Czy znasz siebie tak dobrze, jak myślisz? Może tak nie być. Może uznajesz za swoje pewne aspekty osobowości, które tak naprawdę cię nie definiują. Istnieje nawet możliwość, że nie doceniasz swojej własnej skuteczności, a nawet swojego potencjału.
Jest nawet bardzo możliwe, że zmieniłeś się tak bardzo w ostatnich latach, że nie jesteś świadomy tego, jak się rozwijasz. Może nie wiesz, dlaczego reagujesz właśnie w taki sposób w pewnych sytuacjach.
Psychiatra Thomas Szasz zwrócił uwagę, że ludzie mają obsesję na punkcie „odnajdywania” siebie, podczas gdy w rzeczywistości zawsze jesteśmy w procesie tworzenia. Nie jesteśmy stabilnymi bytami, które trzeba rozszyfrować jak ktoś, kto rozwiązuje zagadkę.
Istoty ludzkie to istoty podlegające ciągłym zmianom, które zachowują pewne esencje, pewne mniej lub bardziej stabilne właściwości. Dlatego właściwe pytanie być może brzmi: czy znasz siebie teraz, w tym momencie
W ten sposób, nawet jeśli spróbujemy dokonać przeglądu, rewizji własnego wnętrza, aby odkryć, co jest w nas, najprawdopodobniej napotkamy wiele wyzwań. Czasami nawet nasz umysł może nas zdradzić. Mózg lubi udzielać nam nieco mylących wyjaśnień na temat naszej osobowości.
Może nam na przykład powiedzieć, że jesteśmy nieco omylni, a nawet niepewni siebie. Chociaż czasami, gdy życie wystawia nas na próby, okazuje się, że reagujemy w niezwykły sposób…
5 znaków, że może nie znasz siebie tak dobrze, jak myślisz
Wszyscy mamy takie ślepe punkty. To znaczy, że istnieją mechanizmy psychologiczne, które uniemożliwiają nam zobaczenie siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy. Czasami nasz umysł jest wypełniony mechanizmami obronnymi, które chronią nas samych, ale utrudniają postrzeganie rzeczy takimi, jakie są.
Możemy na przykład zaprzeczać, że jesteśmy ludźmi niepewnymi siebie, mówiąc sobie, że faktycznie mamy ostrożną i powściągliwą osobowość.
Oznacza to, że czasami maskujemy jakieś cechy charakteru w ramach mechanizmu samoobrony i robimy to nieświadomie. Co więcej, postaci takie jak dr David Dunning, autor słynnej teorii efektu Dunninga-Krugera, zwracają uwagę, że każdy z nas wzmacnia pewne narracje o sobie, którym nikt nie może zaprzeczyć.
Takie zaprzeczenie podważyłoby bowiem naszą własną wartość i poczucie własnej wartości.
Z drugiej strony badania takie przeprowadzone przez Costę i McCrae przypominają nam, że cechy naszej osobowości zaczynają się stabilizować około 30 roku życia. Od tego wieku wszyscy definiujemy się według mniej lub bardziej stałego wzorca naszego sposobu bycia.
Jednak, jak wyjaśnia ta praca, czasami pewne doświadczenia i wydarzenia mogą zmienić niektóre z tych cech. Jak więc możesz sprawdzić, czy znasz siebie tak dobrze, jak ci się wydaje? Aby się tego dowiedzieć, możemy zastanowić się nad serią pytań. Analizujemy je poniżej.
1. Czujesz się zagubiony i nawet dzisiaj nie wiesz, czego chcesz
Wszyscy czuliśmy się zagubieni w pewnym momencie naszego życia. Jednak prędzej czy później lepiej precyzujemy nasze wartości i cele, przeformułujemy nasze cele i wtedy to się dzieje. Znajdujemy nowy kierunek.
Co się jednak dzieje, jeśli spędziłeś znaczną część swojego życia, nie wiedząc tak naprawdę, czego chcesz, czego oczekujesz i czego szukasz… Może powinieneś wykonać bardzo potrzebne ćwiczenie introspekcyjne.
- Aby wiedzieć, kim jesteś, zadaj sobie pytanie, czego chcesz i czego oczekujesz od swojego życia.
