Czy wiesz, jakie są korzyści płynące z empatii? I czy uważasz się za osobę empatyczną? W dzisiejszym artykule wymienimy dziewięć korzyści wynikających z empatii, które sugerują eksperci. W każdym razie najważniejsze pytanie brzmi: czy myślisz, że jesteśmy empatyczni, aby poprawić sobie samopoczucie lub sprawić, by inni poczuli się lepiej?
Wymienione tutaj korzyści dotyczą jakości relacji międzyludzkich, poczucia własnej wartości oraz umiejętności pomagania i rozumienia innych. Być może zachęcą Cię do ćwiczenia i poprawy Twojej empatii!
„Największym darem istot ludzkich jest to, że posiadamy siłę empatii, wszyscy potrafimy wyczuć tajemnicze połączenie między sobą.”
– Meryl Streep –
Co to jest empatia?
Słowo „empatia” pochodzi z greckiego empátheia, co oznacza „pasję”. Psychologia przejęła to słowo z języka greckiego na początku II wieku i rozszerzyła jego pierwotne znaczenie. Dziś wiemy, że empatia jest jednym z najważniejszych elementów inteligencji emocjonalnej.
Empatia to zdolność rozumienia czyjegoś życia emocjonalnego: jego myśli, emocji, uczuć itp. Zawsze rozumiano, że empatia to umiejętność postawienia się na miejscu kogoś innego. Oznacza to, że jesteś w stanie lepiej zrozumieć drugą osobą i poczuć jej emocje.
Korzyści płynące z empatii
Empatia jest również związana z aktywnym słuchaniem, wsparciem emocjonalnym i zrozumieniem. W psychologii jest uważana za jedną z podstawowych umiejętności, które powinien posiadać psycholog. Specjaliści tego potrzebują, aby móc zrozumieć swoich pacjentów, a tym samym im pomóc. Ale jakie korzyści daje empatia?
Pomaga w pracy nad umiejętnością akceptacji
Fernando Catalan, psycholog i przewodniczący Komisji Deontologicznej ds. Psychologii Wspólnoty Walenckiej, twierdzi, że pierwszą korzyścią płynącą z empatii jest to, że pozwala ona pracować nad umiejętnością akceptacji. Innymi słowy, pomaga lepiej zrozumieć i akceptować ludzi, ułatwiając budowanie relacji społecznych.
„Jeśli nie jestem empatyczny, patrzę na wszystkich w niewłaściwy sposób.”
– Fernando Catalan –
Pomaga Ci być bardziej przekonującym
Catalan uważa to za kolejną korzyść wynikającą z empatii, chociaż można to określić jako raczej „samolubną” zaletę. Według Catalana: „Jeśli rozumiesz drugą osobę, możesz ją przekonać do czegoś, lub przynajmniej spróbować przekonać”.
Jak mówi, chociaż perswazja jest najbardziej samolubną częścią empatii, nie przeszkadza to, aby była ona jednak fundamentalną częścią.
Zwiększa poczucie własnej wartości
Psycholog Carmen Solivares uważa, że empatia również wzmacnia poczucie własnej wartości. Wyjaśnia, że „Ci, którzy wykazują empatię, są nastawieni na współpracę i odnoszą większe sukcesy w swoich grupach odniesienia, co zwiększa ich poczucie własnej wartości”.
Poprawia Twoje relacje z innymi
Psycholożka i fizjoterapeutka Laura Cano uważa, że jest to jedna z korzyści wynikających z empatii. Kiedy rozumiesz innych, łatwiej jest Ci budować z nimi relacje oparte na zaufaniu. W istocie wszyscy mamy skłonność do przyciągania ludzi, z którymi czujemy się najlepiej.
Pomaga Ci pomagać innym
Empatia, wraz z innymi narzędziami inteligencji emocjonalnej, pomaga pomagać innym w rozwiązywaniu ich problemów lub cierpienia. Dzięki empatii zaczynasz aktywnie słuchać i nawiązywać kontakt z innymi. Dzięki temu czują się lepiej i są mniej samotni.
„Najpierw staraj się zrozumieć, a potem zostać zrozumianym.”
– Stephen Covey –
Pomaga nawiązać bliższe relacje
Postawienie się na miejscu innej osoby pomaga Ci lepiej połączyć się z tą osobą. A to ułatwia nawiązanie bliższej relacji. Innymi słowy, nie tylko jesteś z tą osobą, ale próbujesz ją zrozumieć w znacznie głębszy sposób. To dlatego empatia sprzyja bliskim, a nie powierzchownym związkom.
„Większość ludzi woli dawać, niż otrzymywać uczucia.”
– Arystoteles –
Pomaga, jeśli musisz przekazać złe wieści
Nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości. Działanie to zostało powiązane ze zjawiskiem zwanym efektem MUM. Efekt MUM pojawia się, gdy musisz przekazać złe wieści, ale nie chcesz tego robić. W ten sposób możesz jakoś zniekształcić wiadomość.
Dzieje się tak, ponieważ boisz się, że sam jesteś powiązany z negatywną wiadomością, a także, że odbiorca może podświadomie uznać Cię za „złą” osobę. Na szczęście nauka przekazywania złych wiadomości to kolejna korzyść wynikająca z empatii. Empatia może pomóc Ci zrobić to w „lepszy” sposób – a przynajmniej w bardziej taktowny.
Pomaga Ci być jeszcze bardziej empatycznym
Kolejną korzyścią płynącą z empatii jest to, że będąc empatycznym rozwijasz tę cechę jeszcze bardziej. Ponieważ Twoja empatia jest nieodłączną częścią Ciebie, możesz ją rozwijać i ulepszać. Tak więc, będąc empatycznym, dalej pracujesz nad tą umiejętnością.
Pomaga lepiej poznać ludzi
Jak zauważyłeś, korzyści płynące z empatii pomagają Ci łączyć się z innymi. To z kolei pozwala lepiej ich poznać, ponieważ otworzą się na Ciebie i będą bardziej skłonni pokazać swoje wewnętrzne ja. Co więcej, poznanie ludzi i łączenie się z nimi wzbogaca Cię jako osobę.
Neuronauka i empatia
Czy słyszałeś o neuronach lustrzanych? Cóż, to właśnie neurony odpowiedzialne na empatię. Giacomo Rizzolatti, włoski neurobiolog, odkrył je w 1996 roku podczas eksperymentów na makakach.
Rizzolatti obserwował, jak te neurony aktywowały się, gdy małpy widziały określone wyrażenia i ruchy u innych małp. Jakiś czas później neurony te odkryto również u ludzi, w dolnej czołowej korze mózgowej. Ten konkretny obszar to nasze centrum językowe.
„Empatia polega na znajdowaniu w sobie echa innej osoby.”
– Mohsin Hamid –
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hogg, M.A. (2010). Psicología social. Vaughan Graham M. Panamericana. Editorial: Panamericana.
- Tesser, A., & Rosen, S. (1975). The reluctance to transmit bad news. In L. Berkowitz (Ed.). Advances in experimental social psychology, Vol. 8, pp. 194-232. New York: Academic Press.