Trzy instynkty, które prawie nigdy Cię nie zawodzą

Droga i instynkty

Skąd o tym wiedziałeś?” “To był instynkt”. Czy te słowa brzmią znajomo? Chociaż instynkty są rzekomo niewytłumaczalnymi siłami, które należą do królestwa zwierząt, ludzie też je mają. Może w większym, mniejszym lub większym stopniu, ale oni tam są, przykucnięci nisko, czekając, by wkroczyć do akcji.

Może powodem tego jest to, że pochodzimy od zwierząt i zostały nam po nich pewne ślady ich wzorców złożonego zachowania. Instynkty są aktywowane w określonych sytuacjach w odpowiedzi na bodźce, a my nie jesteśmy w stanie ich uniknąć ani przeanalizować.

Wszyscy polegamy na nich już od momentu poczęcia. Dzięki instynktowi przetrwania możemy zareagować na atak lub niebezpieczeństwo. Kiedy grozi nam krzywda, włącza się nam alarm, a nasze instynkty przejmują kontrolę nad poleceniami mózgu. Przestajemy działać w sposób racjonalny i emocjonalny.

Jak możemy sklasyfikować te działania? Cóż, także instynktownie. Zasadniczo reagujemy szybko, aby uchronić się przed wszystkim, co mogłoby nas skrzywdzić. Tak więc instynkt jest odpowiedzią, która pochodzi z naszego wnętrza. My sami nie myślimy o nim ani nie odczuwamy tego. Po prostu działamy.

Światło w mózgu

Istnieje ważna różnica między instynktem a intuicją, ponieważ ta ostatnia nie zawsze rozwija się u wszystkich (choć może gdzieś jest uśpiona). Intuicja to umiejętność natychmiastowego zrozumienia, poznania lub postrzegania czegoś.

Jeśli porównamy się do naszych przodków sprzed tysięcy lat, zdamy sobie sprawę, że „uciszyliśmy” wewnętrzne głosy instynktów. Może dlatego, że teraz staramy się być racjonalnymi i/lub emocjonalnymi ludźmi.

Dzisiejsze społeczeństwo nie daje instynktom uznania, na które zasługują. Są one uważane za zwierzęce, cechy tych stworzeń, które nie rozumieją różnych rzeczy lub nie wiedzą, jak się wyrazić. Ale tak nie jest! W szczególności istnieją pewne instynkty, których nie należy ignorować…

1. Poczucie zagrożenia

Może poczułeś ukłucie w klatce piersiowej lub uczucie niepokoju, którego nie zrozumiałeś na początku. Może niedługo potem zareagowałeś wystarczająco szybko, by nie zostać potrąconym przez samochód lub potknąć się na ulicy.

Czy myślisz, że to przeznaczenie? Szczęście? Właściwie stało się tak dlatego, że chroniły Cię Twoje instynkty. Dobrze jest zwracać uwagę na sygnały, które wysyła do Ciebie Twoje ciało. Nie zapominaj, że nieświadomość ma zdolność dostrzegania niebezpieczeństwa, której nie ma Twój świadomy umysł i zmysły.

Kobieta na klifie

2. Pierwsze wrażenia

“– Ta dziewczyna działa na mnie w niewłaściwy sposób.” “Dlaczego?” – “Nie wiem, ale jest w niej coś, co mi się w niej nie podoba.” Nie chodzi o to, że jesteś złą lub uprzedzoną osobą, po prostu w tym momencie instynkt (lub intuicja) wysłał Ci wiadomość, której nie powinieneś ignorować.

Pierwsze wrażenia pojawiają się również w przypadkach, gdy naprawdę lubisz kogoś, kogo właśnie poznałeś (i nie mówię o miłości od pierwszego wejrzenia, to co innego). Ten podstawowy i niewytłumaczalny proces jest przydatny na przykład, aby wiedzieć, komu ufać.

Jeśli nie opiera się na stereotypie lub uprzedzeniu, ten instynkt może być bardzo przydatny w wykrywaniu niebezpiecznych ludzi.

3. Decyzje

Co minutę podejmujemy decyzje. Niektóre są łatwiejsze, podczas gdy inne wymagają czasu. Kiedy musisz podjąć decyzję, która naprawdę zmieni sens Twojego życia, nie wątp w swój instynkt. Ta sugestia może brzmieć trochę prymitywnie, ale naprawdę będzie dla ciebie cenna.

Na koniec musimy zadać sobie pytanie, czy instynkt i intuicja są wiarygodne. Czasami możemy się mylić i powinniśmy być uważni, aby wiedzieć, kiedy naprawić nasze błędy. Ale możemy też popełnić błąd, jeśli nadmiernie racjonalizujemy rzeczywistość.

Badania wykazały, że w 90% przypadków uwzględnienie tego, co irracjonalne, zapewnia sukces. Zawsze możemy przeprowadzić własne eksperymenty, aby określić skuteczność naszych instynktów.

Co o tym myślisz? Zaakceptujesz wyzwanie?

Scroll to Top