Ciche przywództwo: inspirowanie zarządzania

Ciche przywództwo: inspirowanie zarządzania

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2021

Może Ci się wydawać, że słowo “cichy” kompletnie nie pasuje do przywództwa. Jednak w przyszłości stanie się ono bez wątpienia niezwykle ważne. Ciche przywództwo zakłada, że dobry lider jest szczery, empatyczny, pełen refleksji, spostrzegawczy i wierzy w potencjał oraz umiejętności swoich pracowników.

Ciche przywództwo zyskuje coraz większą popularność pośród osób na stanowiskach dyrektorów, a nawet przywódców autorytarnych. Nie ma już szefów, którzy dawali polecenia i ustalali własną dynamikę pracy.

Rządy żelaznej pięści, które cechowały takich przedsiębiorców jak Henry Ford czy Steve Jobs zaczynają zanikać, a ich miejsce zajmują nowe podejścia filozoficzne.

Postaci dzisiejszych przywódców należy sformułować na nowo z powodu kryzysu światowego. Obecny scenariusz, pełen niepewności i niestabilności, wymaga innego rodzaju zarządzania, które może wzbudzać pewność.

Co więcej, managerowi i szefowie mający tendencję do cichego przywództwa posiadają określone cechy, które potrafią inspirować innych.

Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, taktyki wywierania dużej presji oparte na całkowitej dominacji i braku elastyczności stają się przestarzałe w profesjonalnych organizacjach. Potrzeba większych ilości entuzjazmu, a nie lęku.

Tym samym bardziej pokorni i mniej narcystyczni liderzy mogą pomóc popchnąć do przodu różne projekty sprawiając, że zespoły pracowników będą czuły się komfortowo i odczuwały jedność typową dla dążenia do osiągnięcia wspólnego celu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego nowego trendu.

“Przywódca to ktoś, kto zna drogę, kroczy drogą i pokazuje drogę.”

-John C. Maxwell-

Mężczyzna na skale

Ciche przywództwo a autorytarne i wertykalne przywództwo

Cichy przywódca nie jest cichy, wycofany lub niewidoczny w firmie. Takie osoby definiuje sposób, w jaki się zachowują i działają w swoim środowisku pracy.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, należy sformułować na nowo zanikający typ przywództwa, ponieważ nie jest ono tak skuteczne, jak wydawało się większości osób.

Porażki wielu firm biorą się z osobowości zarządzania wyższego szczebla. Nie tak dawno podczas awansów brało się pod uwagę ekstrawersję, charyzmę, taktyki radzenia sobie z dużą presją, dominację, itp. Jednak klasyczny model wertykalnego i autorytarnego przywództwa doprowadził jedynie do strat na wszystkich poziomach:

  • Autorytarny przywódca zaszczepia w firmie chroniczny stres i brak satysfakcji.
  • Utrudnia również rozwój pracowników. Tym samym kapitał ludzki rozrzedza się, a zespoły pracowników nie są w stanie pokazać swojego potencjału, ponieważ brakuje im autonomii.

Jednak zmienia się to wraz z nadejściem cichego przywództwa. Dzieje się tak, ponieważ klimat w pracy, który promuje “ciche” zarządzanie na najwyższym szczeblu, bazuje na zaufaniu i empatii. Polega na postrzeganiu pracownika jako sprzymierzeńca, który pomoże osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Cechy cichego przywództwa

Sekret odnoszącego sukcesy przywódcy bierze się z posiadania oddanych popleczników. Innymi słowy, każdy manager, który chce rozpocząć swój projekt, musi mieć osoby, które w niego wierzą. Osiągnięcie tego wcale nie jest takie łatwe.

Ciche przywództwo ma inspirować poprzez pokorę i kompetencję oraz wzbudzać chęć samodoskonalenia się i innowacyjność poprzez zaufanie.

Oto kilka cech, które definiują cichych przywódców.

