Przeciwności losu mogą poddać twoje granice testowi lub cię zniszczyć

Przeciwności losu mogą poddać twoje granice testowi lub cię zniszczyć
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przeciwności losu mogą poddać twoje granice testowi lub cię zniszczyć. Najtrudniejsze granice do przełamania i pokonania to te, które są w twoim umyśle. Anthony Robbins, jeden z najbardziej znanych mówców motywacyjnych naszych czasów (który prawdopodobnie dodał najwięcej do dziedziny związanej z osobistą przemianą w ciągu ostatnich 30 lat) sugeruje, że sukces to w 80% psychologia i w 20% strategia.

Problem polega na tym, że strategie mogą być badane i nauczane, ale ograniczenia mentalne zależą od twojej osobowości. Tak naprawdę nie istnieją – to my je tworzymy. Jedynym sposobem na przekroczenie własnych granic jest zrozumienie, w jaki sposób je stworzyłeś.

Im więcej ograniczeń mentalnych posiadasz, tym gorszy będzie twój obraz samego  siebie. Limity zniekształcają poczucie własnej wartości, co wpływa na wydajność. Nasze działania opierają się na sposobie, w jaki postrzegamy siebie.

A przeciwności losu mogą pomóc nam sprawdzić, jakie mamy ograniczenia.

Co by się stało, gdybyś był najtańszym, najszybszym, najwolniejszym, najbardziej popularnym, najprostszym, najbardziej wydajnym, najbardziej znienawidzonym, najbardziej zastraszającym, najstarszym czy najnowszym? Jeśli istnieje limit, musisz go przetestować.

Czy przeciwności losu mogą być sprzymierzeńcem?

W obliczu przeciwności istnieją dwie możliwości – starasz się ich uniknąć lub stawiasz im czoła. Życie byłoby nudne bez trudności. Trudne sytuacje sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy.

Dziewczyna nad morzem.

Przeciwności losu wypychają nas z naszych stref komfortu i znacznie wzbogacają doświadczenia, co pozwala nam się rozwijać, odkrywać własne mocne strony i zasoby, których wcześniej nie znaliśmy oraz  wykorzystywać mury znajdujące się przed nami jako schody pozwalające iść dalej.

Kiedy w twoim życiu pojawiają się przeciwności, pamiętaj o słowach Zygmunta Freuda, ojca psychologii: “Miałem w życiu dużo szczęścia jako człowiek. Nic nie przychodzi łatwo”.

“Aby człowiek poznał samego siebie, musi zostać poddany próbie; nikt nie dowie się, co może zrobić, jeśli nie próbuje. Wielcy ludzie cieszą się z przeciwności losu”

-Seneka-

Żyj bez ograniczeń

Jedynym sposobem na pokonanie ograniczeń psychicznych jest rzucenie im wyzwania. Po pierwsze, zanim się wypróbujesz, musisz zadać sobie pytanie, czy to, co według ciebie było prawdą, w rzeczywistości nią jest. Oznacza to, że musisz szukać rzeczywistych i rozstrzygających dowodów, a nie tylko pomysłów, które tkwią w twojej głowie.

Kiedy już zakwestionujesz swoje limity, pomyśl o czasie, w którym zostałeś poddany próbie, kiedy to się stało, jak to pokonałeś i co sprawiło, że zdecydowałeś się spróbować. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, zadaj sobie pytanie, dlaczego i co musisz zrobić po raz pierwszy.

Aby rzucić wyzwanie ograniczeniom, o których myślisz, że je posiadasz, musisz zadać sobie pytanie, co by się stało, gdybyś zdecydował się z nimi skończyć. To proste pytanie, wraz z prostą wizualizacją przełamania własnych granic pomoże ci pozbyć się strachu, który mógł wywołać krok w nieznane. A przede wszystkim zadaj sobie pytanie, co się stanie, jeśli nic nie zrobisz. Niestety, już znamy odpowiedź na to pytanie – jeśli nic nie zrobisz to  prawdopodobnie nic się nie zmieni.

Dziewczyna w sukni z białymi motylami.

Ważne jest, aby być świadomym tego, co możesz zmienić w swoim umyśle. Używanie słów takich jak  “tak” zamiast “nie potrafię” to niewielka zmiana, która może mieć bardzo pozytywny efekt, z którego być może nie zdajesz sobie sprawy. To stwarza możliwość osiągnięcia czegoś, o czym wcześniej nawet nie pomyślałeś. Pamiętaj, że rzucenie wyzwania własnym ograniczeniom jest pierwszym krokiem do odniesienia nad nimi zwycięstwa.

“Ludzie nie są pokonani przez sytuacje lub siły zewnętrzne. Porażka pochodzi z wewnątrz”

Banana Yoshimoto


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.