Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się na czym polega bezsenność cyfrowa. Wiele osób zanim położy się do łóżka używa komórek i komputerów. W efekcie mają duży problem z zaśnięciem.
Wszystko dlatego, że urządzenia elektroniczne emitują niebieskie światło, które wpływa na nasz mózg, prowadząc do zmniejszenia wydzielania melatoniny, hormonu, który mówi organizmowi, że nadszedł czas na sen. Ten fenomen jest znany jako bezsenność cyfrowa.
To schorzenie, które wywiera wpływ na sen. Może sprawiać, że dana osoba będzie mniej spała lub jej sen będzie miał gorszą jakość. Bezsenność cyfrowa występuje nie tylko z powodu światła i ekranów. Wiąże się także z trudnościami z całkowitym odcięciem się od naszych codziennych problemów.
Nadmiernie pobudzony mózg wywołuje bezsenność cyfrową
Wiele osób sprawdza swoje telefony tuż przed pójściem spać. Sporo z nich robi to również kiedy budzą się w środku nocy. Poza tym rzucenie okiem na telefon to jedna z pierwszych rzeczy, jakie każdy z nas robi po przebudzeniu.
To oznacza, że nie jesteśmy w stanie oderwać się od technologii, mediów społecznościowych lub pracy, gdy powinniśmy odpoczywać.
Nadmiar ekranów, obrazów i nadaktywności wywoływany przez Internet nadmiernie stymuluje mózg. To sprawia, że układ nerwowy zaczyna wysyłać sygnały sprzeczne z tym, czego organizm potrzebuje w środku nocy.
Bezsenność cyfrowa i światło bijące z ekranów
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sztuczne światło wydzielane przez takie urządzenia jak komórki, laptopy i tablety, to jedna z najczęstszych przyczyn bezsenności cyfrowej. Dzieje się tak, ponieważ niebieskie światło zaburza wydzielanie melatoniny.
Ten hormon powinien zacząć być wydzielany przynajmniej godzinę przed tym jak zaśniemy. Jednak niebieskie światło zmienia jej produkcję, przez co jest nam trudniej zasnąć. Niektóre urządzenia, takie jak elektroniczne czytniki książek, których ekrany są naturalnie przejrzyste i czarno-białe, są mniej szkodliwe.
Jakie są główne przyczyny bezsenności cyfrowej?
Niebieskie światło wydzielane przez urządzenia elektroniczne to nie jedyny czynnik, który przykłada się do rozwoju bezsenności cyfrowej. Zaliczamy do nich również:
Maratony przed telewizorem
Spędzanie zbyt dużo czasu przed telewizorem, zwłaszcza przed pójściem spać, może wywierać wpływ na jakość Twojego snu. O wiele mniej szkodliwe jest czytanie przed snem, które może pomóc Ci się zrelaksować.
Nieodkładanie telefonu
Używanie telefonu w roli budzika i zostawianie go na szafce przy łóżku oznacza, że Twój telefon nie jest już tylko telefonem. To urządzenie, którego używasz przez cały czas. Poza tym używanie telefonu przed pójściem spać sprawia, że nie jesteś w stanie odciąć się od portali społecznościowych i swoich codziennych problemów.
Gry internetowe
Gry internetowe mogą być bardzo uzależniające. Wiele osób spędza całe godziny w tym świecie, grając aż do chwili, gdy będą kłaść się spać.
Poza tym już od jakiegoś czasu gry komputerowe przestały być nakierowane jedynie na dzieci i nastolatków. Obecnie grają w nie osoby w każdym wieku, i chociaż może to wiązać się z korzyściami, to prowadzi również do rozwoju bezsenności cyfrowej.
Jak możesz zrelaksować nadaktywny mózg?
Chociaż bezsenność cyfrowa stanowi coraz większy problem, to istnieją różne rozwiązania, które mogą zmniejszyć negatywny wpływ technologii na nasz sen. Jeden z interesujących przykładów to śpiewanie kołysanek.
Klasyczne piosenki, których rodzice używali od wieków, aby pomóc dzieciom zasnąć, zaczęły być używane w kilku aplikacjach na komórki, aby pomóc nam lepiej spać. Jednak, co ironiczne, zakłada to używanie telefonu do zaśnięcia.
Możesz również używać zatyczek do uszu, które pomogą Ci odizolować się od zewnętrznych odgłosów, które nie pozwalają Ci zasnąć.
Poza tym możesz także wypróbować białego szumu, który pomoże Ci przestać zwracać uwagę na elementy rozpraszające, które mogą przeszkadzać Ci w nocy. Z całego serca polecamy również czytanie.
Przede wszystkim powinnaś skrócić czas poświęcany na używanie urządzeń elektronicznych. Możesz nawet zdecydować się na leczenie farmakologiczne, chociaż przed jego rozpoczęciem powinnaś zasięgnąć porady lekarza.