Co zrobić, gdy ranią Cię inni?

Co zrobić, gdy ranią Cię inni?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2021

Intensywny ból wymusza na Tobie działanie. Kiedy orientujesz się, że jesteś atakowany i ranią Cię inni, możesz chcieć się bronić. Jednak powinieneś przemyśleć całą sytuację, aby wybrać jak najlepszą reakcję na takie złożone zdarzenia.

Kiedy ranią Cię inni, często doświadczasz mieszanych uczuć. Może pojawiać się między innymi smutek, złość lub rozczarowanie. Co więcej, czasami nawet odczuwasz poczucie winy i zakładasz, że ponosisz odpowiedzialność za ból, który czujesz z powodu czegoś, co zrobiłeś w przeszłości.

Ponadto, kiedy ranią Cię osoby, które kochasz, ból jest jeszcze bardziej intensywny i może wywołać prawdziwe cierpienia psychiczne. Jednak powinieneś pamiętać, że w każdej złożonej sytuacji najlepiej jest zachować spokój, aby nie działać zbyt pochopnie i wszystkiego nie pogorszyć.

Właśnie dlatego powinieneś spokojnie przeanalizować to, co się stało. Musisz zadać sobie pytania, które pomogą Ci lepiej stawić czoła każdej sytuacji. Oto pięć z nich.

“Zranić przeciwnika to zranić siebie. Kontrolować agresję bez zadawania ran to Sztuka Pokoju.”

-Morihei Ueshiba-

Rozmyślająca kobieta

Czy osoba, która Cię zraniła, rozumie sytuację?

Kiedy czujesz się zraniony, dość często oceniasz osobę, która zadała Ci ból, w sposób jednostronny. Możesz obwiniać za jej zachowanie brak wartości lub pragnienie wyrządzenia Ci krzywdy. Co więcej, w danej chwili zapewne uznajesz zadany Ci ból za większy niż jest w rzeczywistości.

Właśnie dlatego zawsze warto zapytać siebie samego czy ta osoba zdaje sobie sprawę z tego, co robi. Czy rzeczywiście chciała Cię zranić? A może po prostu nie przemyślała swojego zachowania? Czy było ono kalkulowane, a może impulsywne? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc Ci zrozumieć to, co się zadziało.

Czy ten ktoś ma problem lub wadę, która tłumaczy jego zachowanie?

Musisz przeanalizować kontekst, w którym doszło do danego wydarzenia. Na przykład zachowanie, które pojawia się w trakcie złożonej sytuacji, całkowicie różni się od tego z codziennej sytuacji. Ponieważ niektóre naciski i trudności mogą sprawić, że dana osoba będzie zachowywała się inaczej niż zazwyczaj.

Z drugiej strony może zdarzyć się tak, że dana osoba ma tendencję do powtarzania tego rodzaju zachowania. W takim przypadku można to przypisać wadzie charakteru. Czy rozumiesz tą wadę? Czy dana osoba jest jej świadoma i próbowała ją pokonać? I czy choćby w najmniejszym stopniu jej się to udało?

Jeśli będziesz w stanie odpowiedzieć na te pytania, możesz zyskać lepsze zrozumienie tego dlaczego ranią Cię inni.

Czy zaprzeczają sobie albo przesadzają?

Trzeba koniecznie wystrzegać się wpadnięcia w pułapkę robienia z siebie ofiary i uznawania innych za swoich prześladowców. Poza tym nie powinieneś pozwolić sobie na myślenie, że tylko Ty ponosisz odpowiedzialność za czyjeś niedorzeczne działania. Musisz osiągnąć równowagę.

Zapytaj siebie czy osoba, która Cię rani, ma tendencję do zaprzeczania sobie. Czy co chwilę zmienia swoje zachowanie? Warto również zastanowić się czy powody, które stoją za jej zachowaniem, bazują na tym, że postrzegają daną sytuację w przesadzony sposób.

Jak się czujesz, gdy ranią Cię inni i jak możesz to okazać?

Powyższe pytania były wycelowane w obudzenie Twojej empatii dla innych osób. Innymi słowy, pomogą Ci postawić się na ich miejscu i postarać się zrozumieć ich powody, motywacje oraz ograniczenia. Mimo tego ważne jest również, abyś zastanowił się nad sobą samym i zidentyfikował swoje własne emocje.

Jeśli osoby, które Cię ranią, są dla Ciebie ważne, warto zastanowić się nad tym w jaki sposób możesz im powiedzieć co robią. Pamiętaj, że nie powinieneś robić to w taki sposób, który będzie ich ranić. Właśnie dlatego najlepiej będzie powiedzieć im o tym, co czujesz, nie oceniając w jakikolwiek sposób ich zachowania.

Smutna kobieta - co robić, gdy ranią Cię inn?

Co możesz zrobić, aby upewnić się, że to na Ciebie nie wpłynie?

Jeśli zostałeś zraniony, możesz potrzebować czasu, aby rana się zaleczyła. Co więcej, może ona wpłynąć na Twoją pracę, relacje z innymi osobami, a nawet na Twoje nawyki żywieniowe i sen.

Inteligentny sposób radzenia sobie z takimi sytuacjami polega na nie pozwalaniu, aby wpływały one na Ciebie bardziej niż to konieczne. Właśnie dlatego powinieneś znaleźć sposób na poradzenie sobie z tymi emocjami, ponieważ potrzebujesz odzyskać swoją równowagę emocjonalną.

Możesz to osiągnąć idąc na przyjemny spacer, robiąc coś interesującego lub prowadząc zdrową rozmowę.

Jeśli zostałeś zraniony, to piastowanie w sobie cierpienia lub planowanie zemsty w niczym Ci nie pomoże. Musisz przejąć kontrolę nad sytuacją i zarządzać ją w rozsądny sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Burgos, O. R. (2012). Daños al proyecto de vida. Buenos Aires: Astrea.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.