Zespół stresu pourazowego w Stranger Things

Zespół stresu pourazowego w Stranger Things

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Zespół stresu pourazowego występuje dość często u ofiar, które doświadczyły traumatycznych sytuacji. W tym sensie popularna seria “Stranger Things” zawiera bardzo ciekawe postaci, które pomagają nam go zrozumieć.

Przeżywanie wielkich przygód i pokonywanie złych potworów jest trudniejsze niż się wydaje. Po upływie roku bohaterowie powracają w drugim sezonie. Ten drugi sezon jest pełen stanu niepewności i tajemnicy.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zespół stresu pourazowego wpływa na ludzi takich jak Will, Eleven i Joyce. Jednak chcemy Cię ostrzec, że ten artykuł zawiera spoilery. Ty decydujesz, czy chcesz czytać, czy nie.

Stranger Things, tam gdzie nadprzyrodzone siły cię śledzą

Stranger Things zostało stworzone przez Duffer Brothers w 2016 roku. Wydany przez platformę Netflix serial ma 17 odcinków podzielonych na dwa sezony. Netflix wydał drugi sezon w 2017 roku i potwierdza, że ​​trzeci sezon jest już w drodze.

stranger things

Stranger Things ma miejsce w fikcyjnym mieście Hawkins w 1983 roku. W tym mieście ma swoją siedzibę “Hawkins National Laboratory”, które ostentacyjnie zajmuje się badaniami na temat energii. Jednak prawdziwy cel Hawkins National Laboratory jest ukryty. Prawda jest taka, że ​​odbywają się tu badania paranormalne i nadprzyrodzone.

Jedenastka dorastała w Hawkins National Laboratory. Urodziła się z zestawem niezwykłych umiejętności, a naukowcy z laboratorium chcieli wykorzystać jej moce z powodów politycznych. Na początku serii jedenastka ucieka z laboratorium. Po ucieczce poznaje Mike’a i jego przyjaciół.

Mike, Dustin i Lucas są przyjaciółmi Willa Byersa. Jednak Will niedawno zaginął. Chociaż nikt nie wie w tym momencie serialu, potwór z równoległego wszechświata uprowadził Willa. W tym równoległym wszechświecie zimny i głodny Will musi się ukryć przed strasznym potworem.

Pierwsza seria rozwija się w ciągu tygodnia. Matka Willa, Joyce i szef policji, Hopper, szukają Willa. Joyce i Hopper również odkrywają wielki nadprzyrodzony spisek z udziałem rządu.

jedenastka z stranger things

Zespół stresu pourazowego w drugim sezonie Stranger Things

Pod koniec pierwszego sezonu przyjaciele i rodzina Willa ratują go z innego świata. W tym momencie rozpoczyna się drugi sezon. Mama Willa i starszy brat starają się wrócić do normalnego życia. Jednak mimo wszystko, Will doświadczył bardzo traumatycznego wydarzenia, a powrót do normalności okaże się trudny.

Pamiętaj, że trauma jest sytuacją, która zagraża psychologicznemu dobremu samopoczuciu osoby. W ten sposób trauma odnosi się do sytuacji, w której osoba widzi zagrożenie, które wywołuje bardzo intensywny strach. Podobnie jak wielu ocalałych z przytłaczających doświadczeń, Will zaczyna cierpieć na zespół stresu pourazowego.

To zaburzenie (zwane PTSD) może nieoczekiwanie pojawić się w każdej chwili po traumatycznej sytuacji (nie musi być natychmiastowe). Podobnie jak uraz, zespół stresu pourazowego jest gwałtowny i nieoczekiwany.

Jego działanie jest zróżnicowane i można je łatwo pomylić z innymi zaburzeniami. Na przykład w niektórych przypadkach osoba może cierpieć na depresję i PTSD w tym samym czasie, co komplikuje diagnozę.

will z stranger things - zespół stresu pourazowego

Efekt rocznicowy z powodu stresu pourazowego

W drugim sezonie serialu Will zaczyna mieć ataki paniki i dysocjacji. Poza tym zaczyna mieć epizody, w których wyobraża sobie powrót do świata, w którym początkowo był uwięziony.

W serii wyjaśnia się to jako efekt rocznicowy. Efekt rocznicowy jest zjawiskiem, które psychologowie obserwują również u wielu pacjentów cierpiących na PTSD, takich jak żołnierze. Efekt rocznicowy ma miejsce, gdy objawy PTSD ulegają nasileniu w miarę zbliżania się rocznicy traumatycznych wydarzeń.

Niektórzy specjaliści wyjaśniają efekt rocznicowy jako dziwną konfigurację czynników. Najważniejszym czynnikiem jest jednak charakter środowiskowy, który wyzwala nieprzyjemne wspomnienia i odczucia. Efekt ten może być wywołany przez zapachy, kolory, dźwięki, a nawet smaki, które wystąpiły podczas urazu.

Wiele razy, gdy minęła rocznica wydarzenia traumatycznego, objawy zespołu stresu pourazowego ustępują niemal natychmiast.

Inne przejawy PTSD w Stranger Things

PTSD może występować w wielu postaciach. Will Byers, główna ofiara serii, cierpi na zespół stresu pourazowego bardziej niż ktokolwiek inny z tej serii. Jednak wiele osób może zostać dotkniętych, gdy wydarzy się traumatyczne wydarzenie.

Przyjaciele i rodzina Willa również wykazują różne objawy PTSD. Joyce, matka Willa, ma ataki lękowe. Przyjaciele Willa mają koszmary. Starsza siostra Mike’a, która skonfrontowała się ze złym stworzeniem, odczuwa poczucie winy i wyrzuty sumienia.

rodzina willa

Do najczęstszych objawów zespołu stresu pourazowego należą powtarzające się wspomnienia, które są niezwykle życiowe i często odnoszą się do traumatycznej sytuacji. Ponadto osoba z PTSD może być łatwo drażliwa lub poruszona. Mogą one również mieć pewną preferencję dla izolacji społecznej lub być wrogo nastawione.

Niektórzy cierpiący na zespół stresu pourazowego doświadczają epizodów tak intensywnych, że zagrażają ich zdrowiu. Niektóre osoby dotknięte PTSD mają nudności, problemy żołądkowe i silne migreny. Inni pacjenci tracą zainteresowanie czynnościami, które dawały im przyjemność.

Ponadto wiele osób z PTSD może odczuwać poczucie winy i samotność. Objawy te są związane z zaburzeniem depresyjnym. Dlatego ważne jest, aby umówić się na wizytę ze specjalistą po doświadczeniu traumatycznego zdarzenia. Spotkanie ze specjalistą pomaga ofierze w leczeniu i przezwyciężaniu możliwych skutków PTSD. Nie ma nic złego w pytaniu o pomoc lub jej otrzymywaniu.

Ważne jest, aby osoby dotknięte zespołem stresu pourazowego nie czuły się zakłopotane ich objawami. PTSD jest znacznie częstszym zaburzeniem niż nam się wydaje. Jednak można je łatwo poprawić dzięki właściwej ocenie i interwencji.

“Nie rób rzeczy tylko dlatego, że inni ludzie mówią Ci, że powinieneś je robić.”

-Stranger Things-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.