Jak rozwiązać konflikty w pracy zdalnej?

Jak rozwiązać konflikty w pracy zdalnej?

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Pracujesz zdalnie? Jeśli tak, to z dużym prawdopodobieństwem zetknęłaś się już z nieporozumieniami ze swoim szefem lub kolegami. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak rozwiązywać konflikty w pracy zdalnej!

Czasy się zmieniają, na lepsze lub na gorsze. Każdy z nas musi stale przystosowywać się do nowych okoliczności. Jeden z przykładów, który wiąże się z licznymi wyzwaniami, to praca zdalna. Czy wiesz jak możesz rozwiązać konflikty w pracy zdalnej?

Przeniesienie pracy do domu różni się od naszych pierwotnych wyobrażeń. Nie zawsze jesteśmy w stanie pogodzić nasze obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym. Dlatego też często pracujemy o wiele więcej godzin niż mamy zapisane w naszych umowach.

Poza tym pojawiają się takie problemy jak nieporozumienia, konflikty, ocena pracy, komunikacja między grupami i rozwiązywanie problemów.

Zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże skonsolidowane firmy, doświadczają dynamik, do których nie posiadają właściwie przystosowanej infrastruktury. Obecne wydarzenie zmusiły wiele firm do improwizacji i przerzucenia się z dnia na dzień na pracę zdalną.

Nie miały ku temu właściwych warunków, więc wszystko wykonywano metodą prób i błędów.

Ten rodzaj pracy wymaga zgody i porozumienia między światem biznesu i administracją publiczną. Poza tym należy również stworzyć wyspecjalizowane zespoły, które będą doradzały dyrektorom, menadżerom i pracownikom, pomagając im radzić sobie z codziennymi problemami organizacyjnymi.

To oczywiste, że w którymś momencie pojawią się nieuniknione konflikty.

“Zasada win-win mówi: nie róbmy tego ani po Twojemu, ani po mojemu. Zróbmy to w jak najlepszy sposób.”

-Greg Anderson-

Smutna kobieta przed laptopem

Konflikty w pracy zdalnej

Warto odnotować, że pierwsze próby pracy zdalnej rozpoczęły się już w latach 80. ubiegłego wieku (Belzunegui, 2002). Jednak ze względu na ogromny opór ze strony świata biznesu, firmy nie zgadzały się na to nawet na próbę.

Rozwój pracy zdalnej w różnych krajach rozpoczął się dopiero w latach 90. Stało się to możliwe dzięki dostępności technologii teleinformatycznych (ICT).

Jednak od tego czasu firmy nie poczyniły zbyt wielkich postępów. Na przykład nie ma żadnych instytucji związanych z pracą zdalną. Cały czas wiąże się ona z mnóstwem improwizacji i arbitralności. Pracodawcy traktują pracowników z góry i uważają, że wyświadczają im przysługę, pozwalając im pracować z domu.

Po prostu zakładają, że w domach ludzie będą tak samo produktywni, jak w biurze.

Dlatego też nie istnieje wystarczająco dużo regulacji dotyczących modalności związanej z pracą zdalną i brakiem przygotowania w firmach. Poza tym nie ma zapisów odnośnie czasu pracy i kosztów infrastruktury wykorzystywanej przez pracowników w domu.

Oprócz tego nie ma żadnych sposobów na koordynację między pracującymi grupami, przełożonymi zespołów, menadżerami, itp. Wszystko to prowadzi do rozwoju konfliktów w pracy zdalnej. Niestety, pojawiają się one coraz częściej.

Nie byłaś online, kiedy Ciebie potrzebowaliśmy!

