowej istoty jej przeznaczeniem jest umrzeć.

Dukkah jest zatem prawdą o cierpieniu. To niedoskonały sposób patrzenia na otaczający nas świat, pamiętając, że nawet miłość może prowadzić do cierpienia.

Samudaya

Cierpienie pochodzi z przywiązania, ignorancji i pragnień. Wszystko, czego sobie życzysz, może przynajmniej sprawić, że będziesz nieszczęśliwy lub niezadowalający. Pragnienia i przywiązanie do dóbr materialnych i ludzi, których kochasz, ze względu na to, jak ulotni są ludzie, prędzej czy później spowodują ból.

Zgodnie z tą nauką ludzki zapał i wybory powodują cierpienie. Pasje mogą być zbyt silnym bodźcem, a wybory pochodzą z wnętrza.

buddyzm

Zrozumienie, skąd pochodzi ból, może prowadzić do satysfakcji i zmniejszenia cierpienia.

Nirodha

Ta szlachetna prawda mówi, że nawet jeśli jest powiązana z ludzkim życiem, ból można przezwyciężyć. Możesz pokonać ból, pozbywając się pragnienia i przywiązania do wszelkiej egzystencji.

Najlepiej zajrzyj głęboko w siebie i znajdź to, co sprawia Ci ból. Budda mówi o wyeliminowaniu pięciu trucizn, którymi są przywiązanie, nienawiść, ignorancja, zazdrość i egoizm. W ten sposób i dzięki dobrym uczynkom będziesz miał dobrą karmę.

Marga

Marga jest ostatnią z Czterech Szlachetnych Prawd buddyzmu i jest szlachetną ośmioraką ścieżką. Ta ścieżka ma 8 nauk:

  • Właściwy punkt widzenia.
  • Właściwa intencja.
  • Właściwa mowa.
  • Właściwe postępowanie.
  • Właściwe źródło utrzymania.
  • Właściwy wysiłek.
  • Właściwa uważność.
  • Właściwa medytacja.

Stan umysłu a Cztery Szlachetne Prawdy

Wszystkie powyższe muszą być wykonane w odpowiedniej kolejności, aby osiągnąć nirwanę. To idealny sposób na przejście ośmiokrotnej ścieżki i wewnętrzny spokój umysłu.

Krótko mówiąc, cztery szlachetne prawdy buddyzmu są jedyną drogą do nirwany. To jest ścieżka, którą obrał Budda, aby się tam dostać i zostawić za sobą wszelkie cierpienia związane z ludzką egzystencją.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Buda. Dhammapada. Disponible en: https://www.academia.edu/35371624/EL_DHAMMAPADA_El_Sendero_de_la_Realizaci%C3%B3n_Interior
  • Bustamante, J. J. (2004). El despertar y la felicidad en el budismo. Polis. Revista latinoamericana, (8), 1-10. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=2916796
  • Buswell, R. E. & Lopez, D. S. (2013). The Princeton Dictionary of Buddhism. Princeton University Press.
  • Casadiegos, Y. P. (2010). Buddha: una psicología del deseo, una epistemología de la ilusión. Psicogente13(23), 145-157. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=497552355011
  • Mark, J. (2021, 22 de julio). Las cuatro nobles verdades. World History Enciclopedia. Consultado el 17 de marzo de 2023. Disponible en: https://www.worldhistory.org/trans/es/1-15879/las-cuatro-nobles-verdades/
  • Sumedho, A. (2015). Las cuatro nobles verdades. Amaravati Publications.

 

Scroll to Top