Ciche przywództwo polega na zaangażowaniu w ludzi w takim samym stopniu jak w projekt

Dobry lider nie tylko ma listę krótko- i długoterminowych celów. Ludzie znajdujący się na szczycie firmy wiedzą, że żadne z tych aspiracji nie będą możliwe do spełnienia bez pracowników i zespołów.

Właśnie dlatego pierwszy wymiar, który definiuje ciche przywództwo, to zaangażowanie w kapitał ludzki, świadomość tego, że inwestowanie w ludzi może zadecydować o tym, jak radzi sobie każda firma. Stworzenie pełnego szacunku, innowacyjnego i wspierającego środowiska pod względem stymulacji, motywacji i szacunku pozwala firmie odnieść sukces.

W delegowaniu chodzi o zaufanie

Delegowanie odpowiedzialności to jedna z podstaw każdego środowiska zawodowego. Nie świadczy jedynie o uznaniu ze strony lidera, ale również o pokładaniu zaufania w tym, że wszystkie zespoły będę ze sobą rywalizowały. Widać więc, że chodzi w nim o rozpoznanie wyjątkowego potencjału każdego pracownika.

W ten sposób lider nie będzie musiał być zawsze obecny na każdym kroku i podczas każdej decyzji. Tym samym delegowanie to talent składania odpowiedzialności na barki swoich pracowników, ponieważ ma się już świadomość, że mogą oni dokonać wspaniałych rzeczy.

Doświadczeni liderzy stosują pokorę i empatię

Badania takie jak to przeprowadzone przez dr Svetlanę Holt i dr Joan Marques z Uniwersytetu Woodbury w Kalifornii przypominają o skutkach “psychopatii korporacyjnej“. Psycholog Robert Hare zdefiniował ją kiedyś jako przemoc korporacyjną.

Strategia “żelaznej pięści” i autorytaryzm unieważniają produktywność oraz dobre samopoczucie całego kapitału ludzkiego firmy.

Z kolei empatia i pokora są w stanie zmienić obowiązujący obecnie paradygmat. Co więcej, należy do tego zachęcać. Ciche przywództwo integruje te dwa wymiary i pomaga je stosować każdego dnia w środowisku pracy.

Kobieta w biurze na tle panoramy

Spokój i refleksja w chaosie

Każdy przywódca, który nie jest przyzwyczajony do sytuacji wypełnionych niepewnością, kryzysem, a nawet chaosem, nie rozwinął się jeszcze w świecie biznesu. Ciche przywództwo jest jak bycie laską bambusa pośród burzy. Jest ona w stanie stawić czoła burzy, dostosować się do niej i rosnąć wraz z nią.

Przywództwo takich liderów bierze się z ciszy kogoś, kto obserwuje z namysłem i kto nauczył się zarządzać swoimi emocjami i być wytrwałym. Co więcej, taka pozycja i nastawienie w obliczu trudności stanowi źródło inspiracji dla całej firmy.

Ciche rewolucje odniosły sukces w przeszłości

I w końcu ludzie byli przyzwyczajeni do ekstrawertycznego rodzaju przywództwa, które sprawia, że czują się niekomfortowo. Jednak na kartach historii zapisało się wiele osób, które zmieniły świat ze swojej bardziej dyskretnej, a nawet cichej pozycji.

Do tego opisu idealnie pasują Gandhi i Rosa Parks, ponieważ ich introwersja jest dość typowa dla cichego przywództwa. Chociaż nie robili zbyt dużego hałasu, to inspirowali innych.

To może Cię zainteresować ...
Przywództwo emocjonalne według Daniela Golemana
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Przywództwo emocjonalne według Daniela Golemana

Przywództwo emocjonalne to sposób kierowania zespołem. Bazuje na odwoływaniu się do emocji osób, wobec których jest stosowany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Holt, Svetlana & Marques, Joan. (2012). Empathy in Leadership: Appropriate or Misplaced? An Empirical Study on a Topic That is Asking for Attention. Journal of Business Ethics. 105. 95-105. 10.1007/s10551-011-0951-5.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.