2. Do dziś nie rozumiesz, dlaczego podejmujesz określone decyzje
Aby wiedzieć, czy znasz siebie tak dobrze, jak myślisz, oceń decyzje podjęte w twoim życiu do chwili obecnej. Jeśli tak naprawdę nie wiesz, jak dotarłeś tam, gdzie jesteś, jeśli nie rozumiesz, dlaczego pewne rzeczy ci się przytrafiły, może nadszedł czas, aby się zatrzymać.
Kiedy jakaś osoba nie zna swoich potrzeb i pragnień, po prostu daje się prowadzić życiu. Kiedy jednak inni decydują za ciebie, dzieje się tak dlatego, że ciągle nie wiesz, kim jesteś i czego tak naprawdę chcesz.
- Natomiast osoba, która wie, kim jest i czego chce, wie również, że jej decyzje wyznaczają jego bieg życia.
3. Nie znasz siebie tak dobrze, jak myślisz, jeśli akceptujesz to, co mówią o tobie inni.
Pomyśl o tym przez chwilę. Każdy, kto pozwala, by inni na niego wpływali i potwierdza to, co mówią o nim inni, nie wie jeszcze, kim naprawdę jest. Ponieważ kiedy znasz siebie dogłębnie, nie zwracasz uwagi na to, co inni mogą powiedzieć lub skomentować na twój temat.
- Samopoznanie daje nam pewność siebie. Etykiety, które chce nam przykleić nasze otoczenie, nie definiują nas.
4. Szukasz odpowiedzi na zewnątrz, a nie wewnątrz
Nie dopasowywanie się do swoich potrzeb, niezrozumienie, dlaczego tak się czujesz, obarczanie innych odpowiedzialnością za swoje frustracje… Cała ta dynamika określa osobę, która zawsze “wyrzuca piłki na zewnątrz”, ponieważ nie zna siebie na tyle, na ile zasługuje i potrzebuje.
Czasem na przykład zrzucamy na barki innych obowiązek uszczęśliwiania nas, rozwiązywania naszych problemów. Tymczasem to wszystko leży w gestii naszej własnej odpowiedzialności.
- Wszystko, czym jesteś i czego potrzebujesz, jest w tobie. Kiedy naprawdę znasz siebie, bierzesz odpowiedzialność za swoje życie. A następnie zmuszasz się do dbania o siebie, rozumienia swoich emocji, szukania dobrego samopoczucia bez polegania na innych.
5. Zapominasz o swoich priorytetach i skupiasz się na priorytetach innych ludzi
Aby się dowiedzieć, czy znasz siebie tak dobrze, jak myślisz, zastanów się, jakie są Twoje priorytety. Kiedy już będzie to dla Ciebie jasne, zadaj sobie pytanie, czy się nimi zajmujesz.
Czasami zdarza się nam, że kiedy nie bardzo wiemy, kim naprawdę jesteśmy, kierujemy nasze serca, oczy i naszą uwagę na innych ludzi, naszego partnera, naszą rodzinę, naszych przyjaciół… Zdajemy się na nich i dajemy się im prowadzić.
W końcu, nie zdając sobie z tego sprawy, przeistaczamy się w drugorzędne osoby na scenie naszego własnego życia. Niewiele jest rzeczy równie niebezpiecznych.
- Jeśli chcemy być bohaterami własnej historii, musimy pracować nad samopoznaniem. Wiedza o tym, kim jesteśmy, pozwala nam pamiętać, jakie są nasze priorytety, aby dotrzeć tam, gdzie chcemy być.
Podsumowując, ćwiczenie z wiedzy o tym, kim jesteśmy, jest praktyką, w którą powinniśmy stosować się na co dzień. To podróż, która nigdy się nie kończy, ponieważ wzrastanie to dojrzewanie, czasami zmiana.
To rozwijanie siebie w pełnej wolności, aby zawsze być w zgodzie z naszym wewnętrznym głosem. Już dziś zadaj więc sobie pytanie, czy znasz siebie…
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Ardelt, M. (2000). Still Stable after All These Years? Personality Stability Theory Revisited. Social Psychology Quarterly, 63(4), 392-405. Retrieved March 14, 2021, from http://www.jstor.org/stable/2695848
- Oh, I.-S., Wang, G., & Mount, M. K. (2011). Validity of observer ratings of the five-factor model of personality traits: A meta-analysis. Journal of Applied Psychology, 96(4), 762–773. https://doi.org/10.1037/a0021832