Jeśli uda Ci się nauczyć dziecko asertywności, pomożesz mu zacząć komunikować się w bardziej skuteczny sposób. To uchroni je przed narzucaniem mu przekonań, z którymi może się nie zgadzać. Jednocześnie nauczy się nie narzucać swoich przekonań innym.
Dzieci są jak czyste płótno. Są w stanie namalować swój własny obraz z wartościami i umiejętnościami, które internalizują. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się na czym polega asertywność i jak nauczyć dziecko asertywności.
Na czym polega asertywność?
Asertywność to umiejętność reagowania na każdą sytuację z wykorzystaniem zdrowego rozsądku. Innymi słowy, reagowania nie z przemocą czy agresją, ale w sposób pasywny. Kiedy mówimy o osobie asertywnej, mamy na myśli to, że jest empatyczna i jest w stanie reagować w rozsądny sposób.
Co więcej, wyraża swoje emocje i okazuje szacunek innym. Nie jest podatna na wybuchy agresji i daje radę we właściwy sposób ocenić rodzaj podejścia dostosowany do każdej sytuacji.
Asertywność znajduje się w połowie drogi między pasywnością a agresją. Innymi słowy, mieści się gdzieś między dzieckiem, które pozwala się z łatwością stłamsić, nie biorąc pod uwagę własnych potrzeb, a agresywnym dzieckiem, które nie jest zbyt empatyczne czy tolerancyjne i nie bierze pod uwagę opinii ani uczuć innych osób.
Dlaczego warto nauczyć dziecko asertywności?
Asertywność ułatwia dziecku rozwijać się w środowisku, które je akceptuje i zachęca je do odkrywania swoich talentów. Co więcej, pozwala mu zostać zrozumianym i daje mu poczucie sprawczości. Asertywność pozwala dziecku:
- Komunikować swoje emocje, idee i opinie.
- Bronić swoich własnych praw i szanować prawa innych.
- Nie poddawać się zbyt łatwo wpływom innym.
- Nie doświadczać poczucia winy.
- Wykazywać się szacunkiem i tolerancją. Mimo tego nie będzie uległe ani nadmiernie pasywne.
- Być w stanie powiedzieć “nie” w sytuacjach, które mogą okazać się szkodliwe. Będzie to możliwe, bo nie będzie łatwo ulegało wpływom innych.
- Nie obawiać się tego co powiedzą inni i dzielić się swoimi opiniami bez uprzedzeń.
- Być w stanie wysłuchiwać opinii innych i akceptować je.
- Mieć większą tolerancję na wszystkie rodzaje postaw, zachowań, opinii i porad.
- Unikać manipulowania innymi ani nie pozwalać, aby inni nim manipulowali.
- Zadbać o zgodność swoich emocji ze swoimi ideami, wartościami i etyką osobistą.
- Kultywować równowagę i świadomość emocjonalną.
- Praktykować samoregulację.
Jak nauczyć dziecko asertywności?
Skoro znasz już liczne zalety asertywności, warto dowiedzieć się jak możesz nauczyć jej swoje dziecko. Dzięki temu będzie dorastało szczęśliwe i zdrowe pod kątem emocjonalnym.
Dawaj przykład
Aby dziecko nauczyło się asertywności, będzie musiało zaobserwować jak używają jej otaczający go dorośli. Właśnie dlatego należy zwracać uwagę na to jak odnosisz się do innych, komunikujesz się z nimi i ich traktuje, ponieważ Twoje dziecko Cię naśladuje.
Stwórz odpowiednie środowisko komunikacyjne
Dziecko musi zrozumieć, że jest w stanie komunikować się w otwarty sposób i wyrażać swoje uczucia naturalnie i szczerze. Poza tym musi także zrozumieć, że jest w stanie rozmawiać o swoich niepokojach i problemach, nie odczuwając lęku przed wyśmianiem czy delikatnością.
Właśnie dlatego trzeba stworzyć asertywne środowisko, w którym dziecko będzie będzie czuło się na tyle komfortowo, że będzie chciało rozmawiać o swoich uczuciach i emocjach.
Daj mu narzędzia
To bardzo ważne, aby dać swojemu dziecku narzędzia do wyrażania samego siebie i mówienia w jasny sposób. Oczywiście musi nauczyć się robić to z szacunkiem i tolerancją. Z tego powodu powinieneś znaleźć sposoby, które są jak najbardziej przepełnione szacunkiem, aby pomóc mu wyrażać się we właściwy sposób.
Negocjacje
Pokazujesz swojemu dziecku jak rozwiązywać konflikty, ucząc je kiedy należy negocjować, a kiedy trzeba się ugiąć. Będzie wykorzystywało tą umiejętność przez całe swoje życie, nie tylko w swoim osobistym życiu, ale również w życiu społecznym i profesjonalnym.
Wiedza kiedy powiedzieć “nie”
Wiele osób nie daje sobie rady z odmawianiem, ponieważ postrzegają takie zachowanie jako atak na drugą osobę lub jej odrzucenie. Jednak wcale nie musi tak być. Na tej samej zasadzie dzieci muszą nauczyć się, że są w stanie wyrażać własne opinie. Co więcej, jeśli nie chcą czegoś zrobić, powinny być w stanie odmówić, nie odczuwając przy tym poczucia winy.
Jeśli nauczysz swoje dziecko asertywności, pomożesz mu zostać aktywną osobą, a nie pasywną. W ten sposób będzie w stanie obronić siebie i swoje ideały. Poza tym nie będzie musiało narzucać nikomu swoich idei i nie pozwoli, aby inni narzucali mu swoje przekonania.
“Jeśli nie możesz mieć empatii i działających związków, to bez względu na to, jak mądry jesteś, nie dotrzesz zbyt daleko.”
-Daniel Goleman-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
De Lestrade, A., Docampo, V. (2020). La Gran Fábrica De Las Palabras. Girona: Tramuntana Editorial.