Dorośli również miewają napady złości

Dorośli także mogą mieć napady złości, zwłaszcza gdy są przytłoczeni emocjami, takimi jak złość, smutek i zazdrość.

Dorośli również miewają napady złości

Kiedy słyszysz słowa „napady złości”, prawdopodobnie wyobrażasz sobie 2 lub 3-letnie dziecko leżące na ziemi i krzyczące. Jednak dorośli również mają napady złości. Czasami gubią się w swoich emocjach. W szczególności emocje, takie jak frustracja, zazdrość i rozczarowanie.

Zgodnie z behawioryzmem, obszarem psychologii, który bada ludzkie zachowania oparte na bodźcach i reakcjach, napady złości są wyraźnie zachowaniami nieprzystosowanymi. Głównie dlatego, że do niczego nie prowadzą.

Jednak fakt, że nie prowadzą do niczego konkretnego (lub niczego naprawdę użytecznego), nie oznacza, że te zachowania nie mają żadnego znaczenia. Wręcz przeciwnie, te emocjonalne napady złości przekazują bardzo bogatą treść.

„Podążaj za głosem serca, ale weź ze sobą mózg.”

– Alfred Adler –

W wieku od dwóch do czterech lat napady złości są normalną częścią rozwoju emocjonalnego dziecka. To nic innego jak wyzwanie, z którym każda matka i ojciec muszą nauczyć się radzić sobie spokojnie i skutecznie.

Czasami zapominasz, że samo dorastanie i stawanie się dorosłym nie daje automatycznie zdolności i dojrzałości do rozpoznawania i kontrolowania swoich emocji.

Do tego stopnia, że możemy bezbłędnie powiedzieć, że w Twoim życiu jest wielu dorosłych, którzy mają inteligencję emocjonalną na poziomie 3-letniego dziecka. Najczęściej w dzieciństwie nie mieli dobrego poczucia siebie samego.

Dorośli również mają napady złości

Prawdopodobnie nie mieli dostępu do odpowiedniej pomocy, aby ukierunkować i zrozumieć swój własny emocjonalny wszechświat. Dlatego często spędzają lata niosąc ten sam ciężar.

Dorośli również miewają napady złości

Napady złości lub wybuchy emocjonalne to przesadna reakcja na frustrującą sytuację. Na przykład dzieci zwykle wyrażają złość poprzez krzyki, płacz, kopanie i ogólną utratę kontroli emocjonalnej. Istnieją różne intensywności tych zachowań.

Jednak to, co jest zawsze obecne, to nieproporcjonalne zachowania i deficyt w komunikacji. Podobnie, istnieje pewien poziom niekompetencji, jeśli chodzi o zarządzanie emocjami i impulsami.

U dorosłych te napady złości nie powodują agresji fizycznej. Nie ma kopania, bicia ani gryzienia. Co więcej, w większości przypadków mogą one nawet pozostać niezauważone przez osoby z ich najbliższego otoczenia.

Spójrzmy na ten przykład. Claudia pracuje w kancelarii prawniczej i jest przyzwyczajona do sukcesu. Za każdym razem, gdy osiąga cel, otrzymuje premię. Jednak kiedy jej współpracownicy osiągnęli ten sam sukces, Claudia nie może tego znieść. Ale nie kładzie się na podłodze ani nie krzyczy. Właściwie nic nie mówi.

Claudia ogranicza się do pójścia do łazienki i płaczu. Jest tak dlatego, że nie może tolerować tego, że sukcesy jej towarzyszy w danym momencie przewyższają jej własne. W każdym razie zazdrość pożera ją w środku, a ona nie wie, jak sobie z tym radzić.

Dorośli również maja napady złości, ale nie należy do nich podchodzić pochopnie. Podobnie, jak przy napadach złości u dzieci, te wybuchy, jeśli są prawdziwe, nie mają na celu nikogo zmanipulować.

Przygnębiona kobieta

„Napady złości to przypadki, w których emocje osiągają nieznośną intensywność i muszą w jakiś sposób wyjść. To tak, jakby być uwięzionym we własnych emocjach i nie wiedzieć, co z nimi zrobić, gdy nie otrzymasz tego, czego chcesz.”