Czy znalazłaś się kiedykolwiek w takiej sytuacji, że odeszłaś na 5 czy 10 minut od swojego biurka, a w tym czasie potrzebował Cię Twój szef lub współpracownik? Takie zachowanie może odbijać się na ocenie produktywności pracownika. Wystarczy jedno takie zniknięcie, aby zaczęto podejrzewać, że pracownik obija się w pracy.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jasno wyjaśnić warunki, w jakich musisz pracować, na przykład harmonogram. Fakt, że pracownik spędza wiele godzin przed komputerem nie oznacza, że jest produktywny. Dlatego też wyniki w pracy należy oceniać pod kątem spełnionych celów lub wykonanych zadań, a nie zwykłej obecności przed ekranem.

Konflikty w pracy zdalnej: Nie odpowiedziałaś!

Twój szef lub kolega wysyła Ci maila. Widzisz go po dziesięciu, dwudziestu minutach, a czasami nawet po dwóch godzinach, po akurat przygotowujesz obiad. Problemy i nieporozumienia pojawiają się ponieważ wielu członków organizacji zapomina, że praca zdalna różni się od pracy w biurze.

Jak możesz rozwiązać taki problem? Musisz zrozumieć, że otoczenie, w którym pracujesz jest inne i zaakceptować to. Konfliktów w pracy możesz uniknąć rozumiejąc, że czas odpowiedzi może być odrobinę dłuższy. Podczas pracy zdalnej nie zawsze można liczyć na natychmiastową dostępność.

Zamyślona kobieta

Konflikty w pracy zdalnej: Kto o to prosił? Kto to robił?

Często bywa tak, że od razu po włączeniu komputera zaczyna się chaos. Jedna z najczęstszych przyczyn konfliktów w pracy to fakt, że wszystko jest przypadkowe i nikt nie wiem gdzie ma zacząć, co ma zrobić ani jak rozwiązać liczne nagłe problemy.

Napięcie zwiększa się, gdy ktoś zaczyna obwiniać osobę trzecią. Następnie osoba trzecia odwraca się i obwinia drugą osobę, zaś druga osoba obwinia dziesiątą osobę. Koniec końców, nikt nie idzie do przodu, a dzień pracy trwa dwanaście godzin.

Co można na to zaradzić? Potrzebujesz zdalnego koordynatora zespołu. Ta osoba będzie odpowiadała za koordynację zadań, jak również ustalanie pracy w organizacji i codziennego harmonogramu.

  • Kluczową rolę odgrywają wideokonferencje i inne sposoby komunikacji między grupami.
  • Takie wirtualne spotkania muszą być przeprowadzane w określonym czasie, nie zmuszając nikogo do czekania. Poprawiają one komunikację i zmniejszają nieporozumienia oraz konflikty w pracy zdalnej.

Do powyższych czynników należy dodać również stres, uczucie izolacji, wrażenie, że pracujesz więcej niż w biurze, itp. Nadal musimy zająć się licznymi kwestiami, przeprowadzić reorganizację i rekonfigurację. Konflikty w pracy zdalnej to wyzwanie, z którym społeczeństwo musi zmierzyć się jak najszybciej dla naszego wspólnego dobra.

To może Cię zainteresować ...
Praca zdalna z dziećmi przebywającymi przez cały czas w domu
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Praca zdalna z dziećmi przebywającymi przez cały czas w domu

Wielu z nas nie ma obecnie wyboru i musi pracować z domu. Ale jak to zrobić, gdy masz dzieci pod opieką? Jak w takim wypadku może wyglądać praca zd...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belzenugui Eraso, A.,2001 Diversificación de las condiciones de trabajo y cambios organizativos en
    la empresa: un estudio sobre el teletrabajo, Tesis Doctoral en la Universidad Autónoma de
    Barcelona.
  • Belzenugui Eraso, A.2002 Teletrabajo: Estrategias de Flexibilidad, Consejo Económico y Social, Madrid.
  • Blanplain Eurpeean Union, European Foundation for the Improvement of Living and Working Condition,
    Dublín.
  • COMISIÓN EUROPEA 1999 Status Report on European Telework. New Methodos of work, Dirección
    General de la Sociedad de la Información, Comisión Europea, Bruselas.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.