Dlaczego męczący niepokój nie daje Ci spokoju? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, gdy przechodzą przez trudne psychicznie czasy. Ciało jest ciężkie, bolą Cię mięśnie, czujesz ucisk w klatce piersiowej i ciągle chcesz siadać, aby odpocząć. Co się dzieje?
W dzisiejszym artykule zastanowimy się, skąd się bierze taki męczący niepokój. Zapraszamy do lektury!
Jest wiele badań dotyczących tego zagadnienia, a sięgają one nawet czasów I wojny światowej. Personel szpitala zauważył, że wielu żołnierzy wracających z frontu, oprócz obrażeń fizycznych, cierpiało z powodu lęku i depresji. Oprócz tych problemów poznawczych pojawił się inny powszechny objaw: skrajne i trwałe wyczerpanie.
Lekarze wówczas nazywali to zjawisko „zmęczeniem walką”. Z biegiem lat naukowcy lepiej zrozumieli podstawowe procesy biochemiczne i fizjologiczne zachodzące w tych stanach psychicznych. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Męczący niepokój: czynniki do rozważenia
Zmęczenie ma zwykle jedną z dwóch przyczyn: jest wynikiem długotrwałego wysiłku fizycznego lub czynników psychologicznych. To ostatnie może wydawać się sprzeczne, ale dane to potwierdzają.
Badanie przeprowadzone na University of Manitoba w Kanadzie ujawniło ważny aspekt związku między lękiem a wyczerpaniem. Wpływ depresji i zaburzeń lękowych na miejsce pracy jest ogromny.
Jednym z czynników najbardziej związanych ze słabą wydajnością pracy jest zmęczenie. Wiele osób jest zbyt zmęczonych pracą, aby się skoncentrować lub pracować wydajnie, aby osiągnąć swoje cele.
Badanie wykazało również, że zmęczenie spowodowane lękiem i depresją może również utrudniać normalne życie. Rzeczy, które kiedyś lubiłeś, takie jak wyjścia z przyjaciółmi lub posiadanie hobby, nagle wydają się zbyt poważne.
Wymagają wysiłku i energii, których po prostu nie masz. Ale dlaczego? Dlaczego niepokój powoduje, że czujesz się taki zmęczony? Oto kilka typowych przyczyn.
Adrenalina i niepokój: nieustanna aktywacja fizyczna
Stres i męczący niepokój wynikają ze wzrostu produkcji adrenaliny i noradrenaliny w organizmie. Celem tych dwóch hormonów jest pomoc w reagowaniu lub ucieczce przed zagrożeniami i niebezpieczeństwem.
- Uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny zwiększa tętno, oddech i ciśnienie krwi. Ułatwia również uwalnianie kortyzolu. W normalnych okolicznościach jest to krótka reakcja. Gdy zagrożenie minie, Twoje ciało wraca do normy.
- Jeśli jednak cierpisz na lęki, a „zagrożenie”, które postrzegasz, nie jest czymś konkretnym (np. obecnością dzikiego zwierzęcia), produkcja tych hormonów wciąż jest na najwyższych obrotach. Ich ciągła obecność w Twoim ciele może być bardzo szkodliwa. Może powodować zmęczenie, bóle głowy, problemy trawienne, tachykardię itp.
Wyczerpanie zwykle nie jest jedynym objawem u osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Zwykle doświadczają również wielu z wymienionych powyżej objawów. Wszystko to jest wyraźnym przejawem ciągłego stanu czujności i aktywacji, które, jak możesz sobie wyobrazić, mogą być wyczerpujące.
Wpływ na Twoje mięśnie
Jeśli cierpisz na chroniczny lęk lub doświadczyłeś go w pewnych momentach swojego życia, wiesz, jakie to uczucie. Lęk sprawia, że Twoje ciało jest ciężkie. Bolą Cię nogi, Twoje ramiona są słabe, a plecy i szyja są napięte.
Lęk ma najbardziej wyraźny na Twoje mięśnie. Dzieje się tak, ponieważ mózg wysyła całą Twoją energię do Twoich mięśni, aby zareagowały na wiadomość „walcz lub uciekaj”. Nagromadzone napięcie wynikające z tego ciągłego stanu czujności może powodować ból i wyczerpanie.
Twój mózg może wysyłać Ci wiadomość
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego lęk męczący lęk nie daje Ci spokoju, zastanów się, czy Twoje ciało nie próbuje Ci czegoś powiedzieć. Twoje wyczerpanie może być rodzajem mechanizmu obronnego Twojego mózgu. Zmęczenie i letarg, które odczuwasz, mogą być znakiem stop od Twojego mózgu.
Bardzo ważnym aspektem tego rodzaju wyczerpania jest to, że nie możesz się go pozbyć śpiąc przez 30 godzin. Innym słowy, odpoczynek fizyczny nie rozwiąże problemu psychicznego.
Celem tej odpowiedzi mózgu jest skłonienie Cię do zatrzymania się i przeanalizowania sytuacji. Zmiana nawyków, ustalanie priorytetów, zarządzanie emocjami oraz leczenie przeszłych i obecnych konfliktów to najlepsze sposoby radzenia sobie.
Nie zaniedbuj swojego zdrowia
Wiemy, że lęk ma całą masę psychologicznych i fizycznych objawów. Wśród nich są ciągłe zamartwianie się, problemy z koncentracją, kłopoty ze snem, bóle brzucha i wyczerpanie fizyczne. Ważne jest jednak, aby nie zakładać, że objawy są spowodowane lękiem. Odwiedź swojego lekarza, aby wykluczyć podstawowe problemy zdrowotne.
Problemy z tarczycą i anemia również mogą powodować chroniczne zmęczenie. Uzyskanie diagnozy od lekarza jest kluczowe, abyś znalazł się na drodze do zdrowia.
Kiedy Twoje ciało próbuje Ci coś powiedzieć, upewnij się, że słuchasz i dajesz mu to, czego potrzebuje.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Enns W. William, Bernstein. Charles (2018) The association of fatigue, pain, depression and anxiety with work and activity impairment in immune mediated inflammatory diseases. Plos One. doi: 10.1371/journal.pone.0198975