Jaka jest przyczyna napadów złości u dorosłych?

Nie wszyscy wyrażają swoje napady złości tak prywatnie, jak robi to Claudia. Równie często spotyka się ludzi, którzy nigdy nie wahają się przed zrobieniem sceny, gdy wyrażają swoją złość. Słychać krzyki, rzucają przedmiotami na ziemię.

A co najgorsze, pojawia się agresja, w której obecne są również obelgi i brak szacunku. Ale co kryje się za tymi wszystkimi zachowaniami?

Powiedzieliśmy to na początku. W większości przypadków napady złości są przejawem wyraźnej niedojrzałości emocjonalnej. Są wynikiem braku świadomości siebie, przez który dana osoba nie jest w stanie poradzić sobie z frustracjami i rozczarowaniami.

Jednak, jak każdy dobry profesjonalista, nie możemy ignorować innych przyczyn, aby uzyskać odpowiednią diagnozę.

  • Dorośli również miewają napady złości. Ale ci, którzy mają je regularnie, mogą mieć zaburzenie osobowości, chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, narcystyczne zaburzenie osobowości itp.
  • Przyczyną takiego zachowania może być również stres pourazowy.
  • Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą również wykazywać takie zachowania.

Jestem osobą dorosłą, która ma napady złości – co mogę zrobić?

Pomyślmy przez chwilę o Claudii. Postaw się na jej miejscu i napotkaj trudności z proszeniem o pomoc. Jak może komuś powiedzieć, że jej emocje wymykają się jej spod kontroli, gdy jej koledzy z pracy są doceniani, a ona nie? Jak może dać innym znać, że oprócz złości jest jej też wstyd? Wie, że nie powinna się tak czuć, ale nie wie, jak sobie z tym poradzić.

Kiedy jesteś dorosły, bardzo trudno jest mówić o zazdrości i frustracji, jakie wywołują w Tobie pewne sytuacje. Jednak nic nie może być lepsze niż podjęcie tego kroku i poproszenie o profesjonalną pomoc. Będziesz czuć się bardziej kompetentny, bezpieczny i wolny.

Zastanówmy się teraz nad serią strategii, które mogą Ci pomóc w takich przypadkach. Są to proste wskazówki, dzięki którym możesz poprawić swoją zdolność do samokontroli, zamiast karmić swoje zachowanie, gdy tylko pojawią się te emocje.

Kroki, aby lepiej radzić sobie z napadami złości

Sprawdź swoje oczekiwania

Jeśli dorośli również mają napady złości, dzieje się tak dlatego, że czasami mają nierealistyczny pogląd na pewne sytuacje. W szczególności oczekują pewnych wyróżnień, wsparcia, korzyści lub osiągnięć, które są nieracjonalne.

Nie hamuj negatywnych emocji ani nie pozwól im wybuchnąć: kieruj je w konstruktywny sposób

Za każdym razem, gdy doświadczasz jakiejś frustracji, pozwól jej objawić się w inny sposób.  Żadnego krzyku, żadnych łez, żadnego gniewu. Znajdź pomocny sposób, w jaki możesz to zamanifestować: porozmawiaj z kimś, uprawiaj sport, maluj, pisz itp.

Zidentyfikuj kluczowe sytuacje, które wywołują Twoje napady złości

Może to być na przykład zazdrość, nie otrzymanie tego, czego chcesz w pracy lub w związku.

Kiedy już zidentyfikujesz te sytuacje, popracuj nad nimi

Stwórz wewnętrzny dialog lub plan działania, aby działać w odpowiedni, dojrzały i emocjonalnie inteligentny sposób, gdy tylko znajdziesz się w danej sytuacji.

Rozładowanie złości

Podsumowując – teraz wiesz, że dorośli również mają napady złości. Co więcej, sam mogłeś to przeżyć przy którejś okazji. Dlatego jeśli jest coś, co z nich zapamiętałeś, to znaczy, że nie są one do końca przyjemne. Generują dyskomfort, tworzą bardzo niewygodne środowiska i nic na nich nie zyskują.

Czas więc popracować nad swoimi emocjami. Zapewnij sobie nowe możliwości i zasoby, dzięki którym poczujesz się bardziej kompetentny.

Scroll to Top