Telekineza: pseudonauka czy prawdziwa zdolność?

Telekineza

Wszyscy pamiętamy, jak Luke Skywalker próbował przesuwać przedmioty mocą swojego umysłu. Czy ta zdolność psychiczna naprawdę istnieje? W tym artykule opowiemy Ci więcej o zjawisku, jakim jest telekineza.

Telekineza lub psychokineza definiuje przypuszczalną zdolność psychiczną, dzięki której istota ludzka może wpływać, zmieniać i przemieszczać obiekty fizyczne dzięki sile umysłu. Fantastyka naukowa? Pseudonauka i przesądy, jak powiedziałby szacowny Carl Sagan? Możliwe.

Jednak, poza tym tematem, który nieuchronnie przenosi nas z powrotem do scen filmowych, takich jak Gwiezdne Wojny i Jedi, postać Carrie White z powieści Stephena Kinga lub postać Jedenaście w Stranger Things, jest ważny szczegół, który musimy rozważyć.

Ta kwestia zaczęła przyciągać uwagę naukowców podczas zimnej wojny. Przez ponad trzydzieści lat najbardziej zróżnicowanych badań nie znaleziono dowodów na to, że umysł ma władzę nad materią. Jednak dzisiaj otwiera się interesująca możliwość.

Wraz z rozwojem tak zwanych neurotechnologii, takich jak Neuralink, postacie takie jak Elon Musk pokazują nam, że wkrótce człowiek będzie mógł wchodzić w interakcje z różnymi urządzeniami za pośrednictwem umysłu i interfejsu. Jak powiedział kiedyś Arthur C. Clark, czasami magia jest tylko nauką, którą jeszcze nie do końca rozumiemy…

Kobieta wpatrująca się w szklankę

Telekineza, co wiemy do tej pory?

Termin telekineza zostały po raz pierwszy użyty w 1914 roku, ale dopiero w 1934 roku parapsycholog JB Rhine zaczął badać to zjawisko na poziomie eksperymentalnym. Niestety, do dziś nie udało się wykazać, że istota ludzka jest zdolna psychicznie wpływać na zewnętrzne obiekty lub zdarzenia bez użycia energii fizycznej.

Prawda jest taka, że ​​z czasem zjawisko telekinezy czy psychogenezy wzbudziło spore zainteresowanie. Jednak największy boom badawczy związany z tym tematem pojawił się w okresie zimnej wojny.

W ten sposób National Academy of Science, Engineering and Medicine przeprowadziła najbardziej niezwykłe badania w latach 80. na zlecenie Instytutu Badawczego Armii Stanów Zjednoczonych.

Wnioski, do których doszli, są takie same, jakie są dziś popierane  przez ekspertów. Analizujemy je.

Dlaczego telekineza nie jest trwałą ani ważną zdolnością psychiczną?

Jedną z postaci, która najlepiej zbadała zjawisko telekinezy jest brytyjski fizyk John G. Taylor. Według niego obecnie nie ma fizycznego mechanizmu umożliwiającego psychokinezę z następujących powodów:

Telekineza: kobieta i latające książki

Ciekawy przypadek Niny Kulaginy

Nina Kulagina była jedną z najbardziej znanych i najlepiej zbadanych postaci w dziedzinie telekinezy. Urodziła się w Rosji w 1926 roku. W wieku 14 lat wstąpiła do Armii Czerwonej, a podczas II wojny światowej była członkiem pułku czołgów. To właśnie w okresie powojennym jako gospodyni domowa zaczęła pokazywać niezwykłe zdolności.

Nina przesuwała przedmioty bez konieczności dotykania ich. Wkrótce zaczęła być badana przez komitet radzieckich ekspertów, którzy poddawali ją niekończącym się testom i eksperymentom.

Jej przypadek jest jednym z najbardziej znanych w okresie zimnej wojny. Istnieją nawet ciekawe czarno-białe nagrania, na których można było zobaczyć, jak oddzielała żółtka od białek w jajach zanurzonych w wodzie i przesuwała zapałki nie dotykając ich.

Zgodnie z jej własnym wyjaśnieniem zdolność ta pojawiała się z większą intensywnością, gdy była zła. Po tych doświadczeniach oświadczała, że ​​jest wyczerpana i odczuwa ból kręgosłupa i oczu… W końcu (i zgodnie z jej deklaracją) straciła tę zdolność z powodu burz, których zjawiska elektryczne ją osłabiły (pozorna niezwykła zdolność).

Czy Nina Kulagina naprawdę była osobą o zdolnościach telekinetycznych? Podejrzewa się, że to sam Związek Radziecki spopularyzował i manipulował zdolnościami kobiet w jasnych celach propagandowych.

Telekineza będzie możliwa w przyszłości (ale poprzez inne mechanizmy)

Jeśli powiemy w tym momencie, że telekineza stanie się rzeczywistością w najbliższej przyszłości, wielu będzie w to wątpić. Jak tego nie zrobić, skoro od dziesięcioleci udowadniamy, że taka zdolność jest nieprawdopodobna i przeczy znanej fizyce?

Jednak bardzo niedawno Elon Musk przedstawił nam swoją firmę Neuralink. Organizację zorientowaną na rozwój technologii, która może tworzyć pomosty między mózgiem a maszynami. W jakim celu? Głównie medycznym: leczenie ślepoty, problemów ruchowych, chorób neurodegeneracyjnych.

Teraz celem jest pójście dalej i rzucenie wyzwania wielu rzeczom, które uważamy za oczywiste. Jednym z nich mogłoby być stworzenie autonomicznych samochodów, którymi będziemy mogli kierować myślami. Ta forma telepatii będzie zapośredniczona przez małe interfejsy, które umożliwią komunikację między nami a komputerem samochodu.

Najwyraźniej wszechświatowi psychicznemu i biologicznemu brakowało tylko sojuszu technologii, aby uczynić rzeczywistość czymś, o czym ludzie marzyli od dziesięcioleci.

Scroll to Top