Co cechuje samowystarczalne osoby?

samowystarczalne osoby

Samowystarczalne osoby nie są zimne ani obojętne. Ufają sobie samym, nie boją się samotności i nie polegają na nikim, gdy podejmują własne decyzje. To cenna cecha, którą może rozwinąć w sobie każdy z nas.

Samowystarczalne osoby stanowią mieszankę zdrowego poczucia własnej wartości i niezależności. Podejmują własne decyzje i nie są zależne od innych. Co więcej, nie boją się samotności. Jednak cecha, która wybija się u taki osób na pierwszy plan, to swoboda myśli.

To ciekawe, że kiedy myślimy o “samowystarczalności”, to do głowy przychodzi nam postać kogoś, kto nikogo nie potrzebuje i może przetrwać zupełnie sam. Jednak termin ten w rzeczywistości obejmuje wiele konstruktów psychologicznych.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu założeniu, aby umożliwić jego lepsze zrozumienie, pozbycie się stereotypów oraz włączenie go do Twojego repertuaru rozwoju osobistego.

W końcu założenie to nie jest tożsame z obojętnością. Nie chodzi w nim o zostanie odludkiem, który nie potrzebuje nikogo ani niczego. Samowystarczalność to sztuka wierzenia w samego siebie.

“Ja sama dbam o siebie. Im samotniejsza jestem, im mniej będę miała przyjaciół i oparcia, tym bardziej strzec będę własnej godności.”

-Charlotte Brontë-

Kobieta patrząca na morze

Samowystarczalne osoby: pięć głównych cech

Ekolog John Seymour to guru samowystarczalności. Stworzył ruch, który w latach 60. i 70. zainspirował tysiące osób do wprowadzenia zmian w swoim stylu życia. Jego książka The Self-Sufficient Life and How to Live It zachęcała ludzi do wprowadzania rewolucyjnych zmian.

Znacząca część tej transformacji polegała na porzuceniu biur i fabryk oraz przeniesieniu się na wieś. Doprowadziło to do pojawienia się alternatywnych społeczności osób prowadzących ruch środowiskowy w Zjednoczonym Królestwie.

To sprawiło, że te setki kobiet i mężczyzn (zazwyczaj bardzo młodych) odkryło, że samowystarczalność wymaga dużego wysiłku.

Życie poza systemem i z uprawy własnej ziemi nie było łatwe. Jednak wiele osób zorientowało się, że chociaż taki styl życia nie pozwala osiągnąć samowystarczalności ekonomicznej, to pomaga im osiągnąć samowystarczalność psychologiczną. Innymi słowy, nauczyli się myśleć samodzielnie i przyjmować bardziej krytyczną perspektywę.

Czytaj dalej, aby poznać inne cechy samowystarczalnych osób.

Bezpieczeństwo i satysfakcja

Dzieci są całkowicie zależne od swoich rodziców. Właśnie dlatego ludziom często trudno jest nauczyć się samodzielności i troszczyć się o siebie pod względem emocjonalnym, społecznym i finansowym.

Często przez większość życia odczuwamy przywiązanie do wielu bliskich nam osób. Zyskanie pełnej niezależności we wszystkich aspektach zakłada rozwój zdrowej pewności siebie.

Gdy dowiesz się do czego jesteś zdolny, będziesz odczuwał satysfakcję z tego kim jesteś, ze względu na Twój potencjał i wartość. Wszystko to przenika Twoją miłość do samego siebie, cechę, która odgrywa kluczową rolę u samowystarczalnych osób.

Samowystarczalne osoby czują, że tylko one są odpowiedzialne za swoje życie

Takie osoby definiuje niezaprzeczalna podstawa: lubią zarządzać własnym życiem. Co to oznacza? Zakłada to, że nie pozwalają innym podejmować za nich decyzji. Nie są zależni od tego, co robią inni, co mówią lub w jaki sposób oczekują, że będą szli przez swoje życie.

Co więcej, niechętnie spełniają oczekiwania innych ludzi. Na każdym etapie swojego życia ograniczają się do swoich własnych pragnień, osobistych celów i aspiracji. Poza tym przyjmują na siebie odpowiedzialność za własne błędy i porażki oraz uznają je za lekcje życia.

Posiadają inteligencję emocjonalną

Jedna z najbardziej wyjątkowych cech samowystarczalnych osób to fakt, że zazwyczaj spędzają dużo czasu sam na sam. Ten kontakt z ich własną samotnością pozwala im uczyć się panować nad swoimi emocjami.

Znajomość samych siebie, która przenika ich do głębi, łączy się z ich umiejętnością zarządzania emocjami, racjonalizowania myśli i regulowania zachowań. Ich inteligencja emocjonalna napędza egzystencjalne samozadowolenie, które często występuje u samowystarczalnych osób.

Samowystarczalne osoby koncentrują się na tym, co mogą kontrolować i akceptują to, czego nie mogą

W niezależności chodzi o przejęcie kontroli nad swoim życiem i możliwością wyboru własnej ścieżki. Właśnie to definiuje taki typ osobowości. Samowystarczalne osoby wiedzą, że wiele rzeczy znajduje się poza ich kontrolą i umiejętnością kontrolowania tego, co ich otacza.

Rozczarowania, utraty, kryzysy i zrządzenia losu to niektóre z sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jednak samowystarczalne osoby akceptują je, wiedzą jak stawiać czoła przeciwnościom losu i zawsze starają się przetrwać każde okoliczności.

Kobieta oglądająca zachód słońca

Nie są zimne ani obojętne i szczerze cenią autentyczność

Niektórzy uważają, że samowystarczalne osoby są zimne i obojętne. Jednak nie jest to prawda. Takie osoby cenią uczuciowość, ale są ostrożne odnośnie tego z kim nawiązują relacje.

Cenią autentyczność, szczerą uczuciowość, prawdziwą przyjaźń i wzbogacanie sojuszy, które nie ograniczają ich własnej wolności. Poza tym takie osoby nie muszą udowadniać nikomu niczego i cieszą się więziami, które pielęgnują. Przede wszystkim szczerze szanują samych siebie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • van den Toren, S.J., van Grieken, A., de Kroon, M.L.A. et al. Young adults’ self-sufficiency in daily life: the relationship with contextual factors and health indicators. BMC Psychol 8, 89 (2020). https://doi.org/10.1186/s40359-020-00434-0
Scroll to Top