Dlaczego smutek trwa dłużej niż inne emocje? Smutek pojawia się w różnych momentach naszego życia. Czy zdarzyło Ci się czuć ból, nie wiedząc dlaczego? Czasami smutek trwa i trwa, zagłębiając się w Twoim umyśle jak najgorszy z towarzyszy. Wciąga Cię w czarną rozpacz i rzuca cień na wszystko inne w Twoim życiu przez długie dnie, a nawet tygodnie.
Antoine de Saint-Exupéry powiedział: „Smutek jest jedną z wibracji dowodzącej o istnieniu”. Może miał rację. Może się zdarzyć, że niewiele emocji jest tak oczywistymi przykładami tego, czym tak często jest ludzkie istnienie: zmaganiem się z rozczarowaniami, stratą, smutkiem i echem rzeczy, których nigdy więcej się nie zobaczy.
Wiemy na pewno, że nie da się uciec przed smutkiem ani ukryć go jak niechcianą zabawkę. Smutek trwa dłużej niż emocje, takie jak zdziwienie, szczęście, nuda, wstręt, a nawet złość. Jest ku temu powód i omówimy to w dzisiejszym artykule.
Powody, dla których smutek trwa dłużej niż inne emocje
Smutek ma złą reputację. Nie wiemy, co z nim zrobić, a gdy go doświadczamy, chcemy jak najszybciej się z nim uporać. Co więcej, na ogół jeśli ktoś zobaczy, że jesteśmy smutni, mówi coś w stylu „Rozchmurz się! Nie smuć się. Życie jest zbyt krótkie!”.
W naszej zbiorowej ideologii łączymy smutek ze słabością, więc może dlatego nie radzimy sobie z tą emocją zbyt dobrze. Paul Ekman, pionier psycholog w dziedzinie emocji, mówi, że cieszylibyśmy się lepszym zdrowiem psychicznym, gdybyśmy lepiej zrozumieli te stany psychofizjologiczne.
Na początek coś, co Paul Ekman wyjaśnia w książkach takich jak Knowing Our Emotions (napisanych wspólnie z Danielem Golemanem) to fakt, że smutek trwa dłużej niż inne emocje z bardzo konkretnego powodu: składa się z wielu innych emocji.
Innymi słowy, smutek nigdy nie przychodzi sam z siebie. Jest jak korek w butelce. Kiedy go wyciągasz, z butelki wycieka złość, irytacja, a nawet strach.
Analiza smutku, ustalenie, z jakich emocji się składa, może pomóc Ci go zrozumieć i zrobić krok przed siebie. Jednak istnieją też inne czynniki, które wyjaśniają, dlaczego ta smutek trwa tak długo.
Smutek jest proporcjonalny do zdarzenia, które go powoduje i do Twojej interpretacji
Jesteś w związku od pięciu lat i do tej pory wszystko inwestowałeś lub inwestowałaś w Waszą relację. Próbowaliście wszystkiego, co wydawało się dobrym rozwiązaniem, aby związek był zdrowy i owocny, ale w końcu zdajesz sobie sprawę, że najzdrowsze będzie zakończenie związku.
Po rozstaniu i tak długim czasie spędzonym na walce o tę miłość czujesz bezkresny smutek. Ten smutek utrzymuje się przez miesiące, a nawet lata.
Ktoś inny na Twoim miejscu może jednak zinterpretować to zerwanie jako pewną ulgę. Ten mały przykład pokazuje nam coś bardzo prostego. Smutek trwa dłużej niż inne emocje, ponieważ to, co go wywołuje, jest głębsze. Często jest związany z wydarzeniami, które mogą być traumatyczne.
I nade wszystko, w dużej mierze zależy od tego, jaka jest Twoja osobista interpretacja tych doświadczeń.
Oprócz tego, w tym, jak skutecznie poradzisz sobie z przetworzeniem wydarzenia, istotną rolę odgrywają Twoje umiejętności radzenia sobie z problemami. Niektórzy ludzie są bardziej odporni, jeśli chodzi o radzenie sobie z przeciwnościami losu. Inni wycofują się w stan bezradności, który przedłuża ich smutek.
Niebezpieczeństwo ruminacji: kiedy myśli karmią smutek
Katolicki Uniwersytet w Louvain przeprowadził badanie, którego celem było głębsze zrozumienie ludzkich emocji. Badacze chcieli wiedzieć, jak długo trwają psychofizjologiczne rzeczywistości, takie jak szczęście, strach i wstyd. Odkryli, że szczęście nie jest jedną z długotrwałych emocji.
Emocje takie jak strach, zdziwienie, nuda i wstręt były bardzo krótkie. Jednak ze wszystkich przeanalizowanych emocji smutek wydawał się trwać najdłużej.
- Naukowcy chcieli zrozumieć, dlaczego smutek trwa tygodniami, a nawet miesiącami. Odpowiedź tkwi we wzorcach myślowych osoby.
- Ruminacje, czyli przeżuwanie i ciągłe przewracanie myśli związanej z powodem smutku utrudnia uspokojenie smutku.
Fakt, że nie umiesz odpuścić tego, co spowodowało rozczarowanie, stratę lub cierpienie, nie tylko sprawia, że smutek trwa dłużej. To również go wzmacnia.
W grę wchodzi też coś innego. Czasami smutek pojawia się bez konkretnego motywu. Także w takim przypadku Twoje myśli podsycają płomienie smutku i potęgują cierpienie i negatywność.
Dlaczego smutek trwa dłużej niż inne emocje? Odpowiedzią jest nasz opór
Jednym z powodów, dla których smutek trwa tak długo, jest to, że staramy się mu oprzeć lub go uniknąć. Odmawiając zaakceptowania tej emocji, bardzo utrudniamy sobie poradzenie z nią.
Podejściem zdrowym emocjonalnie jest więc walidacja każdej emocji i zrozumienie, że w sytuacjach anormalnych skomplikowane emocje są normalne.
Zrozumienie ich, zaakceptowanie ich i wiedza, jak sobie z nimi radzić, zapewniają równowagę w życiu. Uznanie, że Twoje emocje są normalne, pozwoli Ci stawić czoła przeciwnościom z całą Twoją siłą i odpornością.
Dlatego może nadszedł czas, aby przemyśleć wiele rzeczy, które wiesz o smutku. Siła nie oznacza znoszenia wszystkiego i udawania, że wszystko jest w porządku. Bycie odważnym oznacza upadek i ponowne wstawanie, płacz, aby poczuć się lepiej, oraz szukanie schronienia i mądrości w introspekcji.
Zaprzeczanie emocjom, udawanie silnego człowieka, którego nic nie rani, tylko pogłębia Twoje rany i sprawia, że smutek trwa dłużej.
Jak zauważył Antonio Damasio, ludzie nie są istotami racjonalnymi, które stają się emocjonalne, jesteśmy istotami emocjonalnymi, które wiedzą, jak rozumować.
Solidne zrozumienie własnych emocji pomoże Ci prowadzić bardziej satysfakcjonujące i zdrowe życie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Philippe Verduyn, Saskia Lavrijsen. Which emotions last longest and why: The role of event importance and rumination. Motivation and Emotion, 2014; DOI: 10.1007/s11031-014-9445-y